• Artistja që u jep 'jetë' mureve të Shkodrës përmes pikturave: Ky pasion më 'arratis' nga realiteti dhe monotonia

  Nermin Shurdha, është një nga personazhet më të njohura në qytetin e Shkodrës. Ajo ka përfunduar studimet për ekonomi, por nuk e lënë pas dore pasionin e saj për artin. Një art të veçantë që në Shkodër, pak kush e praktikon. Ndryshe quhet vajza që pikturon muret. Nermin Shurdha rrëfen për Report TV, se si e nisi rrugëtimin e saj në këtë zhanër 10 vite më parë "Muralet edhe pse bëjnë figurë, është më e lehtë për t'i vizatuar se sa në letër, sepse muralet mund të korrigjohen. Ishte diçka që më parë nuk bëhej në Shkodër fillova ta bëj në fillim tek njerëz të njohur, por më pas pati kërkesa dhe njerëzve u ka pëlqyer", tha ajo. Për të e rëndësishme është të ndjekësh pasionin dhe të lësh pas paragjykimet. "Çdo person që kam pasur punë për të bërë murale, ma ka thënë bëj diçka por me iu përshtat temës, kësisoj pra motivet i ka zgjedh vetë, por ama ajo që e kam zgjedhur vetë 100 për qind ka qenë 'puthja e Klimtit'. E kam veshur me veshje tradicionale të Malësisë së Madhe dhe është kthyer në pikë turistike tani, ka shumë kërkesa për ta vizituar", tha ajo.

 • Kreu i Bashkisë së Athinës në Tiranë, zgjedh të vizitojë Bunkart 2 si atraksionin turistik të veçantë në kryeqytetin shqiptar

  Kryetari i bashkisë së Athinës, teksa ndodhet në Tiranë për një vizitë zyrtare, Kostas Bakoyannis, ka zgjedhur që një kohë të veçantë të vizitës së tij, t’ia kushtojë një prej atraksioneve turistike më të vizituar dhe më të veçanta në Kryeqytet, Bunkart 2. Bakoyannis, në ish bunkerin antibërthamor të Ministrisë së Brendshme, është njohur me një pjesë të dhimbshme por të rëndësishme të historisë së vendit tonë. Tuneli i Ministrisë së Brendshme është ndërtuar mes viteve 1981 dhe 1986 dhe mund të konsiderohet si një nga “veprat e mëdha” të fundit të kryera nga regjimi komunist në kuadër të projektit të bunkerizimit që kishte filluar në fillim të viteve '70 e që çoi në ndërtimin e 175.000 bunkerëve të madhësive të ndryshme në të gjithë vendin. Bunkerët ishin të tre llojeve ndërtimi: faqe mali, ndërtesa dhe gropa. Ashtu si shumë bunkerë të tjerë të kësaj madhësie, dhe ky është ndërtua për të përballuar një sulm kimik e bërthamor të mundshëm. Kryetari i Bashkisë së Athinës, Kostas Bakoyannis është pritur nga homologu i tij i Tiranës, Erion Veliaj, i cili i dhuroi edhe “Çelësin e Qytetit”. Takimi mes dy homologëve u bë pikërisht pas lajmit të mirë ku Greqia hapi kufijtë me Shqipërinë pas bllokimit në kuadër të pandemisë së Covid-19.

 • Arti Pamor, çelet ekspozita me mozaikë në Shkodër! Artisti Myftar Cubi prezanton 50 punimet e realizuara me gurë zalli

  Mozaiku i Myftar Cubit është pritur me interes nga artdashësit shkodranë. Ekspozita e artistit nga Tirana por me origjinë nga Malësia e Madhe ështëçelur në galerinë e arteve në Shkodër, me 50 punime realizuar me gurë zalli. Artisti shumë i emocionuar ka folur pikërisht per kete zhanër të rrallë.

  “Dashuria për Artin ka lindur bashkë me mua dhe mozaikun unë e kam brenda shpirtit shumë herët qysh në vitin e parë të shkollës së mesme, në Liceun Artistik, kur kam bërë praktikën artistike, me realizime punimesh me kashtë. E dyta e kam zhvilluar pastaj pas mbarimit të Akademisë së Arteve, në pikturën monumentale, ku është moziku, afresku etj. Ky lloj mozaiku ka qenë gjetje për mua dhe nuk besoj se do t’i ndahem sa të kem frymë. E kam dashuruar dhe besoj se jam i vetëm në këtë zhaner”, tha artisti Cubi.

 • Muzika para viteve ’90 në Shqipëri, këngë që sfidojnë kohën

  Edhe pse kanë kaluar shumë vite, ende  këngë të viteve 80-90 në Shqipëri por dhe në botë mbeten hite të padiskutueshme që të gjithë I rikthehen kohë pas kohe. Në një intervistë në emisionin “ Rreze Dielli”  ishin të ftuar gazetarja Ami Bekteshi dhe gazetari Gazmend Agaj të cilët rikujtuan me nostalgji këngët e viteve 80-90 shqiptare dhe të huaja, mënyrën sesi të rinjtë duhej të dëgjonin muzikë fshehurazi dhe këngët e tyre të preferuara.

 • Themelohet në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë Instituti Kombëtar i Fizikës

  Në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë sot më 17 qershor është themeluar Instituti Kombëtar i Fizikës, model i parë i këtij lloji në Shqipëri.

  Mbledhja themeluese u mbajt me praninë fizike dhe online të anëtarëve të parë të bordit të Institutit Kombëtar të Fizikës;   akad. Rexhep Meidani, akad. Floran Vila, prof. Halil Sykja, dhe me pjesëmarrjen e fizikanëve shqiptarë që punojnë në qendrat shkencore brenda dhe jashtë trojeve tona dhe akad. asoc. Mimoza Hafizi, prof. Ardian Gojani, prof. Orion Çiftja anëtarë të Akademisë dhe Kryesisë.

 • Promovohet libri “politika dhe ide” i Valentina Leskajt! Politikania e njohur: S’ka kulturë bashkëpunimi, po vjen duke u shuar vija ndarëse mes PS dhe PD

  Është promovuar këtë të mërkurë libri “Politika si ide” i politikanes së njohur të Partisë Socialiste Valentina Leskaj. Ky libër i botuar nga “Toena” vjen pas tri dekadave të eksperiencës personale politike dhe kontributit të zonjës Leskaj në shoqërisë civile. Botuesja Irena Toçi rrëfen rrugën e daljes në dritën e botimit të librit “Politika si ide”.

  Librin e kanë vlerësuar edhe Alda Bardhyli, drejtoresha e Librit në Ministrinë e Kulturës, akad. Adrian Civici, shkrimtarja Diana Çuli, drejtori i Bibliotekës Kombëtare Pirro Misha e të tjerë për larminë e tematikave të trajtuara dhe për analizën e thellë të politikave publike nga të dyja kahet e spektrit politik shqiptar.

 • Sygjerim / Çfarë të lexojmë këtë fundjavë?

  Fundjavat kalohen më bukur në shoqërinë e një libri, prandaj në “Rreze Dielli” Ines Ibrahimi solli disa sygjerime për librat që mund të lexoni këtë fundjavë.

   

 • Festivali Tirana 100 Folk vjen në edicionin e pestë, këngëtari Rik buneci: Këngën e trashëgova nga ashikët e mëdhenj

  Festivali Tirana 100 Folk i mbajtur te instilacioni “Reja” në Tiranë ka promovuar live albumin muzikor “Tirana 100”, realizuar nga grupi “Tirana-Tirona AllStars”. Festivali do të vijojë deri më 25 qershor me grupet folklorike më mira të vendit.

 • Gjeniu i matematikës, tregon ‘sekretet’ se çfarë e bën një person të zgjuar

  Gjenetika apo impenjimi, çfarë e bën saktësisht një person të zgjuar? Rei Dunja është gjeniu shqiptar në matematikë, I cili tregon ‘sekretet’ e të qënit një gjeni, lidhjen midis gjenetikës, punës, studimit dhe impenjimit.

   

 • 15 antikuarë ekspozohen në Kalanë e Tiranës, çelet ekspozita 'thesare nga biblioteka e arkivit', Margariti: U ekspozua 1 bibliotekë e fshehur për 30 vite

  Disa nga thesaret më të rëndësishëm, antikuarë e libra të rrallë nga viti 1860 deri në përfundim të  shek. XIX që ruhen në fondet e Arkivit Qëndror të shtetit janë bërë pjesë e ekspozitës së çelur sot në Kalanë e Tiranës “Thesare nga Biblioteka e Arkivit”.

 • Një ekspozitë ndryshe e fëmijëve para dhe pas pandemisë

  Pandemia  dhe izolimi për shkak të saj ishte një periudhë tepër e vështirë për të gjithë sidomos për fëmijët.  Por si ka qenë krijimitaria e tyre gjatë kësaj periudhe dhe pas saj? Në një intervistë me Ruzmira Bejaj, mësuese dhe artiste, folëm për krijimtarin e fëmijëve, ekspozitën e fundit të fëmijëve të realizuar sëfundmi.

 • Arti përmes syrit të 10 artistëve të rinj në Kalanë e Tiranës

  Në Kalanë e Tiranës u çel mbrëmjen e së hënës ekspozita Hapësira që na rrethon, "Arti përmes vështrimit të të rinjve". Ky projekt, është kuruar nga Artan Shabani, i mbështetur nga Instituti i Politikave të Qëndrueshme dhe Ministria e Kulturës. Isida Sinjari, presidente e organizatës Instituti i Politikave të Qëndrueshme, rrëfen motivin e mbështetjes së këtij projekti artistik. Në këtë ekspozitë kanë marrë pjesë 10 artistë të rinj: Benard Lekgegaj, Ajet Halili, Albi Yzo, Entela Ahmetliaj, Ardit Boriçi, Erolda Çela, Denis Golgota, Joan Kapo, Edjola Mavriqi dhe Ersa Kana. Këto vepra janë realizuar dhe riinterpretuar nga vetë artistët pas mbajtjes pezull, për shkak të pandemisë Covid-19, për më shumë se një vit të prekjeve fizike, puthjeve, përqafimeve dhe përkëdheljeve. Kuratori Artan Shabani thotë se ndarja dhe largësia e detyruar ka qenë mbytëse veçanërisht për artistët. Pas kësaj ndërprerjeje, iu vjen natyrshëm të gjithëve të kërkojnë jetën e përditshme dhe frymëmarrjen e munguar Arti dialogon me një bashkësi njerëzish, që nxisin aftësinë për të menduar në mënyrë kritike dhe çmontojnë logjikat më konvencionale, thotë kuratori Artan Shabani. 10 artistë të talentuar me veprat e tyre, konform tematikës “Hapësira që na rrethon”, kërkojnë imazhet jetësore në hapësirën tonë të kujtesës dhe atë fizike. Ndalojmë tek një tors gruaje, skulpturë e punuar në metal e cila në lojën e marrëdhënieve me hapësirën shfaqet herë e dukshme në nuditetin e vet, herë abstrakte. Është vepra e artistit Benard Lekgegaj Kjo vepër, dhe jo vetëm kjo, rrëfen qartë përkorë konceptit kuratorial të Artan Shabanit sesi një krijim artistik lind si zëvendësues i realitetit. Artistët pjesëmarrës me veprat e tyre shprehin jo vetëm fizionominë e realitetit, por në veçanti edhe frymëzimin emocional, si kjo “kujtesë” e një preludi intim të artistit Ardit Boriçi që shkon shumë më përtej realitetit. Përgjigjet që mund t’i kërkosh artistit për veprën “Kujtesa” i gjen spontanisht kur je përballë tablosë. Artistët theksojnë nevojën dhe rëndësinë e rikuperimit të bashkimit njerëzor pas rënies së rrezikut të pandemisë. Ndërkohë artistët e jetojnë dhe përjetojnë imazhin fizik. Ata nxiten që të kërkojnë vizione, duke i parë nga dritarja e syve, jo nga lartësitë por aty nga toka, nga rrugët ku ecin përditë. Është kjo mbikëqyrje spontane që ka afruar këtë koncept të përngjitjes së detajeve në veprën “Atlasi”. Artisti i ri Albi Yzo ka një dritare nga ku vështron, ndërkohë aspak romantike, thjesht bashkëkohore. Mbikëqyrja e këtyre detajeve të sjella në tablo portretizon dhe njeriun dhe vete hapësirën rreth tij. Realitete të jetuara, dëshira të forta për të nxjerrë në pah pikën më të fortë të krijimtarisë së tyre. Artistja Eralda Çela ka një sintalacion që surprizon. Ajo është aty në harmoni me temën e ekspozitës “Hapësira që na rrethon” dhe njëkohësisht e veçuar dhe origjinale në stil. Artisti Ajet Halili përcjellë një mesazh me pikënisje veprën e tij “Qytet pa makina” Kjo ekspozitë propozohet përmes një formati të kryqëzuar, në internet dhe në një hapësirë ekspozite në Tiranë, duke mbledhur bashkë dhjetë veprat e realizuara nga artistët e ftuar. Për kuratorin e kësja espozite këto ngjarje janë shenja të një ndryshimi të thellë në konceptin e përdorimit të artit nga një audiencë, që nuk mund ta quajmë më “vizitor”.

 • Çelet ekspozita 'Apolo Art Colony 2021' në Fier, mblidhen 25 artistë nga 11 vende të botës! Artistja angleze: E lumtur të kthehem në Shqipëri

  Në galerinë e arteve, Vilson Kilica, në Fier u çel të premten ekspozita “Apolo Art Colony 201” ku 25 artistë nga 11 shtete te Botës prezantuan punimet e tyre artistike në pikturë. Nga abstraktja tek figurativja e gjurmëve, tonalitete dhe motive personale të artistit. 20 punime të artit pamor u prezantuan në galerinë e arteve “Vilson Kilica”, të Fierit, krijimtari e 25 artistëve nga 11 shtete të ndryshme të botës në edicionin e dhjetë “Apolo Art Colony 2021”. E ardhur nga Anglia, artistja Lina Ogaily është e gëzuar që ndodhet në Shqipëri. “E adhuroj të kthehem këtu më shumë se e dua vendin dhe kulturën. 'Art Colony' është shumë interesant si projekt, pasi është një mundësi për ne dhe për të takuar artistë, punuar së bashku dhe për të provuar përvoja të ndryshme. Shpresoj të kthehem sërisht këtu”, tha artistja angleze Lina Ogaily. "Është një kënaqesi e vecantë të marrësh pjesë në një event të ketillë të organizuar në këtë Galeri prestigjoze dhe shumë me peshë të vlerës dhe kulturës shqiptare në të cilën marin pjesë shumë artiste të vendeve të ndryshme të Europës dhe të Azisë, por megjithatë ajo e bukura është se secili në fushën e vetë shpreh motivet dhe stilet e tyre orgjinale. Dhe kjo e bën më të fuqishme qëndrimin e përbashkët të të gjithë artistëve dhe promovimin e artit të tyre", u shpreh piktori nga Kosova, Hajrush Fazliu. Organizatori Saimir Ahmeti vlerësoi ekspozitën si një pasuri për fondin e galerisë së Arteve të Fierit. “Jemi në Edicionin e 10-të Art Apoloni megjithëse në kohë pandemie u arrit të realizohet nje aktivitet i sukseseshem nga 25 artistë nga gjithë Europa si: Ukrahina, Rusija, Anglia,Turqia Italia, Kosova të cilët kanë sjellë e një kolorit evident, shkolla të ndryshme, por patëm dhe një bashkëpunim të mirë", tha organizatori Saimir Ahmeti. Në fund të prezantimit të veprave, artistët u vlerësuan me çertifikata mirënjohje. Ekspozita “Apolo Art Colony 2021” do të qëndroj e hapur për 10 ditë deri më 21 qershor 2021.

