City kurorëzohet kampione e Anglisë, Barcelona bën 'vetëvrasje' dhe Napoli hipotekon Championsin

12 Maj, 12:11

Kur titullin kampion e shijon nga divani dhe ta jep matematikisht humbja e rivalëve të përjetshëm të shijon edhe më shumë. Manchester City u shpall kampione e Anglisë për herë të shtatë në histori pas humbjes që United pësoi në “Old Traford”. Manchester United u mposht 2-1 nga Leicester që mbetet në zonën Champions. “Djajtë e kuq” të dytët janë 10 pikë larg Cityt dhe me tre ndeshje të mbetura nuk e arrijnë dot. Ky është titulli i tretë kampion për Pep Guardiolën nën drejtimin e skuadrës angleze gjë për të cilën spanjolli është shumë krenar por thotë se ky ishte më i vështirë se dy të parët. City këtë sezon synon edhe Championsin.

Ndërkaq Barcelona bën vetëvrasje në fushën e Levantes dhe i thotë lamtumirë titullit kampion në Spanjë. Levante-Barcelona u mbyll në barazim 3-3 në një duel dramatik që lë katalanasit dy pikë larg Atleticos në renditje me mundësi shumë të pakta për titullin. Messi dhe Pedri bënë që pjesa e parë të mbyllej në avantazhin e dyfishtë të Barcelonës por vendasit barazuan në fillimin e pjesës së dytë. Dembele kaloi sërish Barçën në avantazh dhe Sergio Leon u prishi festën 7 minuta nga fundi. Barcelona thuajse e humb kampionatin.Napoli hipotekon kualifikimin në Champions. Ndeshjen hapëse të javës së 36-të në Itali napoletanët e fituan 5-1 ndaj Udineses dhe marrin vendin e dytë. Sot zbresin në fushë Milani, Juvja e Atalanta ndërsa luhet edhe Inter-Roma./ Përgatiti Andi Kapxhiu

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha