Zogj të vegjël pule me ullinj / Recetë e qeparosë nga zonja Albana

Zogj të vegjël pule me ullinj /Recetë e Qeparosë

Përbërësit:

 • 4 zogj mesatar
 • 1 gotë verë
 • 1-2 lgj miell
 • 3-4 lgj gjalpë
 • 4-5 domate të pjekura mirë
 • 1 tufë majdanoz të grirë
 • 1 fç lëng mishi
 • 1 fç ullinj
 • Gjethe dafine
 • Kripë e piper
 • Sallatë radhiqe

Përgatitja:

Zogjtë e vegjël i presim në racione, i kalojmë në pak miell dhe i skuqim me gjalpë duke i shuar me verë. Më vete skuqim pak miell, të cilin e shuajmë me lëng mishi dhe e hedhim tek zogjtë. Shtojmë majdanoz, kripë, piper, dafinë, domate dhe i lëmë të përfundojë zierja. Ndërkohë heqim bërthamat e ullinjve, i ziejmë 15 minuta në ujë të vluar që t'u hiqet kripa dhe pasi i kullojmë i bashkojmë me mishin. I lëmë të ziejnë edhe 5 minuta dhe gatimi është gati. I shërbejmë të nxehta duke i shoqëruar me sallatë radhiqe.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në aksin Kuç-Qeparo, trafik ndarësja futet mes për mes makinës! Drejtuesja në gjendje të rëndë

Aksident i rëndë në aksin Kuç-Qeparo, trafik ndarësja futet mes për mes makinës! Drejtuesja në gjendje të rëndë