 • Nisin përgatitjet për Karnavalet e Korçës, festa simbol e qytetit

  Kanë nisur përgatitjet për Karnavalet e Korçës, një festë simbol e qytetit të kulturës. Kjo festë përkon edhe me çeljen e sezonit turistik, ku shumë turistë nga Shqipëria dhe jo vetëm do të marrin pjesë në festën e madhe të Karnavaleve.

 • ‘Pikaso dhe Ajnshtajn në një bar në Paris’, çelet sezoni artistik teatror në Teatrin Metropol

  ‘Pikaso dhe Anjshtanji në një bar në Paris’ është premiera ekskluzive e Teatrit Metropol, e cila çel sezonin artistik teatror pas një periudhe të gjatë mbylljeje nga COVID-19. Vepra e jashtëzakonshme e shkruar nga Steve Martin, do të ngjitet në skenë nga regjisorja Armela Demaj, e cila ka bërë bashkë një kast aktorësh e muzikantësh për këtë teatër muzikor. Ky produksion i ri, do të sjellë historinë komike të takimit midis dy gjenish, Pikasos dhe Anjshtanjit në fillimin e shek XX, kohë ku do të ndërthuren rikrijimi i elementeve vizual dhe interpretativ me muzikën dhe këngën e kësaj periudhe.

 • Çelet ekspozita ‘Punime të zgjedhura’, artistja Irena Buzi: Krijimtaria ime, një udhëtim emocional në kohë

  80 vepra të artit pamor të viteve 2000 janë përzgjedhur me kujdes nga artistja Irena Buzi në ekspozitën “Punime të zgjedhura”. Autorja Buzi tregon se në qendër të krijimtarisë së saj vihen ngjarjet e viteve 2000 në kapërcyell të mijëvjeçarëve e shekujve dhe sistemeve politike të ndërruara në Shqipëri dhe Kosovë.

 • Mali i Zi pret turistë pa tampon dhe pasaportë vaksine, ambasada promovon mrekullitë natyrore

  Mali zi është gati për të pritur turistë shqiptarë dhe ato nga rajoni pa pasur nevojën e tamponit apo një pasaporte vaksinimi anti COVID duke e bërë një vend ideal për një pushim të paharruar. Krahas sigurisë dhe ofertave të ndryshme, Mali i Zi merr përsipër edhe shpenzimet spitalore për ato që infektohen gjatë pushimeve.

  Kur shumë vende në Botë kërkojnë pasaportat e vaksinimit ndaj Covid -19  apo një tampon negativ, në Mal të Zi funksionon gjithçka ndryshe. Shteti kufitar me vendin tonë,është plotësisht i hapur për të pritur shqiptarët dhe vizitorë nga rajoni, me risi në oferta dhe çmime shumë të arsyeshme, por edhe siguri.

  Për turistë të relaksuar,  në hotele, akomodime private, plazh apo në restorante, do të zbatohen protokolle shëndetësore të higjienës dhe distancimin social. Dhe jo vetëm kaq. Për të gjithë ata që gjatë qëndrimit infektohen me COVID-19, Mali i Zi do ti mbuloj shpenzimet e trajtimit spitalor.

  “Sot Organizata Turistike Kombëtare e Malit të Zi së bashku me organizata lokale është në Tiranë për ti treguar publikut shqiptar se çfarë ka për të ofruar Mali i Zi gjatë këtij sezoni turistik veror. Gjëja më e rëndësishme është se për të hyrë në mal të zi nuk nevojite PCR, dhe në rast se dikush sëmuret në Mal të Zi, shteti do ti mbulojë të gjitha shpenzimet e shërimit", tha Liliana Çukiç, menaxhere në Organizatë Turistike Kombëtare e Malit të Zi.

 • Shpresë pas pandemisë, primabalerina Adela Muçollari ngjit në skenë balerinat e vogla! Spektakël emocionues në Amfitetarin e Akademisë së Arteve

  Primabalerina Adela Muçollari dhe nxënësit e saj kanë gjetur mënyrën më të bukur për të manifestuar kthimin e shpresës pas largimit të rrezikut nga Covid-19, pandemia që izoloi jo vetëm shqiptarët, por mbarë botën në harkun kohor të një viti. 

  Mënyra më e bukur e saj është rikthimi i gjallërisë së jetës përmes mrekullisë së artit dhe dhe bukurisë së fëmijëve me shfaqjen “Vallëzo me ne”. Këta fëmijë, duke i koordinuar lëvizjet kaq bukur dhe duke u kujdesur për njëri- tjetrin iu dhuruan emocione prindërve dhe të pranishme në këtë koncert gala.

 • Teatri Shëtitës në Lezhë, vihet në skenë komedia ‘Boing-Boing’

  Kanë rinisur aktivitetet kulturore në Lezhës pas një viti pandemi. Salla e pallatit të kulturës për një natë u shndërrua në teatër ku regjisori Kiço Londo shfaqi komedinë "Boing-Boing" me pjesëmarrjen e dy aktorëve nga ky qytet.

 • Mrekulli e natyrës! Shishtaveci peng i investimeve, vera gjallëron fshatin, gjelbërimi tërheq vizitorë

  Shishtaveci 1500 metrave mbi nivelin e detit dhe vetëm 30 km larg Kuksit, është një zonë tërheqëse për zhvillimin e turizmit malor, por mungesa e investimeve ka bërë që mjaft banorë të largohen. Në të vetmen stinë që zona gjallërohet është vera, kur natyra shpalos një panoramë të mrekullueshme

 • Dhuron spektakël në rrugët e Tiranës me akrobaci, historia e kolumbianes që ka pasion cirkun

  Report tv sjell historinë e një vajze kolumbiane e cila po dhuron spektakël rrugëve të Tiranës, por që ndodhet tranzit në vendin tonë. Karolina rrëfeu se dëshiron të bëhet pjesë e cirkut italian dhe për të realizuar këtë ëndërr ajo ka udhëtuar disa mijëra kilometra.

 • Nisma e veçantë ‘Biblioteka lëvizëse Read’

  Botuesja Irena Toci ka ndërmarr një nismë tepër të veçantë, një bibliotekë lëvizëse e cila do të shëtisë në shumë shumë vende për të ndarë me të rinjtë dhe fëmijët kënaqësinë e të lexuarit.

 • Ansambli “Harmonia Albanica” mban koncertin ‘100 vjet muzikë kult’ në ambientet e Hanit të Pazarit në Korçë

 • SPECIALE/Lamtumirë Piro Mani, një qiri i ndezur në artin shqiptar! Regjisori ishte një 'akademi' për artistët shqiptarë

  Piro Mani u nda nga jeta në moshën 89-vjeçare në SHBA ku jetonte prej vitesh. Ishte mjeshtër i regjisurës dhe artist i shkëlqyer, ku punoi 25 vite për filmin dhe teatrin shqiptar. Teatri Kombëtar i dedikoi homazhe me qirinj e lule.

 • 'Netët e Bejkës së Bardhë' kthehen në Pilur, festivali i polifonisë gjallëron fshatin turistik

  Për dy ditë me radhë Piluri i Himarës u kthye në kryeqendrën e muzikës popullore. Grupe të ndryshme të polifonisë morën pjesë në festivalin “Netët e Bejkës së Bardhë”, ndërsa nuk munguan as vallet popullore. Çmimi i parë që mban emrin e iniciatorit të këtij aktiviteti, "Lefter Çipa", iu dha grupit të Pilurit.

 • “Sofra Dardane” vjen edicioni i 18 i festivalit në Tropojë

  Vjen edhe këtë vit edicioni I 18-të I ‘Sofrës Dardane”, aty ku ruhet trashëgimia dhe përcillen të gjitha vlerat kulturore, veçanërsisht të zonës së veriut. Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” Azgan Haklaj, kryetar UAKSH dhe ‘ Mjeshtër I Madh’ foli më tepër për aktivitetin që do të mbahet këtë vit.

   

 • 'Zâni', një instalacion elegant në Tiranë! Vepra moderne e skulptorit Sadik Spahija përcjell harmoni mes natyrës e urbanes, instalacioni i kuruar nga Platforma e Artit Harabel

  “Zâni”, titullohet instalacioni i bukur skulpturor i përbërë nga ndërthurja e tubave të hekurit të madhësive të ndryshme, që të krijojnë përshtypjen sikur mbajnë njëri-tjetrin pezull, e duke zgjuar lojën e dritave.  

  Kjo vepër e skulptorit Sadik Spahija është e treta që instalohet në Tiranë në kuadër të projektit Free Art të Platformës së Artit Bashkëkohor HARABEL, pas instalimit të veprave “Drejtëshkrimi” të Adrian Pacit dhe “Enough Is Enough” të Alban Mujës.  

  Sadik Spahija, ky mjeshtër i skulpturës, prej vitesh iu ka dhënë dinjitet figurave të mëdha të kombit përmes realizimeve monumentale, shtatoreve apo busteve madhështore, herë në dimensione klasike e herë në dimensione moderne, si At Shtjefën Gjeçovit, Ndre Mjedës. Mark Çunit, Pjetër Arbnorit, Vilson Blloshmit e Genc Lekës, si dhe shumë figurave të tjera të ndritura të artit e të shkencës.    

  Pas kësaj, pakkush mund ta imagjinojë sesi një artist ndërkohë që ngre shtatore, i kushton pothuaj dhjetë vjet të jetës së tij një projekti instalacioni të quajtur Deus ex machine, të cilin e prezantoi në një ekspozitë të tri vjetëve më parë, pjesë e së cilës është vepra “Zani” tashmë e instaluar përfundimisht në sheshin publik të kryeqytetit.   

  Vepra “Zani” e Sadik Spahisë është fizikisht imponuese: e përmasave shumë të mëdha, arrin 16 m lartësi e gjerësi.  

  Është e rëndë dhe me vëllim monumental; e megjithatë ajo vjen si një projeksion transparent i vetvetes, në dukje sikur nuk ka peshë, por kjo vepër është transkripti metaforik i një melodie të sjellë prej vërtitjes së erës mes një pylli pemësh të paprekur nga njeriu, sipas kuratores Ajola Xoxa.    

 • 'Mbyllur për pushime', Çapaliku prezanton librin në Korçë

  KORÇË- “Mbyllur për pushime” është vepra e re e zhanrit roman e promovuar së fundi nga shkrimtari dhe dramaturgu Stefan Çapaliku në qytetin juglindor të Korçës. Në një mbrëmje të veçantë mes miqve, të ftuarve dhe artdashësve korçarë, dramaturgu Stefan Çapaliku prezantoi librin e ri i cili vjen në një sfond historik të periudhës së vitit 1943 ku në qendër vihen fate njerëzoreve që janë të detyruar të jetojnë në kontekste kohësh të gabuara. “ Një prej synimeve të mia janë pikërisht kontaktet e gjalla me lexuesin, pra të përpiqem të komunikoj jo vetëm atë çfarë ka brenda librit por edhe diçka përtej librit. Kështu që ajo çfarë mbetet është një propozim për një komunikim të hapur, të vazhdueshëm, që hapet por nuk ndërpritet", u shpreh Çapaliku. Për aktoren Zamira Kita ky roman është vendi ku skalitja mjeshtërore e karaktereve të personazheve bën që çdokush të gjejë veten në vepër. “Roman shumë i bukur dhe interesant. Trajton periudhën e luftës,vitet 1943-1944. Ajo çfarë më bën përshtypje është mënyra sesi i ka skalitur karakteret e personazheve Stefan Çapaliku, duke përjetuar çdo ngjarje të bukur apo të shëmtuar, të dhimbshme apo të gëzuar. Është pikërisht ajo jetë që e kemi dhe jetojmë çdo ditë, ti e lexon dhe mendon se je një personazh”, tha Kita. "Mbyllur për pushime”është një botim i vitit 2021, roman ku ngjarjet e historisë së Luftës II-të Boterore vijnë si testament i së shkuarës nga dita e kapitullimit të Italisë, në shtator 1943 deri me nëntor 1944

 • U nda nga jeta 2 ditë më parë/ Lamtumirë me qirinj e lule për Pirro Manin, 'njeriun shtyllë' të artit shqiptar

  TIRANË- Homazhe me qirinj dhe lule janë zhvilluar mbrëmjen e së premtes në ambientet e jashtme të Art Turbinës në nder të Pirro Manit, një prej korifenjve të skenës shqiptare, pedagogut dhe artistit të dashur.

  Edhe pse i mbylli sytë larg atdheut, aktori dhe regjisori i njohur i artit, Pirro Mani mbrëmjen e së premtes mblodhi bashkë në shenjë nderimi emrat e artit si Mirush Kabashi, Ndriçim Xhepa, dramturgu Rruzhi Pulaha, Spiro Duni etj., por edhe  ish-studentët e mjeshtrit, që për më shumë se dy dekada, personifikoi teatrin si në skenë, formim, mesazh e  regji.

 • Nën ritmet e muzikës elektronike, qindra të rinj ‘pushtojnë’ bregdetin e Shëngjinit në ‘UNUM Festival’

  UNUM Festival, cili zyrtarizoi mbajtjen e edicionit të dytë, ka mbledhur qindra të rinj në bregdetin e Shëngjinit.

  Siç shihet nga pamjet, të rinjtë shqiptare, por edhe shumë turistë të huaj, janë grumbulluar duke festuar dhe dëfryer nën ritmet e muzikës elektronike. Sa u përket masave anti-COVID, të rinjtë duket se e kanë të vështirë që t'i zbatojnë.Nga data 3 deri më 7 qershor në plazhin e Ranës së Hedhun në Shëngjin, UNUM Festival pritet të sjellë turistë nga mbarë bota.

 • Ministrja Margariti flet nga Turqia: Do hartojmë projekt të përbashkët për restaurimin e qendrave historike!

  Ministria e Kulturës Elva Margariti, pjesë e delegacionit të qeverisë të cilët po zhvillojnë një vizitë dy ditore në Turqi, në kuadër të investimeve turke në vendin tonë. Margariti në një intervistë për Report Tv nga Turqia, tha se po zhvillojnë disa komunikime që prej nënshkrimit të marrëveshjes në janar. Maragariti tha se është biseduar për ecurinë e marrëveshjes për restaurimin e Xhamisë së Plumbit. Margariti theksoi se një tjetër marrëveshje për të cilën u diskutua është për jetëzimin dhe restaurimin e qendrave historike.

  Ministrja nënvizoi se kanë gjetur shumë entuziazëm me palën turke, si dhe dëshirë për të bashkëpunuar edhe në hartimin e disa kuadrove ligjore.

  Kemi krijuar disa komunikime që prej nënshkrimit të marrëveshjes në janar. Dhe më pas me ardhjen e ministrit në Gjirokastër nënshkruam një tjetër protokoll bashkëpunimi midis nesh. Biseduan për të gjithë ecurinë e marrëveshjes për restaurimin e Xhamisë e Plumbit. Në fund të këtij muaji presim ekspertët që do të kthehen në terren ku do të fillojnë ngritjen e kantierit. I kërkova ta shtrijmë më tej bashkëpunimin, që të bëjmë dhe një sistemim përtej dhe në parkun përreth për ta parë si hapësire komunitare dhe kjo ide u prit shumë mirë.

  Po ashtu biseduam edhe për një marrëveshje tjetër, ku specifikuam ngritjen e një grupi ekspertësh të përbashkët pune restaurimin dhe jetëzimeve të qendrave historike si Berati dhe Gjirokastrën. Diskutuam në detaje të gjitha aspektet teknike dhe ligjore dhe ministri më premtoi se brenda qershorit do të kem ardhjen e grupit të parë. Do të hartojmë projektin e përbashkët. Nuk është një fazë e shkurtër në bazë të buxhetit

 • E ndërtuar rreth viteve 1800, rrënohet kisha dhe varret e vjetra të Dukasit në Fier

  Kisha e Dukasit në Patos, e ndërtuar rreth viteve 1800 rrezikon shembjen totale, ndërsa rrëshqitja e dherave ka bërë që varrezat rreth objektit të kultit të shkatërrohen dhe eshtrat të dalin në sipërfaqe.

  Dikur në kishën e Dukasit në Patos kryheshin shërbesat fetare, por sot ajo është kthyer në një gërmadhe. Kanë mbetur vetëm mure të shkatërruara, që nga viti në vit rrezikojnë shembjen totale.

  Rreth kishës ndodhen edhe varrezat e vjetra të fshatit, që kanë pasur të njëjtin fat si kisha. Për shkak të rrëshqitjes së dherave eshtrat kanë dalë në sipërfaqe.

  “Është kërkuar që të bëhet ndërhyrje që të ngelet si histori. Është një vlerë e vjetër kulturore. Gjendet Akoma në këmbë. Duhet të kishte ndërhyrje qoftë nga kisha katolike, qoftë nga bashkia”, tha një banor.

  “Eshtrat të mbulohen. Është gjynah e zotit”, u shpreh një tjetër.

  “Është kishë e vjetër. Mori një 5 kocka se ku i hodhi e mbuloi se di. Ja ku janë kockat aty prap”, përfundoi një tjetër.

  Kisha ortodokse e Dukasit është ndërtuar rreth viteve 1800-të, e ndërsa pak kohë më parë është përdorur si banesë nga një familje në vështirësi ekonomike.

 • Kushtetuesja i jep kohë për prova Presidencës, Aleanca për Teatrin: Fitore momentale

  Gjykata Kushtetuese shyqrtoi sot kërkesën e Presidentit Ilir Meta për Teatrin Kombëtar. Presidenti Meta kërkoi në Gjykatën Kushtetuese shfuqizimin e  kalimit të pronësisë së Teatrit nga Ministria e Kulturës tek Bashkia Tiranë dhe shfuqizim të procedurës së kontratës për ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar. Meta e vendosi theksin te fakti që sipas tij fituesi është paracaktuar me ligji.

  Gjykata Kushtetuese ka refuzuar kërkesën e Presidencës për thirrjen e dëshmitarëve ndërkohë që ka lënë afat që brenda datës 8 qershor të sillen edhe dokumente të tjera që janë kërkuar nga kërkuesit. Ndërkohë që është shtyrë vendimi në mënyrë që të shqyrtohen provat shtesë. Subjektet kanë të drejtë po në këtë datë për t'i marrë këto dokumente

  Ndërkohë që është lënë afat deri më datë 10 për shpjegimet shtesë.  Subjektet e interesuara nëse duan të paraqiten me një ekspert në lidhje me këtë çështje.  Seanca e radhës është përcaktuar për më 15 qershor

  Këshilltari ligjor i Presidentit të Republikës, Bledar Dervishaj, deklaroi më herët se se Këshilli i Ministrave nuk ka vënë në dispozicion dokumentet që janë kërkuar që prej korrikut të 2019-ës. Prej gati dy vitesh, sipas Dervishajt, institucionet nuk kanë dhënë provat që Meta ka kërkuar, ndërsa disa prova janë vënë në dispozicion në datën 2 qershor, në mëngjes. Për 24 orë, sipas Dervishajt nuk mund të analizohen.

  "E kemi pritur prej dy vitesh këtë seancë. Nuk është marrë në shqyrtim kërkesa për prova shtesë. Kemi 2 vite që kërkojmë prova shtesë dhe ende nuk i kemi marrë. 24 orë nuk mjaftojnë për të shqyrtuar dokumentet, nuk shprehemi në këtë seancë. Vetëm dje Këshilli i Ministrave i ka vënë në dispozicion dokumentet. Ne duam që të njihemi me provat dhe të caktojmë një tjetër seancë", ka thënë Këshilltari ligjor i Metës, Bledar Dervishaj.

 • Lajm i zi nga matanë Atlantikut, shuhet në SHBA në moshën 89-vjeçare aktori dhe regjisori i njohur Pirro Mani!

  Një lajm shumë i trishtë për artin shqiptar na vjen nga matanë Atlantikut. Është ndarë nga jeta në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku jetonte prej vitesh me familjen, aktori dhe regjisori i njohur, një prej korifenjve të teatrit dhe kinematografisë shqiptare, Pirro Mani. Ai ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare.Pirro Mani që u nda sot nga jeta në moshën 89-vjeçare lindi në 14 prill të vitit 1932 në Korçë. Ai është një nga personalitetet më të shquar në historinë e teatrit shqiptar. Regjisor dhe pedagog i shkëlqyer, për 25 vjet punoi në Teatrin Kombëtar. Studioi në Institutin Shtetëror të Artit Teatror, GITIS, në Moskë. Pas kthimit në atdhe u emërua regjisor i Teatrit “A. Z. Çajupi”, Korçë, të cilin e drejtoi me sukses për rreth tetë vjet. Që nga 1967 – 1992 ka qenë regjisor i Teatrit kombëtar, ku ka vënë me dhjetëra pjesë teatrale. Në karrierën e tij artistike numëron mbi 80 shfaqje. Është nderuar me shumë çmime. Është mjeshtër i regjisë e skenave masive, njohës i thellë i mizanskenës. Shfaqjet kulminante janë "Cuca e maleve", “Fytyra e dytë”, "Arturo Ui", "Gjenerali i ushtrisë së vdekur", “Epoka para gjyqit”, "Nata e 12 -të", “Prometeu”, etj. Është angazhuar edhe në disa filma artistikë. Ka fituar shumë çmime dhe është nderuar me titullin e lartë “Artist i popullit”. Prej disa vjetësh jetonte në Nju Jork, SHBA, së bashku me të shoqen, aktoren e mirënjohur Pavlina Mani dhe familjen. Një prej personazheve më të njohur që ai skaliti përjetësisht në memorien e shqiptarëve është ai i 'ballistit Sali Protopapa' në filmin 'I teti në bronz'.

 • Mevlan Shanaj: Pirro Mani, një prej krijuesve të portretit të kombit

  Në një lidhje telefonike për Report Tv, regjisori Mevlan Shanaj, shprehet se kjo është një ditë e zezë për të gjithë artin shqiptar.

  "Të iki Pirro Mani do të thotë se për tërë kulturën shqiptare është një ikje pa kthim e një prej atyre që kanë krijuar portretin e kombit. Ai ishte maja më e lartë në teatrin shqiptar. Unë dua t'i shpreh ngushëllimet gjithë artit shqiptar", regjisori i njohur Pirro Mani.

 • 81 vite art modern, Shpend Bengu në enciklopedinë e artit kontemporan: Një ëndërr e bërë realitet për mua

  Ilustruar më një vizion të gjërë të një panorame të artit pamor të shprehur në 81 vite krijimtari. Kështu vjen i prezantuar në edicionin e tretë, Atlasi i Artit Kontemporan 2021 i përmbledhur në një album prej 1000 faqesh.

  I përzgjedhur nga Shtëpia Botuese Europiane De Agostini, Specialisti i trashëgimisë jomateriale, artisti shqiptar Shpend Bengu do të jetë pjesë e kësaj enciklopedie  të rëndësishme gati njëshekullore që përfshin zhvillimin e historisë së Artit Kontemporan nga viti 1940 deri në 2021.

  Vetë artisti Shpend Bengu në një intervistë për Report TV teksa shpreh emocionet për vlerësimin e marrë, e cilëson këtë hap një nga arritjet e tij më të mëdha, në skenën e artit kontemporan për një artist shqiptar.

  Ndihem jashtëzakonisht i lumtur, pasi është realizimi i një ëndrre që zgjat prej disa dekadave. Po ashtu realizimi i ëndrrës së prindërve të mi, që nuk jetojnë më e të cilët më kanë ndihmuar gjatë gjithë karrierës time artistike, si nga pikëpamja emocionale ashtu edhe nga pikëpamja financiare që është pikërisht dhe familja ime, të cilët të gjithë së bashku kanë kontribuar për arritjen e këtij suksesi. Ky çmim vjen si rezultat i shumë aktiviteteve të tjera ndërkombëtare. Mund të them që është një gëzim shumë i madh, sepse kjo është dhe ëndrra e çdo artisti jo vetëm në Shqipëri por edhe në botë që të jetë pjesëtar i historisë botërore të artit modern që nga viti 1940 deri në 2021”.- tha artisti Bengu.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv