• Misteri i vrasjes në Shkodër, gazetari Arsen Rusta: Të shkarkohen drejtuesit e policisë atje

 • Vrasja e bankierit Artan Santo, gazetari Bajrami: Zbardhja e saj në kufijtë e së pamundurës

 • Imami: Imazhi i PD është për faqe të zezë! Nëse Basha është ende drejtues, Rama mandatin e katërt do ta ketë më të lehtë

  Për Arben Imamin, imazhi i Partisë Demokratike sot është për faqe të zezë dhe kjo për faktin se është në drejtimin e Lulzim Bashës, që sipas tij fle gjumë kudo që është. Duke u përgjigjur për heshtjen e ish-kreut të PD-së Sali Berishës, Imami tha se nuk ka asnjë koment, por shtoi se kush e kupton se kjo garë është e pabarabartë duhet të flasë, në rast të kundërt kush nuk flet është për garën e pabarabartë.

  Imami sakaq tha se Edi Rama do të ketë edhe më të lehtë mandatin e katërt, nëse PD do të vijojë që të drejtohet nga Basha.

  ‘Nuk kam koment për Sali Berishën. Kjo garë është e pabarabartë, çdo kush që e kupton që gara është e pabarabartë duhet të flasë, kush nuk flet është për garën e pabarabartë. Janë shumë të rëndësishme, studiot televizive, kontaktet, komunikimi me qytetarë, nuk janë të lidhura thjeshtë më zëvendësimin e një njeriu, por me një Reformë të thellë të PD. Imazhi i PD sot është për faqe të zezë. Është Lul Basha duke flejt gjumë kudo që është.

  Sali Berisha nuk ka marrë pjesë në zgjedhje, nuk është Sali Berisha kryetar i partisë, çfarëdo gabimi bën Sali Berisha e bën për vete, nuk konkuron Berisha, konkuron ky djali që është në gjumë. Ky imazh duhet ndryshuar, duhet bërë bashkimi në mënyrë që të shkojmë drejt në fitores. Mandati i katërt i Edi Ramës është më i lehtë se i treti. Ja ka thënë një mik i Ramës, merr të tretin se i katërti e merr më lehtë. Me një kallëp druri që bën të njëjtën gjë, sigurisht që nuk mund të rritet entuziazmi.’- tha Imami.

 • Arben Imami: Komisioni, i kapur nga Basha! Jemin Gjana, i njëanshëm, gara s'është e ndershme! Të enjten shpallim kandidaturën

  Anëtari I PD dhe pjesë e grupit "Për PD" që kërkon largimin e Bashës, Arben Imami nuk ka kursyer akuzat për Jemin Gjanën i vendosur si kryetar i Komisionit të Zgjedhjeve në PD për garën për kreun e partisë më 13 qershor. Imami tha se ai është i njëanshëm dhe se nuk duhet të ishte në krye të këtij komisioni, pasi kjo tregon qartë se komisioni është i kapur nga Basha dhe dihet se si do të shkojë gara, ndërsa shtoi se në ngritjen e komisionit duhet të merrnin pjesë të gjitha palët dhe të jepnin propozimet e tyre për anëtarët.

  Në emisionin "Repoltix", Imami tha se kjo garë nuk është e hapur dhe se vendimi për vendosjen e datës së zgjedhjeve ishte i nxituar dhe i paarsyetuar. Imami tha se kjo u bë për qëllim se Basha e do që kandidatëve që do të garojnë do u duhet kohë t'u drejtohen strukturave të PD dhe ua mohoi këtë gjë që të kishte karrigen e tij të sigurt. Imami renditi një seri arsyesh se pse vendimi për zgjedhjet më 13 qershor u morr me shpejtësi dhe pa pritur asnjë lloj propozimi.

  Kjo garë nuk është  hapur dhe e ndershme. Sikundër ka një reagim të përgjithshëm, veprimi qe i njëanshëm dhe veprimi ishte një nxitim i pajustifikuar , i pamotivuar dhe i paarsyetuar dhe i marrë me një shpejtësi të madhe i argumentuar nga Basha si vendim i marrë nga sekretari i përgjithshëm dhe kjo e legjitimonte. Nëse kryetari i partisë është në kontakt me degët e partisë, konkurrentët e tij kanë nevojë për kohë për të filluar dhe vendosur kontakte. Shkurtimi i kësaj kohe tregon se zotëria nuk kërkon që të gjitha palët të kenë një akses normal në zgjedhje. Përveç kohës, në parti pas një humbje të tillë duhen disa palë që të paraqiten, që të bëhen zgjedhje të pranueshme nuk duhet vetëm të shpallësh datën, por duhet edhe një komision zgjedhor që të jetë i paanshëm, dhe nuk ramë dakord me Jemin Gjanën, me të s'ka njërin botë që të bie dakord jo më unë. Normalisht bëhen propozime dhe nuk mund të ketë zgjedhje të hapura dhe të pranueshme me një komision që është i Lulzim Bashës. Kryetari i komisionit para dy ditësh ka sulmuar dy anëtarë të grupit tonë publikisht. Pra është komision i njëanshëm. pra kryetar është një person pro Bashës dhe jo nuk shkon", tha Imami.

  Imami bëri të ditur se të enjten grupi "për PD" do të shpall kandidaturën e saj për kryetar të PD, ndërsa shtoi se Basha nuk gëzon më besim, por manovrat që ai bën brenda partisë tregon se gara nuk do të jetë e drejtë dhe e hapur, edhe pse ky grup do e bëj betejën e saj deri në fund.

 • Arben Imami akuza të forta Bashës: I shiti vendet e listave të kandidatëve për deputet

  Arben Imami ka hedhur akuza të forta nga kreu të PD, Lulzim Basha duke thënë se ai i shiti vendet e listave të kandidatëve për deputetë. Në emisionin "Repolitix" Imami tha se ky akt tregon qartë se partia nuk ka më parime morale dhe se PD duhet reformuar e tëra. Ai tha se grupi "Për PD" kërkon hapjen e partisë dhe bashkimin e saj, pasi është copëtuar vetëm për faj të Bashës, i cili ka bërë largime pa asnjë lloj kriteri.

  "Në duam hapjen dhe bashkimin e partisë. Partia është në një pastrim të vazhdueshëm dhe nuk ka asnjë kriter se si përzgjidhen njerëzit. Nuk mundet një parti që vendet për kandidat në lista për deputet t'i shesë dhe të bëjë tender për to. Janë marrë para  për kandidatë për deputetë dhe për vende brenda strukturave të partisë", tha Imami.

 • Djali u vetëvra sa doli na burgu, i moshuari vjen nga SHBA të mësojë misterin e të birit

  #pagjurme #odetadume #reportTV Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv Historia e jetës së 76-vjecarit Telha Shehut nga Rradhima e Vlorës është një histori që na kthen pas në kohë. Ishin vitet e para të eksodit kur dy djemtë e familjes Shehu Dritani një 20 vjecar asokohe dhe Kleardo 18 vjec largohen drejt Italisë dhe u vendosën në Siena për një të ardhme më të mirë, por jo cdo gjë do të shkonte ashtu si ata e mendonin. 6 vite më pas, ishte ora 12 e natës kur dy vëllezërit së bashku me 25 shqiptarë të tjerë arrestohen nga uniformat blu, me akuzën për zhdukjen e një personi, i cili ende edhe ditët e sotme nuk është gjendur. Ato bëjnë 6 muaj burg dhe më pas vërtetësohet pafajsia e tyre. Kjo gjë duket se kishte ndikuar në shëndetin mendor të dy të rinjve pasi kur u kthyen në atdhe më 28 korrik të vitit 1998, familjarët vunë re tek to se ndodheshin në një gjëndje të rënduar psikologjike. Dritani nga një student i shkëlqyer me plot ëndrra dhe dëshirë për jetën, ishte kthyer në një person të mbyllur në vetvete dhe pa dëshirë për të jetuar. Ishte data 21 janar i vitit 1999 kur Dritani vendos t'i japë fund jetës së tij duke u hedhur në një pus që ndodhej pak metra larg shtëpisë. Ndërsa djali tjetër, Kleardo ende edhe sot e kësaj dite vuan nga probleme të shëndetit mendor dhe merr kemp. Ai është i martuar dhe ka 2 fëmijë edhe pse i paaftë për të mbajtur familje, prindërit e martuan pasi prej 12 vitesh Zoti Telha dhe Zonja Marle Shehu janë zhvendosur në Amerikë dhe e menduan si zgjidhje që djali i tyre të mos mbetej i vetëm. Kjo është drama e jetës së 76 vjecarit i cili do t'i bashkohet studios së emisionit 'Pa Gjurmë' për të rrëfyer të gjitha vuajtjet.

 • Klodiana Spahiu: Humbësi ta kërkojë fajin te vetja! Opozita tenton konflikt politik, akuza të pabaza

  Klodiana Spahiu, deputete e PS në Durrës, tha se humbësi në zgjedhje duhet ta kërkojë fajin nga vetja. Në një intervistë për Report Tv, Spahiu tha se çdo forcë politike që ka humbur duhet të bëjë një analizë të vetën në mënyrë që të kuptojë se ku ka çaluar, pasi fajin nuk mund ta kërkojë te kundërshtari. Madje shtoi deputetja socialiste se edhe PS do të bëjë analizën e saj në qarqe ku mendon se nuk bëri dot maksimumin.

  "Kushdo që të ishte humbësi së pari duhet t'i kërkojë defektet te vetja. Përmirësimi i një force kur humbet vjen duket analizuar shkaqet e humbjes. Çdo humbje kërkon një analizë të thellë. Edhe ne kemi gjëra për të rregulluar dhe do të bëjmë analizën në ato qendra votimi ku mendojmë se nuk kemi bërë mjaftueshëm", tha Spahiu.

  Spahiu foli edhe për ankimimet e opozitës ku kërkon ribërjen e zgjedhjeve në disa qarqe, duke thënë se këtë kërkesë duket ta mbështetësh në fakte e prova dhe jo thjeshtë të shkosh në KAS dhe t'u thuash atyre 'mi siguroni dokumentet'. Spahiu tha se opozita po krijon një tendencë negative që  kërkon të nxisë konflikt politik, batak në të cilin PS nuk do të bjerë.

  "Që ti të kërkosh ribërjen e zgjedhjeve duhet të dokumentosh shkeljet e bëra ditën e zgjedhjeve. Ti kërkon këtë dhe nuk ke fakte. Çdo forcë politike ka të drejtën e ankimimit, por këtu ka mosmarrëveshje edhe midis drejtuesve të opozitës. Dolën të dielën dhe thanë se në kuti është verdikti i popullit. Pse tani duhet të krijojnë kaq shumë anomali dhe përplasjeje politike? PS nuk duhet të bie më batakun e asaj çfarë kërkon opozita, pasi ne kemi një detyrim të madh ndaj qytetarëve, nëse duan të bashkëpunojnë janë të mirëpritur. Por shikoj një tendencë shumë negative dhe aspak bashkëpunuese për të mirën e vendit", tha ajo.

  Në lidhje me akuzat për votim të dyfishtë, Spahiu tha se identifikimi biometrik  ishte një nga proceset që nuk ke se si i manipulon.

   

 • Dolën të dy nga burgu, ulërisnin në oborr/ Rrëfimi i dhimbshëm i një të moshuari vlonjat në Report TV

  Historia e jetës së 76-vjecarit Telha Shehut nga Rradhima e Vlorës është një histori që na kthen pas në kohë. Ishin vitet e para të eksodit kur dy djemtë e familjes Shehu Dritani një 20 vjecar asokohe dhe Kleardo 18 vjec largohen drejt Italisë dhe u vendosën në Siena për një të ardhme më të mirë, por jo cdo gjë do të shkonte ashtu si ata e mendonin. 6 vite më pas, ishte ora 12 e natës kur dy vëllezërit së bashku me 25 shqiptarë të tjerë arrestohen nga uniformat blu, me akuzën për zhdukjen e një personi, i cili ende edhe ditët e sotme nuk është gjendur. Ato bëjnë 6 muaj burg dhe më pas vërtetësohet pafajsia e tyre. Kjo gjë duket se kishte ndikuar në shëndetin mendor të dy të rinjve pasi kur u kthyen në atdhe më 28 korrik të vitit 1998, familjarët vunë re tek to se ndodheshin në një gjëndje të rënduar psikologjike. Dritani nga një student i shkëlqyer me plot ëndrra dhe dëshirë për jetën, ishte kthyer në një person të mbyllur në vetvete dhe pa dëshirë për të jetuar. Ishte data 21 janar i vitit 1999 kur Dritani vendos t'i japë fund jetës së tij duke u hedhur në një pus që ndodhej pak metra larg shtëpisë. Ndërsa djali tjetër, Kleardo ende edhe sot e kësaj dite vuan nga probleme të shëndetit mendor dhe merr kemp. Ai është i martuar dhe ka 2 fëmijë edhe pse i paaftë për të mbajtur familje, prindërit e martuan pasi prej 12 vitesh Zoti Telha dhe Zonja Marle Shehu janë zhvendosur në Amerikë dhe e menduan si zgjidhje që djali i tyre të mos mbetej i vetëm. Kjo është drama e jetës së 76 vjecarit i cili do t'i bashkohet studios së emisionit 'Pa Gjurmë' për të rrëfyer të gjitha vuajtjet.

  Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv

 • Pa Gjurme gjen Irid Kolën në një burg të Zvicrës/Nëna:Iu drodh zëri kur thirri o ma…

  Prej 2 muajsh rezultonte i humbur falë ’Pa Gjurmë’ gjendet Irid Kola. 28-vjecari foli me familjarët më 22 mars të këtij viti nga Gjeneva e Zvicrës, ndërsa u ndalua nga policia zviceriane një ditë më pas. Prej dy vitesh i riu nga Elbasani ishte larguar nga Shqipëria si azilkërkues, ku jetoi në disa shtete të ndryshme, derisa për disa muaj u vendos në Zvicër, i papajisur ende me dokumentacion të rregullt. Ishte pikërisht ky shkaku i ndalimit, arsye që e zbuloi vetë Irid Kola, pasi me të mësuar se kërkohej në emision telefonoi familjarët nga një burg i Gjenevës. Ai ishte kapur nga policia zviceriane, teksa ishte nisur për në punë dhe në muajin qershor pritet të dalë në gjyq. Familjarët iu drejtuan emisionit ’Pa Gjurmë’ në Report TV, pak ditë më parë për ndihmë, ku me mbërritjen e mjaft informacioneve, u dyshua se ai mund të kishte përfunduar pas hekurave. Gjatë një lidhje të drejpërdrejtë nga banesa e prindërve në Elbasan, nëna Natasha Kola konfirmon lajmin e mirë duke falenderuar për punën e berë emisionin. Fola me Iridin dhe më tha se ndodhej në një burg të Gjenevës. Nuk e di sa do ta dënojnë, sipas rregullave, pasi në qershor do të dali në gjyq. Më tha se e kishin kapur pa letra, ndërsa po shkonte në punë. Tani të paktën e hoqa merakun që pata dhe uroj të vij shëndosh e mirë në shtëpi. Ju falenderoj për punën tuaj dhe që munda t'i dëgjoja zërin. Nuk më kishte telefonuar, pasi nuk kishte patur kartë. Kisha merakun se mos ndoshta ishte përfshirë në ndonjë sherr.Me datë 23 mars ishte ndaluar nga policia, një ditë pasi foli me ne. I pari që foli me djalin ishte bashkëshorti. Djali më qetësoi se ishte mirë dhe po priste të dilte në gjyq 28-vjecari për herë të fundit komunikoi mbrëmjen e 22 marsit me familjarët, ku ishte shprehur se të nesërmen do të udhëtonte për në Bern. Pas këtij komunikimi prindërit tentuan të lidheshin me Iridin, por telefoni i tij rezultoi i fikur. Mesa duket ky udhëtim drejt Bërn-it, nuk u realizoi kurrë, pasi 28-vjeçari përfundoi pas hekurave.

  Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv

 • Pipero për Report TV: Vaksinimi po jep efekte pozitive, në qershor arrijmë imunitetin kolektiv!

  Vaksinimi masiv ka sjellë efekte pozitive për sa i përket uljes së rasteve të reja të qytetarëve të infektuar me Covid në vendin tonë. Kështu deklaroi në një intervistë për Report Tv mjeku infeksionist Pëllumb Pipero i cili e konsideroi fushatën e vaksinimit masiv në vend një histori suksesi. Pipero tha më tej se në fund të këtij muaji mund të arrijmë 1 mln të vaksinuar dhe se në mesin e muajit qershor mund të arrihet imuniteti kolektiv.

  ‘Po përfitojmë efektet e para pozitive të vaksinimit masiv në vendin tonë. Studimet në vendet e tjera, psh. në Itali kanë dëshmuar se rritja e numrit të rasteve të vaksinuar qoftë edhe vetëm me dozën e parë ka mundësuar uljen e transmetueshmërisë së virusit dhe uljen e vdekshmërisë me 90%. Po përjetojmë efektet vaksinimit anti COVID, ç’ka reflektohet me numrin e rasteve të reja që raportohet a reflektohet me numrin e rasteve të reja që raportohet çdo ditë dhe numri të vdekjeve. Numri i tamponëve të marrë ka qenë i lartë,  e infektimeve apo indicie e rasteve pozitive është 2-3% dhe situata është në kontroll. Procesi i vaksinimit në vendin tonë mund ta konsideroja një histori suksesi. Unë besoj se ndoshta deri në fund të këtij muaji ne do të arrijmë 1 mln të vaksinuar në Shqipëri. Krahas vaksinimit dhe ekspozimit të qytetarëve ndaj COVID -19, mesi i muajit qershor do të arrijmë imunitetin kolektiv.’- tha Pipero.

  Sa i përket masava anti-Covid që janë në fuqi, Pipero theksoi se treguesit pozitiv të ecurisë së pandemisë, do të bëjnë që të rishikohen masat shtrënguese. Pipero tha se beson se shumë shpejt Komiteti i Ekspertëve do të vendosë që të mos mbahet maska në ambiente të hapura, ndërkohë që sugjeroi se në mjedise të mbyllura është e nevojshme. Mjeku tha më tej po ashtu se edhe ora policore brenda muajit do të hiqet dhe do të rishikohen masat për baret dhe restorantet.

  ‘Për shkak të treguesve pozitiv të ecurisë së pandemisë ne vendin tonë, mendoj se duhet të rishikohen masat shtrënguese pasi indikatorët janë shumë pozitiv për të na mundësuar lirimin e masave shtrënguese. Qytetarët duhet të respektojnë distancën dhe higjienën. Maska mund të rezervohet për mjediset e mbyllura. Komiteti Teknik i Ekspertëve besoj shumë shpejt do të na lirojnë nga mbajtja e maskës në mjedise të hapura. Besoj se edhe brenda muajit do të rishikohet dhe ora policore, pse jo edhe për baret dhe restorantet. Besoj se indikatorët janë pozitiv për të lehtësuar masat. Ne duhet të respektojmë masat anti-covid. Maska në mjediset e mbyllura do të në duhet edhe për mjaft kohë.’- u shpreh ndër të tjera Pipero.

   

 • Kolesteroli/Pasojat dhe ushqimet që lidhen me të

  Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” farmacistja Erina Hilaj tregoi mënyrat se si mund të zbulojmë kolesterolin në organizëm dhe mënyrat për të përmirësuar nivelin e tij me dieta dhe suplemente të ndryshme:

  “Kolesteroli është pjesë pëbërëse e yndyrnave të organizmit, prodhohen nga vetë organizmi dhe janë të domosdoshme për jetën e njeriut. Një njeri që s’ka kolesterol nuk mund të jetojë, sepse kolesteroli përvecse ka një funksion strukturorë të qelizave të njeriut ëshët pararendës I I disa hormoneve, si seksuale, mbiveshkore dhe pararendës I vitaminës D.Kështu që nevoja e organizmit për kolesterol është e domosdoshme” tha ajo.

  Si mund ta zbulojmë kolesterolin e lartë në organizëm?

  “Niveli I lartë I tij mund të dallohet vetëm nëpërmjet analizave të gjakut dhe shpeshherë nivel të lartë kolesteroli kanë edhe personat e rinj në moshë që janë pa sëmundje shoqëruese” u shpreh ajo.

  Sipas farmacistes Erina HIlaj një pjesë të kolesterolit ne e marrim nga ushqimet:

  “Një pjesë të kolesterolit ne e marrim nga dieta dhe kryesisht nga ushqimet me prejardhje shtazore që përmbajnë yndyrna të ngopura, sic është mishi, bulmeti, vezët. Këto janë burimet kryesore të kolesterolit nga dieta. Organi kryesor që e sintetizon është mëlçia”

  Çfarë duhet të bëjmë për të përmirësuar nivelin e kolesterolit në organizëm, dietat dhe suplementet e këshillueshme:

  “Në momentin që njeriu identifikon që ka kolesterol të lartë përmes analizave të gjakut fillimisht I nënshtrohet dietës, aktivitetit fizik, evitimit të duhanit apo alkoolit nëse I konsumon dhe gjithashtu e ndihmon organizmin duke përdorur disa suplemente natyror. Suplementet mund të pëdoren për të parandaluar kolesterolin tek personat që janë me risk. Ndërkohë barnat përdoren vetëm në momentin kur dieta, aktiviteti fizik nuk kanë mundur ta cojnë kolesterolin në normë.

  Mirë është që dieta të pasurohet me fasulet, me perimet, dhe me frutat që kanë fibra. Të gjitha këto ndikojnë për mos vendosjen e kolesterolit në enët e gjakut. Disa nga produktet që mund të përdoren janë çaji jeshil, hudhra por ato që kanë efekt më të mirë janë suplementet me omega 3” përfundoi ajo.

   

   

   

   

 • Adoleshenti shembull/ Zhytet për të pastruar detin

  Në Shqipëri të rrallë janë të rinjtë të cilët bëhen pjesë e nismave sensibilizuese dhe në ndihmë të shoqërisë. Ksanti Gjoni është në shkollë të mesme por me një përgjegjshmëri të madhe për vendin ku jeton. Në një intervistë në emisionin “ Rreze Dielli” ai tregoi për nismën që ka ndërmarrë sëbashku me të rinj të tjerë për të pastruar detit nga gomat dhe mbetjet e tjera.

  ‘’Tashmë po bëhen gati tre vite që merrem me mbjelljen e pemëve. Pastrimin e pemëve, pastrimin e detit dhe deri tani kemi nxjerrë 1310 goma. Gjtihmonë kam qenë fans I natyrës dhe I punëve sensibilizuese  kështu që mendova të marr pjesë në organizatë, është një mënyrë e mirë për të pastruar detin tonë Jonë. Jemi një grup prej 8-9 vetash por na duhen më shumë sepse është në maksimumin e ndotjes’’ tha ai.

  Ndërsa u shpreh se në Sarandë qyetarët nuk janë shumë të sensibilizuar për rëndësinë që ka pastrami I detit:

  “Të huajt merren vet, kur shikojnë futen pastrojnë brigjet e plazhit sepse nuk e kanë mundësinë që të futen me scuba sic zhytemi ne. Qytetarët e Sarandës jo të gjithë janë të ndërgjegjësuar. Edhe shoqëria ime po sensibiliozohet, po na afrohen” u shpreh ai.

  Ndërsa dha dhe një këshillë për të rinjtë e tjerë që t’I bashkohen nismave të tilla:

  “Ne na bashkohen edhe pjestarë nga Tirana, nga Durrësi, nga Lezha nga cdo vend I Shqipërisë  nuk është se jemi vetëm qytetarë të Sarandës. Do të dëshiroja që nisma jonë të zgjerohej dhe të na ndihmojnë duke na u bashkuar më shumë indiivdë sepse kjo është shtëpia jonë, është vendi ku jetojmë” përfundoi ai.  

 • Supë krem spinaq nga zonja Vjollca

  Supë krem spinaq

  Përbërësit:

  500 gr spinaq

  1 thelpi hudhër

  1 qepë mesatare

  2 patate

  kripë dhe arrëmoskat

  1.2 litër lëng perimesh

  30 gr parmixhano

  fara kungulli për servirje

  pak vaj ulliri

  Përgatitja:

  Në një tigan të thellë ngrohim vajin, trumzën, qepën të grirë hollë e kaurdisim për 2-3 minuta, shtojmë patatet të prera në copa mesatare I përziejmë sëbashku me qepën dhe shtojmë lëngun e perimeve I lëmë të ziejnë patatet për 25 minuta. Pas 20 minutave shtojmë spinaqin të larë dhe të prerë vrazhdë. E përziejmë dhe e lëmë spinaqin të ziejë 2-3 minuta. Largojmë tenxheren dhe kalojmë supën në blender dore duke e kthyer në krem. E servirim me fara kungulli ose bëjmë të dyja këto të kaurdisen pa yndyrë në tigan.

