Zjarrfikësit, heronjtë në 'luftën' me flakët në Vlorë, por Bashkia i ka lënë pa paga, 2 muaj që s'marrin paratë për orët shtesë! Leli pretendon se kaluan në datë 4, rrëzohet nga zjarrfikësit

35 zjarrfikësit e Vlorës, të cilët po përballen me flakët prej disa ditësh, duke rrezikuar edhe jetën e tyre, prej dy muajsh nuk paguhen për orët shtesë. Report TV ka mësuar se ‘heronjtë e zjarrit’, nuk janë paguar për 178 orë gatishmëri, në luftën kundër flakëve që prej dy javësh kanë përfshirë Vlorën e kanë djegur me qindra hektarë tokë, por edhe banesa e stane.

Ministria e Punëve të Brendshme i ka transferuar Bashkisë Vlorë një fond prej 35.3 milionë lekësh për Policinë e Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimit, me synim që të përmirësohet siguria publike nëpërmjet sigurimit të mbrojtjes kundër zjarrit dhe shpëtimit.

Ndërsa bazuar në buxhetin e vitit 2021 të kësaj bashkie fondi i pagave për personelin ezjarrfikësit ku përfshihen komisar zjarrfikës, kryeinspektor zjarrfikës, krye-zjarrfikës, zjarrfikës, asistent zjarrfikës është mbi 33 milionë lekë. Nga fond 5.5 milionë lekë është i përcaktuar për orët shtesë dhe qëndrimin në gatishmëri, ndërsa paga mujore e një zjarrfikësi në Vlorë është 46 mijë lekë.

Për zgjidhjen e këtij problemi përfaqësues të zjarrfikëses  kanë zhvilluar një takim me kryetarin e Bashkisë Vlorë, Dritan Lelin, por nuk dihet ende se çfarë është vendosur.

Për shkak të situatave me zjarret, atyre i është dashur të punojnë dyfishin e orëve, në  kushte të vështira duke rrezikuar edhe jetën, mund dhe lodhje për të cilën nuk janë shpërblyer.

Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli në një prononcim për Report Tv ka pretenduar se lajmi është i pavërtetë pasi sipas tij 'pagesat për orët shtesë kanë kaluar në llogaritë e zjarrfikësve që më datë 4 gusht'.  Por burime për Report Tv nga zjarrfikësit e Vlorës rikonfirmojnë se asnjë qindarkë nuk ka kaluar për ta.

Zjarrfikësit vijojnë të përballen me flakët, pasi vatrat e zjarrit nuk janë shuar ende, ndërsa kushtet e punës kanë qenë shumë të vështira. Në shumë raste, të papajisur me veshjet e posaçme, zjarrfikësit kanë pasur 'armë' kundër zjarreve vetëm degë pemësh dhe lopata.

Por nga ana tjetër bashkia e Vlorës ka 12.7 milionë lekë të përcaktuara nga buxheti i shtetit vetëm për emergjencat nga zjarri, nga 96.6 milionë lekë që është fondi në total për qarkun e Vlorës.

Shpenzimet pë pagat e zjarrfikësve për 2021 për Bashkinë e Vlorës

 

 

(Kliko këtu) Buxheti i Bashkisë Vlorë për vitin 2021

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

‘Mos na incizo, na q….!’/ Sekseri kalon qytetarin në Portin e Vlorës me 170 euro! Pezullohen 3 punonjësit e policisë

‘Mos na incizo, na q….!’/ Sekseri kalon qytetarin në Portin e Vlorës me 170 euro! Pezullohen 3 punonjësit e policisë