Zgjedhjet në Shqipëri, BE: Procesi gjithëpërfshirës dhe i mirëorganizuar nga KQZ! Palët të respektojnë rezultatin

Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi

Përfaqësuesi i Lartë i Politikës së Jashtme, Josep Borrell dhe Komisioneri për Zgjerimin, Olivér Várhelyi i cilësuan zgjedhjet parlamentare të 25 prillit si të mirëorganizuara nga KQZ dhe gjithëpërfshirëse. BE bën thirrje palët politike të respektojnë dhe njohin rezultatin e zgjedhjeve dhe se çdo pretendim për blerje vote duhet të adresohen në KQZ në mënyrë qw rastet të heton plotësisht.

"Të Dielën, populli i Shqipërisë ushtroi të drejtën e tij demokratike për të votuar. Ne i përgëzojmë të gjithë ata që kontribuan për ta bërë të mundur këtë, pavarësisht kontekstit sfidues COVID-19. Zgjedhjet u mbajtën duke zbatuar një kornizë të re zgjedhore, të miratuar në përputhje me rekomandimet e OSBE / ODIHR. Sipas gjetjeve dhe konkluzioneve paraprake të Misionit të Vëzhgimit të Kufizuar të Zgjedhjeve të OSBE / ODIHR, zgjedhjet parlamentare ishin përgjithësisht të organizuara mirë nga administrata zgjedhore, ndërsa fushata ishte e gjallë dhe gjithëpërfshirëse. Palët e interesit kishin besim të mjaftueshëm për të marrë pjesë dhe një Komision Qendror i Zgjedhjeve i reformuar (KQZ) mbikëqyri procesin zgjedhor në një mënyrë transparente, duke shijuar besimin e palëve të interesit në të gjitha nivelet. Vëzhguesit raportojnë shqetësime në lidhje me keqpërdorimin e burimeve ose funksioneve shtetërore nga partia në pushtet dhe figura të tjera publike. Ne inkurajojmë të gjitha palët e përfshira në numërim të procedojnë me shpejtësi dhe në përputhje me procedurat e vendosura. Të gjitha forcat politike tani duhet të sigurojnë funksionimin efektiv dhe demokratik të institucioneve të vendit, si rezultat i këtyre zgjedhjeve. Kjo përfshin përgjegjësinë për të ndjekur parimin demokratik të respektimit të rezultatit të zgjedhjeve. Çdo parregullsi e pretenduar duhet të sillet me vëmendje të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe autoriteteve të tjera kompetente, dhe rastet duhet të hetohen siç duhet, përfshirë blerjen e votës", thuhet në deklaratën e tyre.

Borrell dhe Várhelyi shprehen se periudha e tranzicionit deri në përurimin e parlamentit dhe qeverisë së re nuk duhet të ndalë përpjekjet e vazhdueshme për të zbatuar reformat e nevojshme që do e  çonin vendin pranë BE-së.

"Ashtu si me aktivitetet e vëzhgimit diplomatik në ditën e zgjedhjeve nga Delegacioni i BE dhe përfaqësuesit e Shteteve Anëtare, BE do të vazhdojë të ndjekë nga afër zhvillimet elektorale deri në çertifikimin përfundimtar të rezultateve. Shqipëria ka bërë një rrugë të gjatë në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian, duke treguar këmbëngulje në ndjekjen e reformave të vështira në interes të popullit shqiptar. Periudha e tranzicionit deri në përurimin e parlamentit dhe qeverisë së re nuk duhet të mbajë përpjekjet e vazhdueshme për të zbatuar reformat e nevojshme. Ne do të dëshironim që vendi të hynte në fazën tjetër të procesit të pranimit, me Konferencën e parë Ndërqeveritare për fillimin e negociatave të zhvilloheshin sa më shpejt të ishte e mundur. Ne presim që parlamenti dhe qeveria e re shqiptare të vazhdojë ndjekjen e axhendës së reformave të vendit me vendosmëri, veçanërisht në lidhje me Sundimin e Ligjit. Ne përsërisim thirrjen tonë për një dialog politik konstruktiv dhe gjithëpërfshirës nga të gjitha palët.", thuhet ne deklaratën e BE

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:43
Raportuesja e Shqipërisë në PE përshëndet procesin zgjedhor ne vendin tonë: Aktorët politikë të vazhdojnë rrugën drejt BE-së

Raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Isabel Santos ka përshëndetur procesin e zgjedhjeve parlamentare në vendin tonë.

Në një shënim në Twitter, Santos shkruan se tani është koha që politikanët shqiptarë të vazhdojnë rrugën drejt Europës.

“Përgëzime për njerëzit e Shqipërisë për një proces zgjedhor që pavarësisht pandemisë Covid19 ishte i organizuar mirë. Tani është koha që të gjithë aktorët politikë të lëvizin përpara dhe së bashku të vazhdojnë rrugën drejt BE. Paç fat Shqipëri!,”-shkruan Santos.

I.K./M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

COVID/ Punëdhënësit në SHBA humbasin durimin me të pavaksinuarit, imponojnë rregulla për t'i detyruar të vaksinohen