Zgjedhjet në Kukës, KAS rrëzon kërkesën e PD, do ketë vetëm 1 anëtar në KZAZ

TIRANË- Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve ka rrëzuar kërkesën e Partisë Demokratike duke lënë në fuqi vendimin e KQZ-së sa i takon ndarjes së anëtarëve të KZAZ-së për zgjedhjet në Kukës. KAS ka lënë në fuqi vendimin e KQZ. Kështu, Partia Socialiste do të ketë mundësinë të propozojë 3 komisonerë në KAZAZ, Partia e Lirisë dy komisionerë dhe Partisë Demokratike i mbetet vetëm një.  

Ankimi i Partisë Demokratike erdhi pasi pretendon se u takojnë më shumë komisionerë se Partia e Lirisë. KAS nuk doli me një vendim dhe çështja shkoi në Kolegj Zgjedhor dhe ky i fundit e ktheu edhe njëherë në KAS. PD ka mundësi që ta ankimojë sërish në Kolegjin Zgjedhor pranë Gjykatës Administrative të Tiranës.

Ky vendin i KQZ u bazua në rezultatet e zgjedhjeve vendore të 14 majit, ku Partia Demokratike doli forcë e tretë në rang kombëtar. Por PD nuk bie dakord që Partia e Lirisë të konsiderohet si partia më e madhe opozitare pasi sipas tyre konfuzon demokratët. Zgjedhjet e parakohshme mbahen me 24 shtator për të zëvendësuar, Safet Gjicin pas videoskandalit seksual. 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Cameron: Britania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe OSBE-në

Cameron: Britania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe OSBE-në