Dy vatra zjarri në Korçë/ Digjen pemë frutore e jonxhë, dyshohet zjarrvënie e qëllimshme (VIDEO)

KORÇË- Flakët e zjarrit kanë përfshirë një sipërfaqe toke në afërsi të rrugës nacionale Koçë-Ersekë, në vendin e quajtur Antenat.

Një banesë u rrezikua nga zjarri. Flakët e zjarrit ishin intensive dhe era favorizonte përhapjen e tyre.Dyshohet se zjarri ishte ishte i qëllimshëm dhe është vënë nga banorët për të pastruar tokën nga barërat. Dy zjarrfikëse ndërhynë në kohë dhe vunë në kontroll përhapjen e tyre.

Ndërkohë një zjarr është raportuar edhe në fshatin Zemblak. Mësohet se flakët kanë përfshirë një sipërfaqe të mbjellash me pemë frutore dhe jonxhë. Nuk përjashtohet që zjarri të jetë i qëllimshëm. Në vendngjarje kanë shkuar forcat zjarrfikëse ku po punojnë për shuarjen e zjarrit. Siç raportohet, situata paraqitet e vështirë, pasi zjarri është i përmasave të mëdha dhe flakët po ndihmohen të përhapen nga era.

E.D./B.K./Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • Fredi: 13/08/2019 17:49

    Vetem katnart bojn gjona t tilla

    Përgjigju