Dhunë e vdekje në Iran, policia vret mbi 35 protestues, arrestohen 1200 të tjerë, mes tyre 17 gazetarë! Protesta edhe në Francë e Suedi

25 Shtator, 21:40

Të paktën 35 protestues kanë humbur jetën në Iran në protestat e dhunshme që po mbahen që prej më shumë se një jave në Teheran dhe në 40 qytete të tjera. Protestat janë nxitur nga vdekja e Mahsa Amini, një gruaje kurde iraniane 22-vjeçare e arrestuar nga policia e moralit më 13 shtator e akuzuar për shkelje të kodit konservator të veshjes së vendit. Protestat i kanë kaluar kufijtë, duke u shtrirë edhe në Francë e Suedi.

Kategori të tjera