Zgjedhjet në Pakistan, ekzekutohet kandidati i pavarur! ISIS merr përgjegjësinë për sulmin

Zgjedhjet në Pakistan, ekzekutohet kandidati i pavarur! ISIS merr përgjegjësinë për sulmin

Rehan Zeb Khan

Rehan Zeb Khan, kandidat i pavarur i lidhur me partinë Pakistaneze Tehreek-e-Insaf (PTI) të ish-kryeministrit Imran Khan, u qëllua për vdekje nga persona të armatosur, të cilët hapën zjarr mbi makinën e tij në një treg në Bajaur, provincën Khyber Pakhtunkhwa.

Si pasojë e sulmit, tre persona të tjerë mbetën të plagosur. Shteti Islamik Khorasan, ose ISIS-K, mori përgjegjësinë për sulmin.

Është vrasja e dytë e një kandidati në javët e fundit pasi Malik Kaleem Ullah, një kandidat i pavarur për Asamblenë Provinciale të Khyber Pakhtunkhëa, u qëllua për vdekje më 10 janar.

Të shtënat e së mërkurës janë të fundit në një varg sulmesh në të gjithë vendin e Azisë Jugore që synojnë kandidatët politikë dhe partitë përpara zgjedhjeve të përgjithshme më 8 shkurt, raporton CNN.

Gjithashtu të mërkurën, rezidencat dhe zyrat e disa kandidatëve nga Partia Popullore e Pakistanit dhe zyra zgjedhore e Lidhjes Myslimane të Pakistanit u sulmuan në provincën Balochistan, duke plagosur të paktën 15 persona.

Një nga sulmet u mor përsipër nga Ushtria Çlirimtare Baloch, një grup separatist militant. Në përgjigje të dhunës, Komisioni Zgjedhor i Pakistanit (ECP) thirri një takim urgjent të zyrtarëve të sigurisë të enjten për të diskutuar situatën e përkeqësuar të rendit dhe ligjit në dy provincat.

Komisioni Zgjedhor e ka shpallur 8 shkurtin, ditën e zgjedhjeve, një festë publike për 240 milionë banorët e vendit.

Vrasja e së enjtes pason një javë të trazuar në politikën pakistaneze, në të cilën ish-kryeministri Khan u dënua me 14 vjet burg për korrupsion, dënimi i tij i dytë pas të parit, që u dënua me 10 vite për nxjerrje të sekreteve shtetërore.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja Spanjë – Angli, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Të dielën finalja e Euro 2024, bota e futbollit mban frymën! Anglia bëhet gati për festë, shpall të hënën pushim

Të dielën finalja e Euro 2024, bota e futbollit mban frymën! Anglia bëhet gati për festë, shpall të hënën pushim