Zvicra 'shuplakë' Bjellorusisë, Granit Xhaka shënon dhe asiston në Serbi (GOLAT)

Zvicra 'shuplakë' Bjellorusisë, Granit Xhaka shënon dhe asiston në Serbi (GOLAT)

Festa e Xhakës me shokë

Zvicra fitoi 0-5 kundër Bjellorusisë në raundin e parë kualifikues të Euro 2024 për grupin I. Dueli u zhvillua në stadiumin neutral të "Karagorge" në qytetin e Pazarit të Ri në Serbi, kjo për shkak se UEFA nuk lejon që asnjë ekip të luaj në Bjellorusi, për shkak të mbështetjes që ky vend i ka dhënë Rusisë në agresionin ukrainas.

Dueli nisi mirë për helvetët, që shënuan tre herë në pjesën e parë me Steffen. Tripleta e sulmuesit u shënua në minutat 4, 17 dhe 29-të. Në minutën e 48 kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka u ndëshkua me karton të verdhë, para se të niste "shpërthimin" e tij.

Në minutën e 62, Xhaka me një të majtë nga jashtë zone ndëshkoi kundërshtarët dhe gjeti golin e katërt të ndeshjes. Në minutën e 65-të, Xhaka dha pasimin final për Amdouni për golin e pestë.

Pas ndeshjeve të para, Zvicra me tri pikë kryeson grupin I, ndjekur nga Kosova dhe Izraeli me një pikë.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Vrasja e Tauland Beqirajt në Vlorë, Apeli lë në fuqi vendimin e Gjykatës së Vlorës! 18 vite burg për Elton Hajnajn

Vrasja e Tauland Beqirajt në Vlorë, Apeli lë në fuqi vendimin e Gjykatës së Vlorës! 18 vite burg për Elton Hajnajn