 • Byrek me gjizë dhe majdanoz nga zonja Vjollca

  Byrek me gjizë dhe majdanoz

  Përbërësit:

  1 pako petë

  400 gr gjizë

  2 tufa majdanoz

  4 vezë

  120 ml vaj

  250-300 ml qumësht

  1/2 lugë kafe sodë buke

  kripë

  1/2 gotë ujë të gatuar

  Përgatitja:

  Fillimisht përgatisim mbushjen e byrekut me një vendosim gjizën, djathin e thërrmuar ose gjizë me djath trazuar e thërrmojmë atë dhe grijmë shumë hollë majdanozin dhe e shtojmë në tasin me gjizë I përziejmë mirë të dy këto përbëërs. Në një tas rrahim vezët shtojmë 120 gr vaj, 1 filxhan çaji ( joplot) qumështin dhe 1/2 lugë kafe sodë buke, kripë, I përziejmë mirë të gjtihë përbërësit. Lyejmë tepsinë me vaj dhe shtojmë petët duke I rrudhosur ato dhe duke I spërkatur nga pak me vezët dhe qumështin e trazuar. Kështu vazhdojmë me 5-6 petët e para, shtrojmë gjizën me majdanoz) mbushjen e nivelojmë mirë. E spërkatim me pak vaj dhe fillojmë të mbulojmë mbushjen duke vazhduar spërkatjen me qumështin, vezë pasi të marojnë petët në fund shpërndajmë spërkatjen me qumështin e tepruar. Me ndihmën e një shkopi të shishqebapit shpojmë tek tuk byrekun dhe e vendosim në furrë në temperaturë 200 gradë Celsius  për 30 minuta. Pasi të bjeri tëmperatura dhe të jetë I valuar e presim dhe e shërbejmë.

 • Zonja debaton ashpër me telefonuesit e djathtë: Ju kryekomunistin e keni në drejtim

  Një zonjë që telefonoi mëngjesin e sotëm në “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv u përplas keq në debat me disa telefonues që ajo i cilëson të djathtë. Qytetarja u tërhoqi vëmendjen që të mos përmendin shpesh herë fjalën komunistat pasi sipas saj në PD kryekomunistin e kanë në krye.

 • 'Shtypi i Ditës dhe Ju', ja çfarë shkruajnë gazetat për sot e martë 18 maj 2021

  Titujt e gazetave per sot, nga kutite e hapura zbulojne 'hilet" me zgjedhjet te "Meta 2", a shantazhoi presidenti Gjykaten Kushtetuese? e deri tek ne,"idiotet e dobishem".

 • Izrael-Palestinë, Agim Nesho: Konflikti më i vjetër i botës së qytetëruar, nuk pritet të ketë zgjidhje të shpejtë

 • Ervin Salianji: Nuk ka qëndrim më të mirë se thirrja e zgjedhjeve për kryetarin e ri të PD

 • Nishani: Shumicën e vendimeve Basha i merr vetë, 'hijen' e Berishës e ka ushqyer edhe ai që t’i shmanget përgjegjësisë së vendimeve të tij

  Bujar Nishanin ka mohuar se Sali Berisha, lideri historik i PD, të ketë ndikuar në vendimet e Luzlim Bashës, në lidhje me aludimet e shumta që hidhen në media nga politikanë e analistë të ndryshëm. Në emisionin “5 pyetjet nga Babaramo”, Nishani tha se shumica e vendimeve janë marrë nga vetë Basha. Në lidhje me deklaratat e kryeministrit Edi Rama se Basha është kukull e Berishës dhe Metës, ai tha se këto janë diversion që ai ka tentuar të bëjë në PD. Nishani madje tha se shpesh kjo është përdorur me raste edhe nga vetë Basha për të manipuluar opinion sipas interesit të tij, por që sipas tij realiteti është ndryshe. A duhet të jetë më Sali Berisha aktiv në politikë? Për Nishani kjo është e drejta e tij dhe nuk mund t’i mohohet.

  “Nëse hedh një top balte në një shkëmb me cepa balta mbetet atje nëse e hedh në një faqe xhami ajo rrëshqet nuk qëndron. Rama është kundërshtar dhe secili kamp politik ndërton strategjinë elektorale dhe Rama ka kërkuar të bëjë diversion te PD. Unë sot jam ish president dhe kam arritur marrjen e karrierës, po nuk ma heq do të drejtën që për çështje të caktuar të jem aktiv në jetën publike, nuk ma heq dot se kjo është një e drejtë. Dhe çështja e Berishës nuk mund t’i thuhet ti mos flit më, çdo njeri ka të drejtën e vetë. Është opinioni që gjykon. Aftësia e një lideri është të gjejë ekuilibrin midis gjeneratave. Nëse Berisha bën 4 prononcime në ditë, Basha duhet të bëjë 24. Vendimmarrja ka qenë tërësisht e zotit Basha. Unë e ka parë vetë dhe kam konstatuar se ka qenë një tentativë manipulative të përdorej edhe nga vetë Basha se ja unë nuk kam se çfarë bëj, por shumica e vendimeve janë të tijat”, tha Nishani.

 • Zgjedhjet për kryetarin e ri të PD, Nishani: Vendimi është i imponuar dhe i pakonsultuar, duket qartë se ka një tentativë për t'u manipuluar

  Vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për të zgjedhur kryetarin e ri të Partisë Demokratike, është një vendim i pakonsultuar dhe që qartazi duket se ka një tentativë për manipulim të këtij procesi. Kështu është shprehur i ftuar në emisionin '5 Pyetjet nga Babaramo' në Report Tv, kryetari i Këshillit Kombëtar në PD, Bujar Nishani.

  Nishani tha se procesi për zgjedhjen e parakohshme të kryetarit është i imponuar dhe se kjo është bërë për t'i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve që solli humbjen PD.'Mbledhja e këshillit ishte e nevojshme, pas procesit zgjedhor është vendi ku mund të merren vendimet më të rëndësishme të PD. Çështjet që u vunë në diskutim ishin të pakonsultuara. Ishte me faktin vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e PD, duke imonuuar një proces i cili është i parakohshëm, por duket qartazi që ka një tentative manipulimi të theksuar dhe për t'i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve. PD ka dalë e humbur nga zgjedhjet e 25 prillit. Për shkak të pritshmërive që kishte PD, ka krijuar dhe ka përcjellë një situatë drame të anës psikologjike, një zhgënjim të strukturave të PD, ka sjellë një kauz brenda strukturës organizative dhe jetës së PD, ka paqartësi të plota tek opinioni publik. Ajo që duhej në këtë moment ishte që Këshilli Kombëtar duhej të ishte mbledhur të të përcaktonte objektivat emergjent të adresimit të situatës. Nuk kam komunikuar me z. Basha, ne si gjithë të tjerët mbetëm të tronditur dhe zhgënjyer nga rezultati i 25 prillit. Këshilli kombëtar duhet të adresonte një proces tek strukturat, të bëhej një analizë thellë tek strukturat e partisë.  Në këtë situatë unë e propozova dje se është e domosdoshme të relaksojmë një ngërç të madh psikologjik që ka pushtuar strukturat e PD. Akti i parë politik duhet të ishte marrja e përgjegjësisë nga drejtuesit e PD-së duke nisur me kryetarin.'- tha Nishani.

 • Më 13 qershor PD shkon në zgjedhje, Basha s'jep as formalisht dorëheqjen

  Më 13 qershor demokratët votojnë për kreun e ri të Partisë Demokratike. Propozimi i Gazment Bardhit për një palë zgjedhje shpejt e shpejt u miratua në Kryesi dhe është konfirmuar edhe në Këshillin Kombëtar të partisë. Kështu pas gati 1 muaj demokratët do të shkojnë drejt kutive të votimit për të votuar lidershipin e ri. Vendimi është i miratuar në mënyrë unanime edhe në Kryesi edhe në Këshill Kombëtar. Propozimi u bë fillimisht nga Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi. Këshilli Kombëtar miratoi gjithashtu edhe vendimin e kryesisë për përbërjen e komisionit të zgjedhjeve për kryetarin e PD me 13 qershor. 

  Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, ka spikatur fjala e kreut të këtij institucioni drejtues në PD, Bujar Nishani ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme të Lulzim Bashës.  Bujar Nishani ka thënë se kjo është situata më e keqe që ka kaluar PD që prej vitit 1997.

 • Kadilli: Faji i Bashës nëse qytetarët e shitën më 25 prill për një thes mielli, ai nuk ngjall shpresë

  Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli gjatë intervistës për Report Tv, tha se Basha  nuk është një lider që ngjallë shpresë dhe të bëhet një figurë e besueshme për qytetarët, por ka bërë që votuesit “ta sheshin për një thasë me miell’.  Sipas Kadillit nuk vihet në pushtet me premtimin se do rrisësh rogat, por me alternativat se ti mund të qeverisësh më mirë. Kadilli tha se kërkon një PD pa njolla dhe t’ia kthejë atë qytetarëve.

  “Shpresa më e mirë vjen kur ti jep garancitë e duhura që do të qeverisësh mirë, jo se do i u rrisësh rrogën. Basha ishte i pabesueshëm pasi çdo kauzë e lë përgjysmë dhe i jep një shembull të keq qytetarit se ti nuk i bën ato që premton. Kjo parti duhet ta bënte individin më të mirë politikisht dhe të mos e shkëmbenin Lulzim Bashën për thes me miell. Ana morale do të më bëjë fitues. Besoj se nga mbledhjet e mbrëmshme të Këshillit Kombëtar, ata u zhgënjyen edhe vetë. PD-ja ime është ndryshe, është detyrim për një lider që të respektojë kontributet, partia duhet të jetë e pastër dhe pa njolla”, tha Kadilli

 • Niset për kurim në shtetin gjerman/ Kunata: Ishte në gjendje të rënduar,u zhduk nga spitali

  Kristina Dauti ka humbur kontaktet me familjen në Shqipëri prej datës 4 nëntor të vitit 2020. 64-vjeçarja me origjinë nga Korça, prej 1 viti jetonte në Hamburg të Gjermanisë e vetme, ku kishte shkuar për t’u kuruar. Kunata e saj Vasilika Dauti, iu drejtua emisionit “Pa Gjurmë” në Report tv për ndihmë, ndërsa rrëfeu sesi më 4 nëntor të vitit 2020 patën të fundit telefonatë me Kristinën. Ajo kishte probleme në ecje që në lindje, ndërsa çalonte, një problem i cili ishte bërë mjaft shqetësues për të kohët e fundit. Gjermania ishte i vetmi vend, ku i kishin dhënë shpresa, aty ku pritej t’i nënshtrohej edhe një operacioni. Pak para se të zhdukej, gjendja e saj shëndetësore ishte përkeqësuar së tepërmi. Kjo gjë vuri në alarm familjarët në Shqipëri, pasi 64-vjeçarja mbylli çdo komunikim të mundshëm edhe në rrjetet e saj sociale. ’Në telefonatën e fundit, kur fola me kunatën time, ajo ishte në një gjendje shumë të rënduar shëndetësore, madje kishte përfunduar në një karrocë me rrota. Kristina më tregoi se ndodhej në një azil, në Gjermani dhe Shërbimi Social atje i kishte vendosur edhe një grua që t’i shërbente. Unë i thashë të kkthehej në Shqipëri, meqë ishte aq keq pasi e pashë edhe në video, që i ishin shtrembëruar duart, këmbët dhe kishte mjaft probleme me kockat. Por përgjigjja e saj ishte se nuk do të kthehej, pasi mjekët atje i kishin dhënë shpresa, madje do t’i nënshtrohej edhe një operacioni’ Si për ironi të fatit, zgjodhi 4 nëntorin, datën e saj të lindjes për të zhdukur çdo gjurmë, thuajse krejt papritur. ’Më 4 nëntor të vitit 2020, që përkon me ditën e saj të lindjes ne i ramë telefonit, i shkruajtëm në messenger, por ajo nuk u përgjigj. Kështu i humbëm kontaktet me të. Ne nuk e dimë çfarë ka ndodhur, nëpërmjet miqve mësuam se iu kishte thyer telefoni, ndoshta mund të ketë përfunduar në ndonjë tjetër azil, por gjithsesi Kristina, kunata ime nuk rrinte kurrë pa më telefonuar, të paktën një telefonatë që është mirë. E pajisur me dokumenta të rregullta, Kristina Dauti jetonte e vetme prej më shumë se 20 vitesh, në Athinë të Greqisë. Për familjarët kjo është hera e parë që 64-vjeçarja shkëput kontaktet me ta. Unë uroj të mos ketë ndodhur asgjë e keqe me fatin e saj, pasi ajo është larguar shumë herët nga Shqipëria dhe na ka munguar gjithnjë në familje. Unë uroj, që ajo ta ketë bërë operacionin, të ketë shkuar gjithçka me sukses. Urojmë që të lidhemi sa më shpejt me të.

  Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv

 • Kadilli për Report TV: Basha ka fytyrën e humbjes, çdo kauzë e lë përgjysmë! Në PD ka 1000 veta më të mirë se ai

  Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli, i cili shpalli edhe kandidaturën e tij për kryetar të PD, tha se problemi me Lulzim Bashën në 8 vite drejtim në krye të PD i solli asaj vetëm humbje duke u kthyer në një person të pabesueshme që ka fytyrën e humbjes dhe jo shpresës për një qeverisje më të mirë. Në një intervistë për Report Tv, Kadilli tha se Basha e ka djegur mundësinë e rikandidimit në zgjedhjet për kreun e PD dhe se po e çon partinë në një spirale zbritëse duke e mbyllur ciklin e tij politik.

  “Basha më rezultatin e 25 prillit mbylli ciklin e tij politik, atë trajektore që ka diçka të re për t’i thënë politikës. Basha ka pasur disa raste të rëndësishme dhe drejtimin e PD për të ekspozuar se sa i zoti është dhe rezultati është negativ dhe më i miri është rezultati i 2015 pas atij momenti devijoi totalisht në aspekt personal dhe aspak politik. Se Basha do zvarritet në politikë ky është vendim i tij. Jam parimisht kundër kufizimit të drejtës për të rikandiduar, Basha e dogji mundësinë e rikandidimit. Pushteti nuk ndërrohet se mbaron turni, sepse opozita nuk mund të jetë kalkulim. Opozita e tij u konceptua si një opozitë që lufton për një vend të dytë. Që në nisje ai është gabim në koncept. Ky vend ka nevojë për ofertë serioze dhe njerëz të besueshëm. Është i padenjë për një lider opozite. PD ka minimumi 1000 veta se Basha dhe se unë, puna është se kush merr kurajën të propozojë diçka të re. Me këtë rrugë të Bashës do shkojmë në spirale zbritëse vetëm shpejtësinë nuk e dimë ende si do ndodh, unë marr perisper ta ngre këtë parti”, tha Kadilli.

  Në lidhje me zgjedhjet për kryetarin e ri të PD më 13 qershor, Kadilli tha se ka një asimetri të madhe pasi Basha ka një makineri elektorale në dispozicion dhe këtë e bënë atë të pabarabartë përpara kandidatëve të tjerë. Megjithatë tha Kadilli ai gëzon mbështetjen morale të demokratëve dhe shpreson që demokratët të votojnë me moral dhe koncepte politike dhe jo për të mos ia prishur liderit aktual.

  “Është një garë asimetrie totale nga pikëpamja e mjeteve për të bërë fushatë pasi Basha ka ngritur një makineri të madhe elektorale përballë Ramës dhe atë  makineri tani e ka në dispozicion edhe për zgjedhjet për kandidatët këtë herë. Unë gëzoj asimetrinë morale dhe moralisht demokratë janë me  mua dhe jo e Lulzim Bashës që është fytyra e humbjes. Shpresoj se ky moral të zgjojë instinktin politik të demokratëve dhe jo atë instinkt për të mos ia prishur liderit, por të shohin veten si lider”, përfundoi Kadilli.

   

 • Trafiku / Ja si është gjendja në rrugët e Tiranës pasditen e 17 majit

 • Bie numri i infektimeve/ 17 raste të reja me COVID, ndërrojnë jetë 3 qytetar

  TIRANË- Në vendin tonë është shënuar një shifër e ulët e rasteve me COVID, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 17 qytetarë, nga 2639 testime të kryera. Betejën me sëmundjen nuk e kanë fituar 3 qytetarë, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Malësia e Madhe, 1 qytetar nga Vlora të moshave 40- 79 vjeç.

  Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,107 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 125,419 që nga fillimi i epidemisë. Ministria njofton se aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 80 pacientë nga të cilët 9 pacientë janë në terapi intensive. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

 • Fier, po ruante fidanët e kanabisit me kallash, 29-vjeçari tenton të arratiset, efektivët e plagosin

  Një 29-vjeçar që u zbulua nga policia teksa ruante një serë me fidanë kanabisi ka tentuar t’i përgjigjet me zjarr efektivëve, por ka përfunduar i plagosur. Policia e Fierit njofton se ngjarja ndodhi në një zonë të pyllëzuar të fshatit Gjorgoz në Cakran të Fierit. Efektivët panë një person që mbante në dorë një armë zjarri kallashnikov.  Thirrjeve për të hedhur armën, i riu nga Patosi, iu përgjigj duke mbushur armën dhe duke e drejtuar nga punonjësit e policisë.Në këto kushte, thotë policia, efektivët kanë qëlluar për ta neutralizuar, ku për pasojë Greseld Shpataraku, mbeti i plagosur në shpatull jashtë rrezikut për jetën.

 • Votime më shumë se një herë? KQZ kryqëzon të dhënat: 2 raste në Berat dhe 2 në Gjirokastër

  Pas kërkesës nga Komisioni i Sanksioneve dhe Ankesave, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë kryqëzimin e të dhënave të pajisjes PEI.  Sipas rezultateve të dala nga kryqëzimi, KQZ njofton se janë 57 raste të dyshimta në Berat, mes të cilave 2 raste kur 2 persona janë shfaqur në 2 QV të ndryshme. Në Berat 19 persona kanë dhënë shenjën e gishtit si nënshkrim biometrik për 53 zgjedhës.

  Por vetë Celibashi ka sqaruar se jo në çdo rast vendosja e gishtit më shumë se një herë përbën votim, pasi mund të ketë raste kur komisioneri ka vendosur gishtin për të drejtuar votuesin se si të bënte identifikimin përmes shenjës së gishtit. Ndërkohë që 74 janë rastet e dyshimta për në Qarkun e Gjirokastrës: 2 raste të dyshimta ku 2 persona janë paraqitur në 2 QV të ndryshme dhe 12 persona kanë dhënë shenjën e gishtit si nënshkrim biometrik për 70 zgjedhës.

  Jo domosdoshmërish këto raste tregojnë se janë raste të votimit të dyfishtë, pasi shumica e të dhënave të gishtave mund të jetë vendosur disa herë nga i njëjti person pasi pajisja nuk e ka kapur për herë të parë. Do të jetë në dorën e KAS nëse këto të dhëna do të përbëjnë argument për pranimin e kërkesës ankimore të LSI dhe PD për rivotim në qarkun e Beratit dhe Gjirokastrës apo nëse do i rrëzojë kërkesat e tyre.

