‘Zgjohet’ Kim Jong Un dhe kërcënon SHBA: Forcat tona janë të armatosura plotësisht, gati të mobilizojmë bombat bërthamore

Udhëheqësi i Koresë së Veriut dënon Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut në një fjalim për të shënuar 'Ditën e Fitores', armëpushimin e Luftës Koreane.

Në një fjalim për të shënuar armëpushimin që i dha fund luftimeve në Luftën Koreane, e njohur si 'Dita e Fitores' në Korenë e Veriut, Kim Jong Un tha se kërcënimi i paraqitur nga Shtetet e Bashkuara kërkon që Pheniani të ndërtojë mbrojtjen e tij.

"Forcat tona të armatosura janë plotësisht të përgatitura për t'iu përgjigjur çdo krize dhe parandalimi i luftës bërthamore i kombit tonë është gjithashtu plotësisht i gatshëm të mobilizojë forcën e tij absolute me besnikëri, saktësi dhe menjëherë në misionin e tij," tha ai, sipas mediave shtetërore.

Koreja e Veriut ka të ngjarë të përballet me sanksione më të forta, duke përfshirë masat që synojnë frenimin e aftësive të saj të sulmeve kibernetike nëse vazhdon me testin, tha të mërkurën ministri i jashtëm i Koresë së Jugut.

Në fjalimin e tij, Kim tha se Uashingtoni vazhdon "aktet e rrezikshme, të paligjshme armiqësore" me Korenë e Jugut kundër vendit të tij rreth 70 vjet pas luftës dhe kërkon të justifikojë sjelljen e saj duke e "demonizuar" atë.

Koreja e Veriut ka akuzuar prej kohësh SHBA-në për standarde të dyfishta mbi aktivitetet ushtarake dhe për ndjekjen e asaj që ajo thotë se është një "politikë armiqësore" ndaj Phenianit.

Bisedimet për denuklearizimin dështuan në vitin 2019 për shkak të lehtësimit të sanksioneve.

"Akti i dyfishtë i Shteteve të Bashkuara, i cili po mashtron të gjitha veprimet rutinë të forcave tona të armatosura si "provokim" dhe "kërcënim" gjatë mbajtjes së stërvitjeve të përbashkëta ushtarake në shkallë të gjerë që kërcënojnë seriozisht sigurinë tonë, është fjalë për fjalë një grabitje," tha Kim. .

 “Kjo po i çon marrëdhëniet dypalëshe deri në pikën ku është e vështirë të ktheheni, në një gjendje konflikti.”

Kim dënoi gjithashtu administratën e re të Koresë së Jugut nën Presidentin Yoon Suk-yeol, duke thënë se çdo përpjekje për të paaftësuar paraprakisht vendin e tij do të përballej me një përgjigje të ashpër dhe "asgjësim".

“E bëj të qartë edhe një herë se Koreja e Veriut është plotësisht e gatshme për çdo konfrontim ushtarak me Shtetet e Bashkuara”, tha Kim.

Koreja e Veriut ka kryer një numër rekord të testeve të armëve në vitin 2022.

Në janar, u tha se kishte testuar një raketë hipersonike dhe më vonë kishte lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale të ndaluar (ICBM) si dhe raketa që mund të mbanin armë bërthamore taktike.

G.MO/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • petrit: 28/07/2022 08:37

    Ka deshire qe te jete ne qender te vemendjes,asgje me teper , urren qe te qendroje ne hije.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Policia ndaloi protestën e Berishës në Bulevard, si e vlerësoni vendimin?×

Lajmi i fundit

SHBA/ Shitje rekord në internet, pavarësisht inflacionit të lartë

SHBA/ Shitje rekord në internet, pavarësisht inflacionit të lartë