Zjarri në spitalin COVID në Tetovë, kryetarja e Komunës për Report Tv: Kemi alokuar fondin emergjent për t'u ardhur në ndihmë sado pak familjarëve të viktimave

 

Teuta Arifi, Kryetare e Komunës së Tetovës refuzoi që të jepte një shkak mbi zjarrin në një spital në Tetovë, pa dalë në përfundim autoritetet hetimore, por tha se Komuna pritet t'u vijë në ndihmë familjarëve të viktimave ekonomikisht, edhe pse kjo absolutisht nuk ua lehtëson dhimbjen. Në intervistë për Report Tv, në emisionin 'Studio Live', Arifi tha se Komuna do të përdorë fondin emergjent, teksa tha se si pasojë e zjarrit ka pasur dhe 12 të plagosur, që janë dërguar në spital.

"Ka rezultuar me viktima, përfundimisht numri zyrtar është 14, dhe 12 që kanë arritur që të shpëtohen dhe janë të shtruar në spital në gjendje stabile. Autoritetet shtetërore ishin në Tetovë, përfshirë edhe Prokurorin, dhe deri në vendosjen e pistës zyrtare, nuk mund të flitet mbi shkaqet, por që është një nga tragjeditë më të mëdha që ka përjetuar vendi ynë.

Sipas informacioneve, janë bërë disa spitale modulare, që janë të njëjta me spitalin e Tetovës dhe ka shkuar me një ligj special që është aprovuar nga parlamenti, gjithçka tjetër sa i përket mundësive teknike apo funksionalitet, mbetet çështje e prokurorisë apo autoriteteve që duhet të hetojnë. Mbajtëm mbledhje Këshilli, dhe do të përdorim fondin emergjent për të ndihmuar familjarët e viktimave dhe të atyre pacientëve që kanë arritur që të mbijetojnë", tha Arifi.


Lajmi kryesor:

Zjarri shkrumbon spitalin COVID, humbin jetën 12 pacientë dhe 2 familjarë! U konstatuan gabime gjatë ndërtimit të godinës! Maqedonia e Veriut shpall 3 ditë zie


B.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush fiton më shumë bashki në zgjedhjet e pjesshme vendore Basha apo Berisha?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në 6 bashki, Braho: Nën logon e partisë garojnë ato që zgjedh kryetari, në PD vijon të jetë Basha! Beqiri: Meta u takua me Ballën për datën, e kamufloi për t'i bërë qefin Berishës