 • Mbyll telefonin në ditën e lindjes / Familjarët në merak për humbjen e Kristina Dautit,në Gjermani

  Humbi kontaktet në nëntor të vitit 2020, në kërkim të Kristina Dauti. 64-vjecarja me origjinë nga Korca, kishte 1 vitë që ishte vendosur në Hamburg të Gjermanisë, për tu kuruar pasi vuante nga probleme shëndetësore, por data 4 nëntor e vitit 2020 do të ishte komunikimi i saj i fundit më të afërmit në Shqipëri. Sipas familjarëve kohët e fundit, gjëndja shëndetësore e Kristinës ishte shfaqur tepër e rënduar, madje disa ditë para se të shkëpuste komunikimin nuk ishte në gjëndje të lëvizte nga shtrati.Denoncimin për humbjen e Kristinës, e ka bërë kunata e saj Vasilika Dauti në drejtorinë e policisë së Korcës pak ditë pas humbjes, por edhe pse kanë kaluar disa muaj nga zhdukja e saj, nuk ka asnjë dritë jeshile për të. Kristina calonte qysh në lindje e ky ishte një element dallues por edhe shumë shqetësues për atë, pasi ajo kishte udhëtuar në disa shtete për tu përmirësuar. 64-vjecarja ishte e pajisur me dokumenta të rregullta pasi jetonte prej më shumë se 20 vitesh në Athinë të shtetit Grek, nuk kishte shfaqur probleme të shendetit mendor, dhe kjo është hera e parë që ajo shkëput cdo lloj kontakti me të afërmit e saj.Për 64- vjecaren, Hamburgu ishte një qytet i panjohur dhe nuk ishte e shoqëruar nga asnjë person tjetër pasi nuk kishte krijuar një familje.Vasilika, kunata e saj bën thirrje në emisionin”Pa Gjurmë” më shpresën se do të mbërrij sërisht në hapat e saj.

  Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv

 • Sheqer me lule/ Aromatizoni dhe ngjyrosni sheqerin përmes kësaj metode

  Një metodë për të realizuar sheqer me lule dhe përbërës të tjerë, të cilët do të kenë një aromë fantastike.

 • Patëllxhanë të mbushur me rikota nga zonja Vjollca

  Patëllxhanë të mbushur me rikota

  Përbërësit:

  800 gr patëllxhanë

  500 gr rikota

  50 gr parmixhano

  30 gr bukë të thekur të grirë

  kripë dhe piper të zi

  3 gjethe borzilok

  50 gr djath të tymosur

  Salcën

  2 lugë gjelle vaj ulliri

  1 thelpi hudhër

  1 qepë e vogël

  400 gr pure domate

  kripë dhe piper të zi 

  Përgatitja:

  Fillimisht në një tigan salce përgatisim salcën ngrohim vajin e aromatizojmë atë me thelpi hudhër dhe kaurdisim qepën të grirë imët. Shtojmë purenë e domates dhe pasi ulim temperaturën e lëmë atë të valojë. Largojmë hudhrën, shtojmë kripë, piper dhe vednosim kapakun.

  Ndërkohë pastrojmë patëllxhanët dhe I presim në feta të gjata me trashësi 0.5 cm. I pjekim në një tigan zgare.Pjesët e vogla të patëllxhanëve I presim në kubikë të vegjël 4-5 feta dhe I vendosim në një tas sëbashku me rikotën, parmixhanon, bukë të thekur të grirë, kripë, piper, borzilok I përziejmë mirë. Vendosim fetën e patëllxhanit dhe e lyejmë trashë si shtresë, vendosim pak djathë ë tymosur dhe e bëjmë role. Kështu vazhdojmë me të gjith fetat. Shtojmë ¾ e salcës në një tavë vendosim roletë e patëllxhanëve I lyejmë nga sipër me salcë dhe I spërkatim me djathin. I vendosi në furrën e parangrohur me 180 gradë ceslius për 20-25 minuta.

 • Bullgur me mish viçi dhe speca nga zonja Vjollca

  Bullgur me mish viçi dhe speca

  Përbërësit:

  1 lugë gjelle gjalp

  2 lugë gjelle vaj ulliri 

  300 gr fileto viçi ( në kubikë të vegjël)

  1 qepë

  2 thelpi hudhër 

  2 speca jeshil 

  1 lugë gjelle salcë

  2 filxhan çaji bullgur

  1 lugë çaji trumzë

  1 lugë çaji nenexhik

  kripë dhe piper të zi

  4 filxhan çaji ujë ose lëng mishi 

  1 domate në kubikë të vegjël

  Përgatitja:

  Shkrijmë gjalpin dhe vajin dhe kaurdisim mishin e prerë në minikubikë derisa të marr pak ngjyrë. Shtojmë qepën të prerë imët dhe I kaurdisim sëbashku derisa qepa të zbutet, hudhrat e prera imët, specat në kubikë dhe vazhdojmë përzierjen duke shtuar 1 lugë gjelle salcë. Shtojmë bullgurin dhe e skuqim pak me përbërësit e tjerë dhe para se të shtojmë ujin, shtojmë erëzat e tjera, I trazojmë duke shtuar ujin e nxehtë ose lëng mishi, e trazojmë bullgurin, I vendosim kapakun dhe I lëmë të ziejë për 15 minuta në temepraturë mesatare. Pas 5 minutash shtojmë e më pas e  largojmë, I vendosim tenxheres një picetë e më pas kapakun, e lëmë kështu dhe 15 minuta sat ë qetësohet e më pas e shërbejmë të ngrohtë.

   

 • Vogëlushja bën gjestin fisnik për fëmijët me kancer

  Ajo është vetëm 7-vjeçe por me nje zemër të madhe. Era Roshi vajza e vogël që vendosi të bëjë një gjest tepër fisnik në emisionin “ Rreze Dielli” në Report Tv ajo preu flokët live me dëshirën për t’i ardhur në ndihmë fëmijëve me kancer.

 • “Jeta ime shpëtoi nga një kontroll rutinë” Historia e Xheklinës

  Ajo në profesion është e përfshirë në fushën e krimeve de mbrojtjes së veprave të artit. Por është edhe një blogere frymëzuese për shkak të historisë së saj. Në një intervistë në emisionin “ Rreze Dielli” Xheklina Bylykbashi tregoi historinë e saj frymëzuese dhe betejën me kancerin.

 • Sinqeriteti i socialistes nga Delvina: Ne na intereson Basha kryetar i PD-së,po a i intereson Shqipërisë?

  Një zonjë nga Delvina u bë pjesë e programit “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv. Ajo tha se është votuese e PS-së dhe analizoi pak situatën tek kundërshtari kur tha: Ne si socialist na intereson që të jetë Basha kryetar i PD-së por a i intereson kjo edhe Shqipërisë? pyeti ajo. Ndiqeni mendimin e saj.

 • Kurbinasi “zbërthen” garën: Agron Shehaj të drejtojë PD-në, Kadilli interesaxhi e Rama i djallëzuar

  Për zgjedhet në Partinë Demokratike u fol mëngjesin e sotëm në “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv. Një telefonues nga Kurbini tha se PD-në duhet ta drejtojë Agron Shehaj dhe shpjegoi edhe pse, ndërsa Fatbardh Kadillin e cilësoi si interesaxhi e Ramën si të djallëzuar në marrëdhënien me Bashën.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv