Zv.kryeministrja bullgare i përgjigjet Ramës: Ne nuk jemi një turp, e papranueshme gjuha fyese! Mbrojmë interesat kombëtare

Zv.kryeministrja bullgare i përgjigjet Ramës: Ne nuk jemi një turp, e papranueshme gjuha fyese! Mbrojmë interesat kombëtare

Pas Minstrisë së Jashtme bullgare, ka reaguar edhe zv.kryeministrja Kornelia Ninova e cila e ka quajtur të papranueshme gjuhën e përdorur nga kryeministri Edi Rama kundrejt Bullgarisë duke i thënë se është një turp pasi po mban peng integrimin e dy vendeve të NATO-s. Ninova shkruan se gjuha e përdorur nga Rama është fyese, teksa shkruan se Bullgaria nuk është një turp, por është një vend me dinjitet që mbron interesat e saj kombëtare.

“Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama se i turpshëm një vend anëtar i NATO-s që mban peng dy vende të tjera anëtare të NATO-s, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe se 26 vendet e tjera evropiane janë të pafuqishme është fyese, e ashpër dhe e papranueshme për Bullgarinë dhe për shtetet anëtare të BE-së. Ne nuk jemi një turp. Bullgaria ka dinjitet, mbron interesat e saj kombëtare dhe mbështet vlerat evropiane”, thuhet në reagim.


Lajmi kryesor:

'Turp, po mbani peng' Bullgaria-Ramës: Përshtate gjuhën! Kryeministri: Vetëm me një telefonatë zgjidhëm çështjen e minoritetit bullgar


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja