Zv.kryeministri i Kosovës Bislimi: Raporti i Borrellit pritet të rekomandojë heqjen e masave për Kosovën

Zv.kryeministri i Kosovës Bislimi: Raporti i Borrellit pritet të rekomandojë heqjen e masave për Kosovën

zv.kryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme në BE, Joseph Borrel do të rekomandojë heqjen e masave ndaj Kosovës.

Këtë e ka bërë të ditur, zv.kryeministri i Kosovës Besnik Bislimi, i cili duke raportuar sot para Komisionit për Integrimin Evropian u shpreh se raporti është gati prej dy muajsh por ka pasur hezitime për dorëzimin e tij.

“Ka pasur hezitime të dërgohet në komision, për shkak se, si duket, ka disa individë që kanë interes ta shtyjnë heqjen e masave ndaj Kosovës dhe si rezultat ta dëmtojnë Kosovën. Bislimi ka thënë se ky raport, përmbajtja e të cilit ende nuk dihet, pritet të dorëzohet gjatë javës së ardhshme. Raporti është dashur të dorëzohet pardje, mirëpo një pjesë e Komisionit kanë kërkuar të shtyhej dhe besoj që do të dorëzohet për aprovim në Këshill gjatë javës së ardhshme, përmbajta e raportit mesa e di unë është pozitive dhe aty do të rekomandohet heqja e masave”, theksoi Bislimi.

Masat ndaj Kosovës u vendosën para një viti si përgjigje ndaj përshkallëzimit të situatës së sigurisë në veri të Kosovës, kur Kosova dërgoi në ndërtesat e komunave kryetarët shqiptarë të dalë nga zgjedhjet që u bojkotuan nga serbët. Ndër masat e BE-së janë pezullimi përkohësisht i punës së trupave të Marrëveshjes së Stabilizim - Asociimit, i takimeve bilaterale si dhe ndalimi i ftesave në ngjarjet e nivelit të lartë.

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fatosi-kosove: 14/06/2024 22:36

  Bile çfar i kan sjelle kosoves keta bysllymat sikur te ishte gjalle millosheviqi do ti kishte dekoruar me medaljen e vuk karagjiqit sepse ate qe ka dashur ai jamais kan kthyer serbosllavet siq eshte qika e milicit, magar bysllymi,ahmak konjuca e shum udbash tjer qe kurrci i ka vendosur ne qeveri siq eshte kshilltari i tij skellzen gasi, ai pupovci api disa tjer qe nuk kuptohen se flasin shqip apo serbogabelqe.

  Përgjigju
 • dardan: 13/06/2024 18:07

  Ky nuk eshte BISLIMI por PISLIMI fytyre e ndyre dhe vegla e idjotit Kurti.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022