39 vite nga vdekja e Musine Kokalarit, shkrimtares revolucionare të regjimit komunist që humbi jetën në internim

13 Gusht, 15:19

‘Për shëndetin tim nuk i drejtohem kujt, aq më pak atij që kishte në dorë të më lehtësonte dënimin’, këto ishin fjalët e fundit që Musine Kokalari hodhi në letër para se të vdiste. E konsideruar si kundërshtare e regjimit komunist, studentja ekselente dhe një ndër figurat më intelektuale të kohës, humbi jetën tragjikisht në Rrëshen, më 13 gusht 1983.

Kategori të tjera