Zgjerohet harta e të infektuarve, shënohet rasti i parë me koronavirus në Sarandë! Një ukrainase me COVID-19

Rreth tre muaj pas përhapjes së koronavirusit në vendin tonë është shënuar edhe rasti i parë në Sarandë. Qyteti bregdetar u konsiderua si një nga zonat  e gjelbra, pasi nuk pati asnjë rast gjatë kësaj periudhe.

Burime për Report TV bëjnë të ditur se bëhet fjalë për një  shtetase ukrainase, e cila prej 6 muajsh jeton në Shqipëri.

Mësohet se ditët e fundit ajo kishte shkuar me pushime nga Tirana në Sarandë së bashku me bashkëjetuesin e saj shqiptar.

Çifti ka deklaruar se nuk kanë patur kontakte me qytetarë të tjerë, pasi jetonin në një apartament, ndërsa pas konfirmimit të rastit ata janë nisur me ambulancë drejt Tiranës.

Ditët e fundit nga të dhënat e ministrisë së Shëndetësisë, rastet me koronavirus janë shtuar.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 15 mijë testime molekulare dhe serologjike, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin është 1076. Prej tyre, mbi 76% janë të shëruar. Në vendin tonë aktualisht janë 220 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

 


Lajmi kryesor:

23 raste me COVID! Mes tyre një ukrainase, iku në Sarandë te partneri i saj se iu mbyll puna në Tiranë! 10 në Mat dhe Lushnje nga vatra e QSUT-së


E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Me 14 muaj punë, gjyqtarja që liroi Fjolla Morinën merr zakonet e 'drejtësisë së vjetër'! A është kjo drejtësia e re që prisnit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mos harroni të merrni çadrën me vete! Parashikimi i motit për ditën e sotme