• Ermal Meta ‘ndez’ skenën, nis mbrëmjen më këngë në gjuhën italiane! Në ‘Air Albania’ jehon muzikë e mirë

  Pas perfromancës së këngëtares Elhaida Dani, skenën po “ndez” Ermal Meta në koncertin e “jetës së tij” siç e ka quajtur ai të sotmin.

 • Pak minuta para fillimit të koncertit të Ermal Metës, ‘Air Albania’ gati të mirëpres dashamirësit e muzikës së mirë

  Stadiumi ‘Air Albania” është gati për të mirëpritur të gjithë dashamirësit e artit dhe muzikës së mirë për të dëgjuar, këngëtarin Ermal Meta i cili sot do të realizoi koncertin e jetës.

  Për shkak të numrit të madh të personave që do të shijojnë sonte koncertin, përveç stolave të stadiumit, në qendër të tij janë vendosur edhe karrige. Ajo çka vërehet është vendosja harmonike dhe në përputhje me masat anti-COVID e tyre.

 • Izraeliti performancë të jashtëzakonshme në Rreze Dielli, sjell tingujt e veçantë të muzikës Jazz

  International Jazzin Albania Festival kurorëzon Edicionin e X-të, duke shënuar kështu një strukturë artistike muzikore të konsoliduar dhe me reputacion që sjell prej vitesh në Tiranë dhe jo vetëm, dhjetra artistë të rëndësishëm të muzikës Jazz nga të gjitha vendet e Europës, Ballkanit, Shqipërisë, të cilët me performancat e tyre shpalosur arritjet më të larta krijuese dhe interpretuese të kësaj rryme. Ziv Eitan është artisti izraelit I cili performoi në studion e Rreze Dielli, duke sjell tingujt e veçantë të muzikës jazz.

 • Hap dyert pas 5 vitesh Teatri i Operas dhe Baletit! Ermonela Jaho: Njësoj si skenat botërore! Do performojë së bashku me Placido Domingo! I pranishëm dhe Rama

  Sot do të mbahet mbrëmja gala ku në skenë do të ngjiten dy kolosët e skenës operistike botërore, Ermonela Jaho dhe Placido Domingo. Në orën 19:00, Teatri i Operas do të hapë dyert teksa artdashësit që do të marrin pjesë në koncertin madhështor do të duhet të tregojnë certifikatën e vaksinimit ose një test negativ PCR të 48 orëve të fundit. Ndërkohë që do të jetë e detyrueshme edhe mbajtja e maskës.

 • Pandemia përmes syve të artit

  23 histori të ndryshme, histori me të panjohura, në kohën e frikës dhe të izolimit ku duket se bota ndali për të luftuar një armik të pazakontë si Sars-CoV2.

 • Vizita e parë e Nënë Terezës në Shqipëri

  Dashnor Dervishi ish ambasador i Shqipërisë në Itali, rrëfen takimin emocionues me Nënë Terezën dhe vizitën e saj të parë në Shqipëri në vitin 1989, kur ende komunizmi nuk kishte rënë. Ai flet për negociatat e vështira diplomatike dhe pse e pranoi më në fund qeveria komuniste vizitën e saj në atdhe. Kush ishte Nënë Tereza dhe fjalët e fundit të saj si mesazhe themeltare për të pasur një botë më të mirë.

 • Me 15 shtator mbrëmja gala në Teatrin e Operas, Ermonela Jaho: Jam shumë e lumtur! Placido Domingo: Gëzim i madh për mua të jem në Tiranë, ju

  TIRANË- 15 shtatori do të sjellë mbrëmjen gala ku do të ngjiten në skenën e rikonstruktuar të Teatrit të Operas dhe Baletit dy yjet botërorë, Ermonela Jaho dhe Placido Domingo.

  Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë mesazhin e dy kolosëve të skenës operistike botërore, të cilët presin me entuziazëm hapjen e dyerve të teatrit pas rreth pesë vitesh.

  Përshëndetje të gjithëve! Jam shumë e lumtur që të marr pjesë në hapjen e Teatrit tonë Kombëtar të Operas dhe Baletit, në mes të artistëve të mi bashkëkombës dhe me pjesëmarrjen e legjendës botërore Placido Domingo. Një falënderim i madh për të gjithë ata breza artistësh që kontribuuan në themelimin dhe krijuan traditën e këtij institucioni. Një falënderim i veçantë për ata qe ideuan dhe realizuan atë projekt. Kur punojmë të gjithë sëbashku drejt të njëjtit qëllim asgjë nuk është e pamundur! Ju pres të gjithë në datën 15 në Teatrin e Operas dhe Baletit, në galanë e hapjes së teatrit. Mirupafshim”, u shpreh Jaho.

  “Të dashur miq në Tiranë. Jam i nderuar të këndoj në Ceremoninë e “Grand Gala” për inaugurimin e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë. Pas 5 vitesh ky teatër më në fund do të vijë në jetë dhe do të rikthehet për të mirëpritur performanca koncertale, opera dhe baleti. Është gëzim i madh për mua që të jem me ju për këtë mbrëmje speciale, me kolegë të mrekullueshëm. Shihemi me 15 shtator, për ta shijuar të gjithë sëbashku skenën e re pas rikonstruksionit të plotë”, tha Domingo.

 • 'Dasma shkodrane', përmes 50 këngëve! Radovani: Qëllimi, përcjellja e traditës tek të rinjtë

  SHKODËR- Shumë tradita të dasmës shqiptare kohët e fundit janë harruar. Por ashtu si dikur, kur dasma nuk i përkiste vetëm çiftit por të gjithë fshatit e qytetit, në Shkodër këto  tradita vijnë përmes aktivitetit dedikuar dasmës shkodrane.

  Me qëllim ruajtjen e traditës dhe trashëgimin e saj tek brezat e rinj, për tre orë me radhë, pjesëmarrësit në aktivitet, shijuan një natë ndryshe, me një program të pasur me rreth 50 materiale te përzgjedhura nga maestro Lorenc Radovani.

 • 11 grupe morën pjesë në festivalin folklorik, 'Karvani i polifonisë' mbush me tinguj Gjirokastrën muze

  Zërat dhe këngët e muzikës polifonike labe kanë pushtuar zonën muzealë të qytetit të Gjirokastrës duke sjellë shpirtin e muzikës së traditës folklorike të jugut.

  Nën emrin “Karvanet e Polifonisë”, në festivalin folklorik interpretuan 11 grupe të Iso-polifonisë nga Dropulli, Gjirokastra dhe Tepelena duke sjellë emocione të veçanta për publikun.

  Për artistët Stefo Arseni  dhe Golik Jaupi qëllimi i eventit është mbajtja gjallë  e pasurisë folkorike të traditës polifonike dhe trashëgimi tek brezat e rinj përmes kthimit të saj në një traditë të përvitshme

  Është një event shumë i rëndësishëm. Qëllimi është të mbajmë gjallë polifoninë dhe sa më afër bartësit e folklorit, kësaj pasurie të madhe folklorike që ka vendi ynë  të trashëguar brez pas brezi dhe ta kalojmë atë edhe tek brezat e rinj. Kemi zgjedhur grupet më interesante nga të tre bashkitë.”, thotë muzikologu Stefo Arseni.

   

   “Më bëhej qejfi shumë që organizohen këto festival të bukura dhe folklori shqiptar dhe labëria në veçanti po përparon mirë në këto drejtime dhe shumë të rinj po vazhdojnë të këndojnë në këto drejtime siç kënduan të rinjtë në Dropull”, shprehet Golik Jaup.

  E cilësuar “Kryevepër e trashëgimisë gojore të njerëzimit” dhe e mbrojtur nga “UNESCO” festivali i  Iso Polifonisë u zhvillua për dy ditë në disa bashki të Qarkut Gjirokastër ku u gërshteuan, traditat, kostumet dhe vlerat kulturore.

 • Koncerti në Tiranë në 17 shtator/ Ermal Meta zbulon surprizën për Report Tv: Do këndoj shqip! Publiku shqiptar i veçantë, po shkruaj edhe një libër për Shqipërinë

  Në 17 shtator të gjithë duhet të jemi në koncertin që Ermal Meta do të mbajë në Tiranë, kjo sepse këngëtari ka përgatitur një surprizë për publik shqiptar që e zbuloi sot ekskluzivisht për Report Tv. Ermal Meta do të këndoj shqip, për publikun shqiptar që sigurisht e ka veçuar nga të gjithë, si më të veçantin.

 • "Efekti i Lumturisë" shpallet filmi më i mirë ballkanik

  "Efekti i Lumturisë", u shpall filmi më i mirë në edicionin e 11 të Festivalit Ballkanik të Filmit. Aktiviteti u zhvillua në amfiteatrin Odeon te qytetit te Pogradecit, ndërsa çmim mori dhe "My Lake" i Gjergj Xhuvanit.

 • Aromë Shqipërie në Festivalin e Filmit në Venecia, ‘Vera Andron Detin’ pritet të marrë çmim

  Një film me aromë shqiptare “Vera Andrron Detin” do të jepet në premierën botërore të festivalit prestigjioz të Filmit Në Venecia, “Venice Film Festival”.

  Filmi  është nominuar në disa kategori, atë të “Filmit më të mirë”, “Regjisë më të mirë”, “Çmimin special të jurisë”, “Aktori dhe aktorja më e mirë” si dhe “Skenari më i mirë”.

  Historia e Verës, gruas e cila zhytet në realitetin e hidhur pas vetëvrasjes së burrit të saj, është shkruar nga Doruntina Basha, ndërsa për regjin është kujdesur Kaltrina Krasniqi.

  Një grua në “luftë” me realitetin është pikërisht fokusi i portretit intim të Verës.

  Filmi përbëhet prej një kasti aktorësh ku bëjnë pjesë; Teuta Ajdini Jegeni, Alketa Syla, Refet Abazi, Astrit Kabashi, Arona Zyberi, Aurita Agushi, Ilire Vinca, Xhevat Qorraj e disa të tjerë.

  Filmi është bashkëprodhim në mes të Kosovës (Puntoria Kreative Isstra, Vera Films), Maqedonisë së Veriut (Dream Factory) dhe Shqipërisë (Papadhimitri Productions) i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Agjencia e Filmit e Maqedonisë së Veriut dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë.

  Pavarësisht zhvillimeve të fundit sa i përket pandemisë, edicioni i 78-të i Festivalit te Filmit të Venecias është rikthyer për t’i dhënë një “përqafim” artit të mirë.

 • Mbrëmje me muzikë klasike në memorialin e Skënderbeut, koncert i veçantë para publikut lezhjan

  Muzika e vjetër klasike shqiptare dhe tingujt e pianos shoqëruar nga zëri i bass baritonit Adelion Kola sollën një koncert të veçantë para publikut lezhjan...

  Organizuar në memorialin e “Gjergj Kastriot Skënderbeut” në Lezhë ky është koncerti i parë për artistin e ri që jeton jashtë vendit.

 • Muzika e lehtë shqiptare humbi një nga korifejtë e saj! Sherif Merdani, këngëtari i lirisë u shua të dielën e 29 gushtit në moshën 81-vjeçare

  Kjo lamtumirë e fundit, plot dhimbje, nderim, lot dhe lule nga familjarët, artistët dhe miqtë, gdhendi me shkronja të arta faktin se në historinë e artit shqiptar ai mbetet një nga themeluesit e traditës së festivalit të këngës në radiotelevizion.

 • 'Vdis duke qeshur' çel Festivalin e Komedisë në Korçë

  Ka nisur në Korçë edicioni i 8-të i Festivalit të Komedisë "Koko Fest". Trupat e aktorëve nga mbarë vendi do të ngjiten në skenë për 7 netë me radhë, ndërsa publiku do të jetë i reduktuar për shkak të pandemisë.

 • U nda nga jeta një ditë më parë, sot mbahen homazhet në nder të këngëtarit Sherif Merdani

  Ditën e sotme do të mbahen homazhet në nder të këngëtarit të mirënjohur Sherif Merdani. Djali i tij, Gerard Merdani ka njoftuar përmes një postimi në rrjetet sociale për mbajtjen e funeralit nga ora 12:00 deri në orën 14:00, tek “Internacional Event House 1921”.

 • Ndahet nga jeta Sherfi Merdani, Maestro Zhani Ciko: Ishte simbol i lirisë dhe historisë së këngës shqiptare

  Dhimbje dhe trishtim ka lënë për miqtë dhe kolegët lajmi i ndarjes nga jeta të këngëtarit të muzikës së lehtë shqiptare Sherif Merdanit. Me zërin që i dridhej Maestro Zhani Ciko në një lidhje telefonike për Report Tv tha se ky lajm e trishtoi shumë, pasi artit shqiptar i iku simboli i lirisë dhe i historisë së muzikës tonë.

  Teksa plot mall e trishtim fliste për momentet se si ishte njohur me Merdanin, Zhani Ciko tregoi edhe një moment se si pas viteve '90 pas një Sherif të thinjur dhe të ndryshuar por që e kishte njohur menjëherë timbrin e zërit të tij.

  "Ishte një lajm i papritur dhe shumë i hidhur, pasi ai nuk ishte vetëm një shok apo muzikantë, por ishte simboli i lirisë dhe krijimtarisë. Ishte simbol për lirinë e interpretimit që për rrethanat e kohës ai u dënua rëndë, ishte një ndëshkim i paragjykuar. Moment i lumtur ishte kur pas viteve 1990 shoh një njeri që më ngjasonin e të por ai kishte ndryshuar, ishte thinjës dhe ndryshuar në fytyrë. Sapo dëgjova zërin e njoha që ishte ai, donte të rindërtonte sërish jetën e tij muzikore. U bë simbol i historisë së këngës", tha Ciko.

 • Tingujt e Simfonisë 'pushtojnë' qytetin e Vlorës! Kastriot Tusha: Publik i mrekullueshëm! Leli: Kalova COVID-in dhe s'mund të mungoja

  VLORË- Melodia unike e simfonisë ka pushtuar qytetin e Vlorës, nën tingujt e Orkestrës Simfonike "Ibrahim Madhi" nën drejtimin e Gridi Kraja.

  Një mbrëmje koncertale në këtë fundgushti mblodhi në Vlorë emra tē njohur të muzikës, jo vetëm brenda, por edhe jashtë vendit. Për artistët të performosh në qytetin e lindjes, emocionet janë të papërshkrueshme .

 • Biblioteka e re e Laprakës do mbajë emrin e aktorit e regjisorit Valter Gjoni, Veliaj: Ishte enciklopedia e qytetit

  Biblioteka e re në zonën e Laprakës nga sot do të mbajë emrin e aktorit, regjisorit, shkrimtarit dhe publicistit të njohur, Valter Gjoni, i cili u nda nga jeta një vit më parë pasi humbi betejën me virusin Covid 19. Valter Gjoni, i cili i ka shërbyer për një kohë të gjatë edhe qytetit të Tiranës, fillimisht si drejtues i kulturës e më pas edhe i protokollit në Bashki, është kujtuar sot nga familjarët dhe miqtë e tij pikërisht në këtë ambient për të cilin një kontribut të veçantë ndër vite ka lënë dhe vepra e tij.

 • Mes dhimbjes e trishtimit, kolegët i thonë lamtumirë kompozitorit Kujtim Alija, Alfred Kaçinari: I pazëvendësueshëm! Bujar Qamili: Muzikant nga ata që nuk harrohen kurrë

  Mes dhimbjes e trishtimit, kolegët i kanë dhënë sot lamtumirën 'Mjeshtrit të Madh', kompozitorit Kujtim Alija, i cili tashmë ka lënë vendin bosh në jetën artistike jo vetëm të Shkodrës, por të gjithë vendit. 'Një artist që nuk harrohet kurrë, që i dha Shkodrs Shpirtin', me këto fjalë e përcjellë 'Mjeshtrin e Madh' këngëtari Bujar Qamili.

   
 • Humb betejën me sëmundjen, ndahet nga jeta dirigjenti dhe 'Mjeshtri i Madh' Kujtim Alija, simboli i festivaleve të këngës për fëmijë

  Festivali i Këngës për Fëmijë, nga sot nuk do të ketë pjesë të saj një nga figurat simbol, “Mjeshtrin e Madh”, dirigjentin, pedagogun dhe organizatorin e palodhur, Kujtim Alija. Ai u nda sot nga jeta, duke lënë një boshllëk të madh në jetën artistike të qytetit të Shkodrës, por jo vetëm, edhe të shqiptarëve.

 • Jazz dhe muzikë klasikë në Luginën e Vermoshit

  Për dy netë me radhë, tingujt e muzikës xhaz dhe klasike gjallëruan pikën turistike të Vermoshit. Muzikantë të rinj nga Ballkani dhe Evropa, si dhe studentë të shkollës verore “Rrok Akademi”, performuan për të gjithë banorët dhe turistët që kishin shkuar në zonë për të shijuar natyrën e mrekullueshme që veriu të fal.

  Nata e parë e “Albanian Sounds” u hap nga lahutari Pretash Nilaj, pjesë e mikpritjes së zonës me koncertin e klasës xhaz, të drejtuar nga Markelian Kapidani dhe të ftuar special, Sokol Prekalori në violinë dhe Bardh Jakova në fizarmonikë.

 • 'Takimi muzikor i dy botëve' gjallëron kalanë e Argjirosë! Ekspozohen edhe fotografi të shkrepura gjatë një shekulli

  “Takimi i dy botëve” rikthehet në Kalanë e Argjirosë nëpërmjet fotografish të shkrepura përgjatë një shekulli. Mbrëmjen e gjallëroi muzika tradicionale greke, e performuar nga artisti i njohur Janis Karalis dhe banda e tij.

 • ‘Ciceroni i parë Apolonisë’ rikthehet në muzeu e Fierit, drejtori i muzeut, Gjika: Busti, një pasuri për fondin muzeor

  Muzeu historik i Fierit do të ketë tani një vepër të re të shtuar në fondin e pasurisë së tij, bustin e ciceronit  të parë të qytetit antik të Apolonisë, Pilo Samarxhiut. Ekspozuar për publikun në muze vepra “Ciceroni i Apolonisë’’ ruhej prej kohësh në fondin e veprave artistike të skulptorit Gjergji Toksa i cili vendosi t’ia dhuronte institucionit arkeologjik

 • Speciale/ Thesaret e pa treguara të Durrësit! Nga mozaikët 3 000 vjeçarë të mbuluara me rërë tek reliket me motive erotike nëpër magazina

  Durrësi, qyteti më i rëndësishëm ilir ka trashëguar vlera të së kaluarës, si Amfiteatri, Rrethoja Bizantine, Torra Veneciane, muri rrethues i Kalasë, por ka pësuar edhe deformime jo vetëm nga tërmeti por dhe nga dora e njeriut. Gjithashtu në Durrës fshihen thesare arkeologjike që mbahen larg syve të vizitorëve, duke mos u bërë pjesë të sajteve turistike historike. Shpresojmë që një ditë, Instituti i Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore të vihet në lëvizje dhe antikat e fshehura të fillojnë të flasin.

 • Në shtator nis restaurimi i Torres Veneciane dhe Hamamit në Durrës, projekti financohet nga BE

  Torra Veneciane dhe Hamami turk, dy prej objekteve të rëndësishme të historisë në qendër të Durrësit qëndrojnë të mbyllura prej viti e gjysmë. Por lajmi i mirë është se në shtator do të nisë restaurimi dhe rijetëzimi i tyre. Drejtori i Trashëgimisë, Alban Ramohito duke folur për Report Tv tha se Torra Veneciane nuk do të shërbejë më si lokal. Ndërsa një speciale mbi thesaret e fshehura të Durrësit do të mund ta ndiqni sot në 17:30 në Report TV.

 • 3 gra në kërkim të dashurisë, ‘V në kub’ në teatrin ‘Bylis’! Komedia me regji të Bruno Shllakut për herë të parë në Fier

  ‘V në kub’ është shfaqja më e re e zhanrit komedi që çeli siparin e projekteve të reja artistike në skenën e teatrit “Bylis” në Fier duke përcjellë mjaft emocione te artëdashësit.

  Me regji të artistit shkodran Bruno Shllaku komedia ka në qendër të saj jetën sentimentale të tre grave të reja, me profesione të ndryshme në kërkim të dashurisë së tyre.

 • Zbulohet në Delvinë busti i aktores së madhe Hajrie Rondo! U nda nga jeta 4 vite më parë pas sëmundjes së rëndë

  Pas vendimit të Këshillit Bashkiak për dhënien e titullit “Qytetar Nderi” dhe vendimit për vendosjen e bustit të aktores Hajrie Rondo në qendrën e qytetit, në praninë e qindra qytetarëve delvinjotë, sot është mbajtur ceremonia e zbulimit të bustit të aktores me origjinë nga Delvina.

 • 33 vite nga ekzekutimi i poetit disident Havzi Nela! Familjarët vazhdojnë të kërkojnë dënimin e komunistëve

  33 vite më parë është ekzekutuar poeti Havzi Nela në Kukës nga regjimi komunist, por sot e kësaj dite familjarët nuk kanë gjetur drejtësi. Ata kërkojnë dënimin e ish-drejtuesve komunist që urdhëruan varjen e poetit disident, gjithashtu mbeten në kërkim të dorëshkrimeve të tij

 • Eksodi i shqiptarëve përmes qeramikave, artisti italian Nicola Genco instalacion në Bunk'Art 1! 'Promenade', një shëtitje mes kujtimesh të 8 gushtit 1991

  Ambientet e Bunk'Art 1 janë freskuar me vepër të re arti. Pikërisht artisti puljez Nicola Genco ka krijuar këtë instalacion që lidhet me historinë e 30 viteve më parë, kur anija “Vlora” mbërriti në brigjet e Barit me 20 mijë shqiptarë, që vinin nga ana tjetër e Adriatikut.

 • Papa Klementi XI, ati i shenjtë me gjak shqiptari

  Më 23 korrik të vitit të largët 1649 lindi në Urbino të Italisë Gjon Françesk Albani. Ashtu u thirr ai në pagëzim nga prindërit dhe klerikët arbëreshë, por vite më vonë në pragun e shekullit të 18-të, ai do të bëhej Papa Klementi XI, kreu i Kishës Katolike të Romës dhe sundimtari i Shteteve Papnore. Ashtu u thirr ai në pagëzim nga prindërit dhe klerikët arbëreshë, por vite më vonë në pragun e shekullit të 18-të, ai do të bëhej Papa Klementi XI, kreu i Kishës Katolike të Romës dhe sundimtari i Shteteve Papnore. Këtë detyrë të lartë e mbajti nga 23 Nëntori 1700 deri në vdekjen e tij në 1721. Papa Klementi XI ishte papa i 243-të, që la gjurmë të thella në historinë e Italisë e të Vatikanit. Ishte Papa që ngriti ura miqësie dhe paqeje mes popujve të Europës e Ballkanit, ura që u rezistuan shekujve. Kjo figurë e ndritur botërore është përkujtuar me rastin e 300-vjetorit të ndarjes nga jeta. Aureola e Papa Klementit të XI u shfaq e plotë përmes një konference shkencore juilare të organizuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë me Nunciaturën Apostolike në Shqipëri.

 • 30 vjet nga eksodi i shqiptarëve në Itali/ 'Pa gjini, moshë dhe etni', artisti italian instalacion në Bunk'Art 1

  30 vjet më parë, anija ‘Vlora’ mbërriti në brigjet e Barit me 20 mijë shqiptarë, që vinin nga ana tjetër e Adriatikut. 8 gushti i 1991 njihet ndryshe si eksodi i shqiptarëve, të cilët ‘të ngarkuar’ mbi një anije mallrash lundruan drejt Italisë për një jetë të mirë duke sfiduan vdekjen në kërkim të fatit të tyre. Në kujtim të kësaj ngjarje artisti puljez Nicola Genco ka krijuar një instalacion te Bunk'Art1.

 • 30 vjetori i anijes Vlorë në Bari/ Instalacion binjak në dy anët e Adriatikut

  Në 30 vjetor të zbarkimit të anijes Vlora në Bari, shënjohet instalacioni që bashkon dy brigjet. Me autorësinë e Jasmine Pinjateli, vepra e artit është binjake me atë të vendosur në dy anët e Adriatikut dhe që bashkon përgjithmonë dy popujt. 30 vjet më parë,me 8 gusht 1991,anija Vlora zbarkoi në Bari të Italisë duke transportuar me mijëra emigrantë shqiptarë të cilët kërkonin një jetë më të mirë në brigjet e Pulias. Në këtë 30 vjetor u organizua aktiviteti "Nga lindja në Lindje/Deti na Bashkon"një bashkëpunim i bashkisë së Barit me atë të Durrësit.

 • Akademia e Shkencave, projekt i nanoteknologjisë për riciklimin e mbetjeve! Bashkëpunim me kompaninë e njohur gjermane

  Riciklimi i mbetjeve natyrore si materiale ndërtimi apo si energji e rinovueshme ka qenë një nga projektet më të rëndësishme të trajtuara nga NanoAlb, njësia e re kërkimore në fushën e nanoshkencës dhe nanoteknologjisë në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë me kompaninë Gjermane Zoz GmbH.

 • 'Open Cinema', argëtimi i turistëve në Gjirokastër me filma e muzikë

  Filmat shqiptarë, por dhe të huaj do të vijnë për artdashësit gjirokastritë dhe turistët përmes kinemasë shëtitëse "Open Cinema". Në këtë aktivitet, nuk do të mungojë as muzika shqiptare, vallet tradicionale dhe homazhet për aktorë e kineastë të njohur.

 • “Mbro dhe promovo”, ekspozitë fotografike në Pogradec për turizmin, natyrën dhe trashëgiminë kulturore

  Ideuar për promovimin e turizmit, natyrës dhe trashëgimisë kulturore “Mbro dhe promovo”, është ekspozita më e re sensibilizuese e të rinjve që u çel kësaj here në qytetin e Pogradecit.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv