Gatime nga zonja Albana, Kadaif me krem

14 Tetor, 10:14

KADAIF ME KREM

Përbërësit:

500 gr kadaif

150 gr gjalpë

1 litër qumësht

2 vezë

150 gr sheqer

150 gr miell

150 gr niseshte

Vanilje lëng

250 gr pana për ëmbëlsira

Përgatitja:

Fillimisht kemi vendosur gjalpin të tretet dhe më pas e përziejmë me kadaifin. E vendosim kadaifin të piqet në furrë (gjithmonë furra duhet të jetë e parangrohur) në temperaturën 160 gradë për 35-40 minuta, sa të marrë sipërfaqja një ngjyrë të kuqerremtë.

Vezët, sheqerin, vaniljen, niseshten, miellin i përziejmë në një enë ku kemi vendosur qumështin. E përziejmë mirë me tel kuzhine derisa të trashet. E heqim nga zjarri dhe e lemë të ftohet plotësisht.

Rrahim më pas panën dhe e bashkojmë me kremin e përgatitur. E trazojmë mirë që të bëhet një masë e njëtrajtshme. Kremin mund t’a shtojmë sipër kadaifit ose kadaifin mund t’a hapim si fole. E zbukurojmë me fruta pylli ose me fruta të tjera të karamelizuara.

Programe të tjera

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha