Zgjidhet Bordi Internacional i Federatës Europiane të Mjekëve shqiptar, Dollenberg: Synojmë mbështetjen e mjekësisë së vendeve ku flitet shqip në BE

Zgjidhet Bordi Internacional i Federatës Europiane të Mjekëve shqiptar, Dollenberg: Synojmë mbështetjen e mjekësisë së vendeve ku flitet shqip në BE

Aurora Dollenberg, kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë

Bodi Internacional i Federatës europiane të Mjekëve e ka nisur vitin 2022 me zgjedhjen e bordit drejtues. Mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Dollenberg, njëkohësisht edhe Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë thekson se përmes këtij hapi do të vijohet mbështetja e mjekësisë amtare në Bashkimin Europian.

"Gëzohemi që në fillim të këtij viti mund të shikojmë me shumë krenari 2 vitet sfiduese pandemie, ku federata e mjekëve shqiptarë në Europë ka qenë një ndër shtyllat kryesore për menaxhimin e mirë të COVID-19. Ndihma dhe ekspertiza jonë vullnetare vazhdon të jetë një mbështetje e pazëvendësueshme për ngritjen e mjekësisë të vendeve amtare në nivelet europiane", u shpreh Dollenberg për gazetën Gazeta Le Canton27.ch.

Sipas Dollenberg, Bordi ndërkombëtar synon të sigurojë vaksina dhe medikamente anti-COVID, pajisje mjekësore për vendet shqipfolëse. Mjekja thotë se një pikë e rëndësishme e këtij bordi do të jetë fokusi tek sensibilizimi i qytetarëve shqipfolës mbi efektet e vaksinave dhe terapive më të fundit.

"Lobim për hyrjen e Shqipërisë-Kosovës-Maqedonisë në Bashkimin Europian. Sigurimi përsëri edhe për vitin 2022 të vaksinave, medikamenteve të reja anti-COVID, por dhe ndihma me pajisje mjekësore për vendet shqipfolëse. Sikundër edhe në vitin që lamë pas, ofrimi falas i këshillave si ekspert të fushës dhe sensibilizimi i pacientët shqiptarë mbi efektet e vaksinave dhe terapive më të fundit", tha Dollenberg.

Mjekët e zgjedhur në Bordin Internacional:

1-Director: Dr. Gamend Berisha-Norvegji

2-Co-Director: Ms. Ornela Ademi-Holandë

3-Research Officer: Dr. Fatjona Lubonja-USA

4-Public-Relation Officer: Dr. Rubena Maçi-Itali

5-DigiHealth/Medical Devices Officer: Ms. Bernarda Radoncic-Danimarkë

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Në ndihmë të Ukrainës, Zvicra do të shesë tanket Leopard II

Në ndihmë të Ukrainës, Zvicra do të shesë tanket Leopard II