3 ditë përplasje të dhunshme në Jeruzalem! Qindra të plagosur përpara marshimit nacionalist sionist!

10 Maj, 14:00

Jeruzalemi është bërë arenë tjetër përplasjesh midis policisë izraelite dhe palestinezëve në xhaminë Al-Aqsa, përpara një marshimit vjetor nacionalist hebre.

Qindra palestinezë dhe më shumë se 20 policë izraelitë janë plagosur në përleshjet e tre ditëve të fundit, pa përplasjeve të palestinezëve me forcat policore izraelite.

Qindra palestinezë hodhën gurë të shumtë ndaj forcave të sigurisë, të cilët u përgjigjën me granata, gaz lotsjellës dhe plumba gome.

Në një deklaratë, policia izraelite tha se forcat e sigurisë ishin "duke punuar për të zhdukur dhunën në Malin e Tempullit dhe në zona të tjera të Qytetit të Vjetër".

Kuarteti i negociatorëve të Lindjes së Mesme - SHBA, BE, Rusia dhe Kombet e Bashkuara  kanë shprehur shqetësim mbi dhunën duke u kërkuar të gjitha palëve të tregohen të përmbajtur.

Frika është se tensionet do të rriten ndjeshëm ditën e sotme gjatë Marshit vjetor të Flamurit të Ditës së Jeruzalemit.

Ngjarja shënon aneksimin e Jeruzalemit Lindor, shtëpia e Qytetit të Vjetër dhe vendeve të tij të shenjta dhe zakonisht sheh sionistë të rinj duke ecur nëpër zonat myslimane, gjë e cila konsiderohet si  një provokim i qëllimshëm nga popullsia palestineze.

Dhuna e fundit pason një muaj tensionesh, e cila filloi me kërcënimin për të dëbuar nga shtëpitë e tyre të familjeve palestineze në një pikë qendrore.

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha