Zjarri përfshin një kishë në Egjipt, vdesin 41 besimtarë

Zjarri përfshin një kishë në Egjipt, vdesin 41 besimtarë

Një zjarr përfshiu një kishë në një lagje shumë të populluar të kryeqytetit egjiptian të Kajros të dielën, duke lënë të paktën 41 të vdekur dhe duke plagosur 14.

Shkaku i zjarrit në kishën kopte Abu Sefein nuk dihet ende. Një hetim fillestar tregoi për një qark të shkurtër elektrik, sipas një deklarate të policisë. Kisha Kopte raportoi numrin e viktimave, duke cituar zyrtarët shëndetësorë. Zjarri shpërtheu ndërsa një shërbim po zhvillohej të dielën në mëngjes.

Në vendngjarje janë dërguar 15 automjete zjarrfikëse për të shuar flakët, ndërsa autoambulancat i kanë dërguar të plagosurit në spitalet aty pranë.

Presidenti Abdel Fattah el-Sissi foli me telefon me Papan e krishterë koptik Taëadros II për të shprehur ngushëllimet e tij.

“Po ndjek nga afër zhvillimet e aksidentit tragjik. U drejtova të gjitha agjencitë dhe institucionet shtetërore që të marrin të gjitha masat e nevojshme, dhe menjëherë të përballen me këtë aksident dhe pasojat e tij”, ka shkruar el-Sissi në Facebook.

Të krishterët e Egjiptit përbëjnë rreth 10% të 90 milionë banorëve të vendit dhe janë ankuar prej kohësh për diskriminim nga shumica myslimane e vendit.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Baraka ku po qëndronte u përfshi nga zjarri, 57-vjeçari në Sarandë ndërron jetë! Nuk mundi t'i mbijetonte plagëve të marra

Baraka ku po qëndronte u përfshi nga zjarri, 57-vjeçari në Sarandë ndërron jetë! Nuk mundi t'i mbijetonte plagëve të marra