Zjarret/ Rama: U sfiduan dhe vende më të përgatitura se ne! FA treguan sakrificë e përkushtim, ta çojmë përpara modernizimin e mbrojtjes civile!

Nga baza ajrore në Farkë kryeministri Edi Rama ka vlerësuar Forcat e Armatosura për përballimin e situatës së zjarreve, duke thënë se ata kanë treguar sakrificë dhe përkushtim. Duke thënë ajo që kemi parë deri tani është rezultat i reformës së të gjithë sistemit të emergjencave civile theksoi se modernizimi i mbrojtjes civile duhet të shkojë përpara.

“Shpreh vlerësimin e mundshëm të gjithë atyre që u angazhuan, manifestuan një ndjenjë të lartë sakrifice dhe përkushtimi dhe këtu kam parasysh  të gjitha forcat e angazhuara në terrenet e vështira. FA, Forcat zjarfikëse, forcat policore, bashkiake, vullnetare. FA treguan sakrificë dhe përkushtim.

Çka kemi parë deri më tani si rezultat i reformës së të gjithë sistemit të emergjencave civile është inkurajuese për të parë  me optimizëm rezultatin përfundimtar të këtij procesi.

Ishte një muaj zjarresh që përfshiu botës për tu afruar te ne realisht vuri në një pozitë të vështirë vende të afërta të cilat janë mësuar me sfidën e zjarreve të përvitshme. Disa vende shumë më të prgatitura smund të na vinin në ndihmë madje kishin vetë nevojë për ndihmë.  Nuk është e rastësishme që BE ka ngritur një mekanizëm ëpr të asistuar në rradhë të parë shtetet e familjes së vetë që janë në emergjencë. Katastrofat e mëdha të natyrës asnjë shtet si përballon dot vetë. Në rastin tonë kemi ende mangësi shumë më të mëdha se shumë shtete të tjera në vend”, tha Rama.


Lajmi kryesor:

Menaxhimi i zjarreve, Rama: 'Piromanët' të kalben në burg! Modernizim e rritje page për mbrojtjen civile! Kim e Soreca kur kemi nevojë janë qytetarë, jo vetëm ambasadorë


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ulen në tryezë Rama e Basha për të diskutuar për vettingun e politikanëve?×

Lajmi i fundit

John

Kriza e rezultateve, Barcelona shkarkon trajnerin Koeman