Bie çmimi, ankohen fermerët e shalqirit në Divjakë: Është katastrofë, po e shesim nën kosto

16 Qershor, 08:01 | Përditesimi i fundit: 2021-06-16 17:04:54

Fermerët e shalqirit në Divjakë po përballen me çmimin e ulët të tregut në kohën kur është sezoni i vjeljes. Ata thanë për Report Tv se shteti duhet të funksionojë si rregullator mes grumbulluesve dhe fermerëve në mënyrë që të mos ketë abuzime me çmimet. Fushat e Divjakës janë të mbushura me shalqi. Me kameran e Report Tv shkuam në fshatrat Mizë dhe Zharnec, aty ku fermerët janë në pikun e punës, duke vjelur prodhimin që duket se është i bollshëm.... Sinkrone Aktualisht tregu i shitjes nga fermeri tek gumbulluesi është 15 lek për kilogram. fermeret ankohen se është ky çmim shumë i ulët, ndaj nga prodhimi nuk nxjerrin dot as shpenzimet. Përpos tregut vendas, shalqiri i Divjakës eksportohet në shtetet fqinje. Një prej grubulluesve pranon se cmimi nuk favorizon fermeret por keta te fundit diktohen nga kerkesa ne tregjet rajonale. Kjo kulture bujqësore përben rreth 50% te te ardhurave për familijet fermere, ndërsa gjetja e tregut ka qenë gjithë shqetësim për ta. Këtë vit janë mbjellë rreth 300 hektarë me shalqi në fshatrat Mize dhe Zharnec, me një prodhim prej 90 mijë kuintalësh.

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha