Artistja që u jep 'jetë' mureve të Shkodrës përmes pikturave: Ky pasion më 'arratis' nga realiteti dhe monotonia

20 Qershor, 17:50

Nermin Shurdha, është një nga personazhet më të njohura në qytetin e Shkodrës. Ajo ka përfunduar studimet për ekonomi, por nuk e lënë pas dore pasionin e saj për artin. Një art të veçantë që në Shkodër, pak kush e praktikon. Ndryshe quhet vajza që pikturon muret. Nermin Shurdha rrëfen për Report TV, se si e nisi rrugëtimin e saj në këtë zhanër 10 vite më parë "Muralet edhe pse bëjnë figurë, është më e lehtë për t'i vizatuar se sa në letër, sepse muralet mund të korrigjohen. Ishte diçka që më parë nuk bëhej në Shkodër fillova ta bëj në fillim tek njerëz të njohur, por më pas pati kërkesa dhe njerëzve u ka pëlqyer", tha ajo. Për të e rëndësishme është të ndjekësh pasionin dhe të lësh pas paragjykimet. "Çdo person që kam pasur punë për të bërë murale, ma ka thënë bëj diçka por me iu përshtat temës, kësisoj pra motivet i ka zgjedh vetë, por ama ajo që e kam zgjedhur vetë 100 për qind ka qenë 'puthja e Klimtit'. E kam veshur me veshje tradicionale të Malësisë së Madhe dhe është kthyer në pikë turistike tani, ka shumë kërkesa për ta vizituar", tha ajo.

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha