KINË/ Zjarri u mori jetën 10 personave, 'ndizen' protestat kundër masave kufizuese të Covid-19

KINË/ Zjarri u mori jetën 10 personave, 'ndizen' protestat kundër masave kufizuese të Covid-19

Pamje nga vendngjarja

Pamjet e shpërndara në mediat sociale nga Kina tregojnë për protesta të reja të qytetarëve që janë ngritur kundër kufizimeve të Covid, pasi 9 persona u plagosën dhe 10 të tjerë humbën jetën si pasojë e një zjarri në një apartament.

Mendohet se kjo ngjarje tragjike se ishte shkaktuar nga një defekt elektrik, raportojnë mediat e huaja.

Autoritetet në qytetin e Urumqit kanë mohuar pretendimet se kufizimet ndaluan njerëzit që t’i shpëtonin zjarrit të së enjtes. Ata fajësuan automjetet e parkuara duke thënë se ndaluan hyrjen e zjarrfiksëve.

Demonstruesit u filmuan duke u përballur me policinë, duke thyer një barrierë dhe duke bërtitur “fund masave të Covid”.

Turma të mëdha u filmuan në rrugët e Urumqit, edhe pse postimet ishin zhdukur nga mediat sociale kineze të shtunën në mëngjes. Interneti është shumë i censuruar në Kinë dhe referencat për protestat e Urumqit ishin hequr kryesisht nga mëngjesi i së shtunës.

Bllokimet e parakohshme kanë shkaktuar zemërim në të gjithë vendin dhe kufizimet e Covid më gjerësisht kanë shkaktuar protesta të dhunshme kohët e fundit nga Zhengzhou në Guangzhou.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu