• Në darkë mbi 80 raste të reja helmimi në Krujë, Ferruni në Report Tv: Mund të ketë rikontaminim! Meçe: As kafshëve s'u jepet ujë nga boti i zjarrfikësve! Privati jep koli me ujë falas, prefekti gënjeu

  TIRANË- Në orët e mbrëmjes, ka pasur një shtim të rasteve të qytetarëve të helmuar nga uji në Krujë dhe kjo është parë me shqetësim ambientalisti, Lavdosh Ferruni, i cili ngriti alarmin se mund të bëhet fjalë për rikontaminim.  Gazetari Aulon Kalaja tha se nga ora 14:00 deri në mbrëmje ka pasur mbi 80 raste të reja në spitale, e ndërsa opinionisti Arben Meçe është shprehur se ky rast në Krujë duhet të ngrinte pushtetin lokal në këmbë, por një gjë e tillë nuk kanë ndodhur. Ai tha se shpërndarja e ujit me autobotet e zjarrfikësve, siç është parë mesditën e sotme, janë çnjerëzore.

 • ‘Laj rrugët me lot,unë e di kush e zhduku djalin’/Rrëfehet nëna e Agron Mehallës

  Agron Mehalla nga fshati Mollas i Cërrikutështë ky 47-vjeçar, i cili kërkohet në studion e emisionit ’Pa Gjurmë’ nga familjarët e tij. Ai humbi gjurmët nga Kozani i Larisës, teksa bashkë me 3 kushërinjtë dhe një bashkëfshatar, kishin kaluarnë këmbë nga pika kufitare e Kapshticës. Ata janë ndalur në vendin e quajtur Fillorinë, ku kanë kaluar orët e vona të mbrëmjes në një pyll, ndërsa katër nga bashkëudhëtarët kanë hyrë për të fjetur në një godinë të braktisur, ndërsa Agroni nuk ka pranur. Nga frika se mos pikasej nga policia ai ka kërkuar të kalojë natën jashtë, ndërsa e ka zënë gjumi pranë një mullari.Rreth orës 12 natës në zonë ka mbërritur policia, e cila ka kapur në këtë banesë katër emigrantët shqiptarët. Këta të fundit kthehen në Shqipëri, pa mundur tëmësojnë se ku kishte përfundur Agron Mëhalla. Pikëpyetje të mëdha grihen nga familjarët, për zhdukjen e të riut, pasi të vetmit dëshmitarë të asaj natë kanë dhënë dëshmi kontradiktore rreth ngjarjes, me dyshimin se atë natë janë dëgjuar edhe të shtëna me armë. Për 47-vjecarin i cili humbi gjurmët, kjo zonë nuk ishte e panjohur pasi për tëishtë herë e katërt që kalonte kufirin.Ai u nis pa aprovimin e prindërve, por me garancinë që i dhanë kushërinjtë, se me të mbërritur ai do të fillonte punë tek pronrai i tyre grek nëKozani të Larisës. Me t’I kthyer në Shqipëri, për 6 muaj me radhë kushërinjtë nuk u dhanë asnjë informacion familjarëve të Agronit përsa çfarë kishte ndodhur atë natë në mes të pyllit. Ata nuk pranuan t’u tregonin as vendin ku ndodhi ajo ngjarje edhe pse Gazmend Mehalla e ka kërkuar me insistim të dijë vendin ku u zhduk i vëllai i tij. Djali i madh i familjes Mëhalla u mungon të gjithëve, prindërve, 5 motrave dhe vëllait më të vogël, i cili ishte foshnje kur Agroni u zhduk dhe sot kërkon ta gjej e të njoh për herë të parë imazhin e tij. Kjo është e vetmja foto që famikja disponon, foto e shkrepur në 1991 kur Agroni ishte një 16-vjeçar.

 • Identifikohet bariu në Vlorë, e bija telefonon live: Kam 16 vite pa e takuar

  Identifikohet bariu i marrë ’peng’ në një fshat të Vlorës, e bija telefonon live në ‘Pa Gjurmë’: Ai është babai im, kam 16 vite pa e parë Është identifikuar bariu që jetonte në një kasolle të rrënuar në një stan majë kodrës së fshatit Vajzë të Vlorës. Stafi i emisionit “Pa Gjurmë” udhëtoi që në orët e para të mëngjesit të 25 tetorit pas një telefonate nga një banor i zonës, i cili pretendonte se bariu që ruante dhëntë në atë kodër ngjasonte me foton e Seit Hysës, i humbur para 11 viteve në Tiranë. Personi që e identifikoi ishte e bija, Marsela Pasha, e cila pohoi se ai quhej vërtet Myqerem Pasha dhe se nuk vuan nga probleme të shëndetit mendor, por se çdo gjë që kishte deklaruar ishte e saktë. Gjatë bisedës telefonike me drejtuesen e emisionit Odeta Dume, Marsela tha se kishte 16 vite pa e parë të atin, ndërsa kontaktet i kishte humbur me të prej 3 vitesh. E bija e kishte denoncuar humbjen e të atit në polici, mirëpo nuk kishte asnjë informacion për të deri në momentin që gjithçka u publikua në emisionin “Pa Gjurmë”. Ai është babai im. Unë kam 16 vite pa e takuar sepse prindërit e mi janë divorcuar, ndërkohë që kam pasur kontakte telefonike të rregullta me babain tim, deri para 3 viteve kur ai humbi. Unë kam bërë denoncim për humbjen e babait dhe vetëm kur më njoftojnë këtu në Greqi që babai im ka dalë në emisionin Pa Gjurmë. Ju falenderoj të gjithëve që ma gjetët babain. Ky ishte një lajm shumë i mirë për mua, dhe uroj që të gjendet dhe Seit Hysa që u dyshia fillimisht që ishte babai im. Dëshminë e Marsela Pashës e dëgjoi “Live” edhe Nikolini, vëllai i Seit Hysës, i cili deklaroi se kishte që dje dyshime për bariun, duke thënë se disa tipare nuk ngjasonin, madje vëllai i tij kishte dhe dy dhëmbë floriri në pjesën e poshtme. Ndërkohë që kërkimet vazhdojnë për Seit Hysën, i cili humbi çdo lloj kontakti me familjen në 26 maj të vitit 2011 nga Tirana.Kush ka informacion mund të kontaktojë në redaksinë e emisionit në numrin e mëposhtëm, si dhe në aplikacionet Whatsapp dhe Viber: +355 69 99 55 698 044417778

 • Vranë Alket Muhon pas sherrit për pronat, dënohen me 37 vite burg gjithsej at e bir! 20 vite burg për Et'hem Muhon dhe 17 për Dino Muhon

  Gjykata e Shkallës së Parë në Gjirokastër, dënon me 37 vjet burg gjithsej, Et’hem dhe Dino Muhaj të akuzuar për vrasjen e Alket Muho më 6 shtator të 2018 në fshatin Rabije në Memaliaj.

  Vendimi është dhënë nga kryesuesja e seancës gjyqësore Blerta Cibuku e cila i dha fund maratonës tre vjeçare gjyqësore në ngarkim të personave të mësipërm. Seanca e fundit gjyqësore është mbajtur nën masa të rrepta sigurie duke parë se prezentë në dhënien e vendimit kanë qenë familjarë të dhe afërm nga të dy familjet.

 • Ushqimet për të forcuar sistemin tuaj imunitar si dhe për të shmangur gripin

  Nutricionistja Rolina Naço e ftuar në emisionin ‘’Rreze Dielli” në Report Tv tregon ushqimet dhe recetat për të forcuar sistemin imunitar.

 • Zahiretë e dimrit/ Lakër dhe domate turshi për 5 minuta nga zonja Albana

  Zonja Albana sjell versionin më të shpejtë dhe të thjeshtë të zahireve, këtë episode sjell lakrën dhe domatet turshi.

 • Gatime nga zonja Albana, Qofte me salcë të kuqe

  QOFTE ME SALCE TE KUQE

  Përbërësit:

  300-400 gr mish të grirë

  2 qepë të thata

  3-4 thelpinj hudhër

  2 feta bukë

  1 kokërr vezë

  ½ tufë majdanoz

  ½ tufë koper

  2-3 domate

  1 lgj salcë domate

  2 lgj uthull

  1 lgj miell

  Vaj ulliri

  Spec djegës

  Gjethe dafine

  Kripë, piper i zi

  Përgatitja:

  Fillimisht përgatisim qoftet. Bashkojmë mishin e grirë me qepën e grirë imët, vezën, fetat e bukës, majdanozin, koperën, specin djegës, kripën, piperin e zi, vajin e ullirit dhe uthullën (1 lugë). E punojmë mirë brumin e qofteve, e lemë të pushojë pak dhe më pas skuqim qoftet në tigan ose në furrë.

  Ndërkohë përgatisim salcën e kuqe. Kaurdisim fillimisht qepën dhe pasi të marrë ngjyrë të kuqerremtë shtojmë domatet e grira në rende së bashku me 1 lugë gjelle salcë domate. Rregullojmë shijen me kripë, piper, pak sheqer, pak uthull, hudhra të shtypura dhe 1 gjethe dafine. E lemë salcën të marrë valë dhe nëse shikojmë që është pak e hollë shtojmë pak miell.

  Në fund të procesit të gatimit vendosim qoftet e skuqura në salcën e kuqe. Qoftet me salcë mund t’i përgatisim dhe direkt në furrë.

 • Gatime nga zonja Albana, Kek me miell misri me sherbet

  KEK ME MIELL MISRI ME SHERBET

  Përbërësit:

  2 filxhan çaji miell misri i hollë

  1 filxhan çaji miell misri i trashë

  ½ filxhan çaji sheqer

  1 zarf fryrës ëmbëlsirash

  ½ lugë kafeje sodë

  ½ filxhan çaji lëng portokalli

  1 filxhan çaji vaj misri

  ½ filxhan ujë

  2 limona (lëkura)

  Vanilje

  Pak kripë

   

  Për sherbetin:

  2 ½ filxhanë ujë

  3 filxhanë sheqer

  Lëngu i 2 limonave

  Lëkura e 1 limoni

  Përgatitja:

  Në një enë hedhim lëngun e portokallit, ujin, vajin, fryrësin, sodën e bukës, vaniljen, sheqerin dhe pak kripë. I trazojmë mirë të gjithë përbërësit me telin e kuzhinës dhe më pas shtojmë lëkurën e grirë të limonave dhe miellin e misrit të hollë të trazuar me miellin e misrit të trashë. E trazojmë mirë brumin e kekut dhe e vendosim në një tavë të lyer me pak vaj. E lemë të pushojë për rreth 1 orë në mënyrë që mielli i misrit të përthithë lëngjet. Më pas e vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 170 gradë Celsius për 50 minuta (në skarën e poshtme) derisa të krijojë sipërfaqe të kuqerremtë.

  Pasi keku të jetë pjekur e lemë të ftohet dhe më pas e sherbetosim (sherbeti duhet të jetë i nxehtë dhe keku i ftohtë).

 • 'Shtypi i Ditës dhe Ju' me Andi Kapxhiun, ja çfarë shkruajnë gazetat sot e mërkurë 27 tetor 2021

  Titujt e gazetave për sot, nga Berisha vetëshpallet kandidat për kreun e PD te një taktikë kriminale e deri tek tension te Partizani e Tirana e pamposhtur.

 • REP-POP/ Kanë performuar me barkun e rrumbullakosur ne skenë, gra në Hollywood që i kanë falur vetes një kujtim të paharruar

  Thonë se për një grua periudha më e bukur në jetën e saj është ajo e shtatzënisë. Por të jesh grua, do të thotë jesh shumë gjëra!

  Një mami, një bashkëshorte dhe një profesioniste e mirë. Shumë nga gratë e Hollywoodit, kanë rastisur gjatë një pune të rëndësishme të jenë shtatzëna. Shumë prej këngëtareve kanë performuar me barkun e rrumbullakosur, ndërsa disa prej aktoreve kanë qenë protagoniste të filmave dhe i është dashur ta fshehin atë.

 • Berisha sfidon SHBA-në, po tani çdo të ndodhë me PD-në?

  Emisioni Repolitix trajtoi situatën në PD pas foltores së Sali Berishës nga Kavaja ku ish-lideri demokrat sfidoi SHBA. Berisha deklaroi se padia e tij ndaj Blinken është pranuar nga gjykata e Parisit ndërsa sfidoi sekretarin e Shtetit të sillte prova në gjykatë. Çdo të ndodhë me PD ndërsa Berisha paralajmëroi rikthimin në krye të partisë? Të ftuar në studio Arben Meçaj, Keltis Kruja, Arben Skënderi dhe Plator Nesturi.

 • Berisha sfidoi Blinken, ish-deputeti i PD-së në Repolitix: Pranimi në gjykatë i padisë fitore e ish-kryeministrit! Analisti Meçe: Në çdo vend pranohen çështjet, e ka shkelur demokracinë me '15 këmbë'

  Sali Berisha tha sot nga Kavaja se gjykata e Parisit ka pranuar padinë e tij kundër sekretarit amerikan Antony Blinken për shpifje. I ftuar në emisionin ‘Repolitix’ në Report Tv, ish-deputeti demokrat Keltis Kruja tha se kjo është një lloj fitoreje nga ana e Berishës. Kruja tha se Berisha ka zgjedhur rrugën e drejtë ligjore për të faktuar të vërtetën e tij.

  ‘Është një luftë politike mes Bashës dhe Berishës dhe kjo duket qartë. Për mendimin tim Berisha ka zgjedhur një rrugë që është rruga më normale që mund të zgjedhje një njeri. Nuk ka zgjedhur që të përgjigje as më lëvizje e me ngritje turmash, por me rrugë ligjore. Zgjedhja e Sali Berishës, që gjyqtari ka pranuar kërkesën është një lloj fitoreje e Berishës sa i përket çështjes së tij personale. Kushdo që të ishte do t’i ftonte ato që të paraqiste faktet. Franca ka një traditë për të tilla procese. Berisha po merr ato që i takojnë në PD, po i kthen dinjitetin e PD-së. Ai po artikulon disa gjëra që gjithë anëtarësia e PD-së do t’i dëgjojë.’- u shpreh Kruja.

 • I humbur prej vitesh, mbahet peng në një fshat të Vlorës/ Kush është burri me mjekër?

  ‘Pa Gjurmë’ shfaq ekskulizivisht pamjet e një bariu të paidentifikuar në fshtain Vajzë të qytetit të Vlorës. Dyshohet për këngëtarin e muzikës popullore Seit Hysa, i cili u zhduk në maj të vitit 2011 nga Tirana. Nikolin Hysa, vëllai i të humburit, ishte në studio dhe ndoqi live intervistën. Fatkeqësisht nuk mundi ta identifikojë nëse ishte Seit Hysa, apo ndonjë person tjetër.

 • Ekskluzivisht publikohen pamjet e burrit të marr peng, i humbur për familjen

  ‘Pa Gjurmë’ shfaq ekskulizivisht pamjet e një bariu të paidentifikuar në fshtain Vajzë të qytetit të Vlorës. Dyshohet për këngëtarin e muzikës popullore Seit Hysa, i cili u zhduk në maj të vitit 2011 nga Tirana. Nikolin Hysa, vëllai i të humburit, ishte në studio dhe ndoqi live intervistën. Fatkeqësisht nuk mundi ta identifikojë nëse ishte Seit Hysa, apo ndonjë person tjetër.Pas 3 sezonesh, kur rasti i këngëtarit të muzikës popullore, Seit Hysa u trajtua në emisionin investigativ ‘Pa Gjurmë’ në Report TV, mbërrin një telefonatë nga një banor i fshatit Vajzë. Dëshmitari pasi kishte parë pasaportën televizive të publikuar të Seit Hysës, pretendonte se e kishte takuar në fshatin ku banonte, në një stan majë kodrës, ku edhe punonte si bari dhënsh. Stafi udhëtoi drejt fshatit, ku takoi nga afër banorin. Ai dha shumë informacione që kishin të bënin me bariun anonim, informacione që përkonin dhe me të dhënat reale të 70- vjeccarit Seitit Hysa. “Unë kam vite që e kam parë në fashtin tim. Ai është i moshuar dhe mund të jetë rreth 70 vjecc. Ka probleme me shëndetin mendor. Njëherë tregon se quhet Thoma, një herë tjetër thotë emër tjetër. Ai më ka treguar se vendlindjen e ka në Berat është nga Lapardhaja dhe është i divorcuar”, - u shpreh dëshmitari para kamerave. Gazetari i tregon edhe foton e Seit Hysës, një foto ku ai ka qënë 47 vjecc, dhe vështirësia është me e madhe për ta dalluar pas afro 25 vitesh. “Ky mavria është mo ky. Tek sytë ngjan shumë. Unë jam i sigurt që është ai. Atë e mban peng pronari, dhe ai e shfrytëzon për punët e blegtorisë. Më vjen keq që këtu në fshat këmi një bari të paidentifikuar, ndaj u lidha me emisioni ‘Pa Gjurmë’”. Stafi i Report Tv qendroi me orë të tëra në kodrat e fshatit derisa mbërriti i moshuari, i cili pranoi të fliste dhe gjatë intervistës dha të tjera të dhëna për veten e tij.“Unë quhem Myqerem Pasha me dokument. Jam nga një fshat i Fierit. Punoj këtu dhe nuk kam kontakte me familjen, as me një prej tyre. Me gruan jam ndarë prej vitesh me gjyq”, u shpreh bariu. Teksa gazetari i tregon foton e Seit Hysës, ai e mohon të jetë vetë ai. Pas shumë pyetjeve, i moshuari që shfaq edhe probleme të shëndetit mendor këmbëngul që qyhet Myqerem dhe se ka bërë shaka me banorët e zonës që ka thënë se quhet Thoma. Intervistën e ndoqi “live” nga studio, Nikolin Hysa, vëllai i Seit Hysës. I emocionuar dhe i shtangur, ai nuk arriti dot ta njohë, nëse ishte Seiti apo kishim të bënim me një person tjetër.“Nuk di ccfarë të them. Unë pas kaq vitesh nuk e njoh më vëllain tim. E pashë me vëmëndje videon, më duket si ai. Disa të dhëna përkojnë, disa jo. Nuk di ccfarë të them, ai mund të ketë përfundur vërtet kështu pas 11-vitesh zhdukje. Unë dua të denonoj, personin që e mban dhe e shfrytëzon. Edhe nëse nuk është vëllai im, është një tjetër i humbur fatkeq”, u shpreh vëllai i Seit Hysës. Moderatorja e programit, Odeta Dume, i bëri thirrje publikut për ndihmë. Kush e njeh këtë person është i lutur të lidhet me ‘Pa Gjurmë’. Misioni do vazhdojë sërisht nesër, pasi stafi do të udhëtojë sërish drejt fshatit Vajzë, por këtë herë të shoqëruar edhe nga vëllai i të humburit.

 • Vetingu i politikanëve, debati në Report Tv! Ristani: Organet janë, por mungon vullneti! Propozimi i PD s’ndryshon asgjë! Lisandër Hoxha: Basha preket i pari

  Propozimet e PD për ndryshimet kushtetuese për vetingun e politikanëve nuk janë përkrahur nga ish deputeti i PD, Arben Ristani dhe ish nënkryetari i FRPD, Lisandër Hoxha, të cilët i cilësojnë atë si paçavure, që shkatërron ndarjen e pushteteve.

  Të ftuar në Report Tv, Arben Ristani th se duhet veting i politikanëve, por jo nga SPAK dhe jo si e propozon PD, por të gjendjen mekanizmat e duhur. Sipas Ristanit duhet që të krijohet një trup brenda parlamentit për të bërë veting. Sipas tij nuk ka nevojë për ndryshime për të bërë këtë pasi ligji anti-mafia, ligji i dekriminalizimit dhe SPAK nuk i pengon akuzash që të hetojnë politikanët e korruptuar por nuk ka vullnet. Dhe sipas tij fakti se Basha shton një tjetër organ, nuk ka për të shtuar vullnetin.

 • Si të përgatisim uthull molle në shtëpi, vetitë e mira që ka ajo për shëndetin tonë

  Elona You can cook it’ është një kanal i sukseshëm në youtube nga një vajzë e apasionuar pas gatimit. Ajo përgatiti për ‘Rreze Dielli’ këtë video interesante për të gjithë të interesuarit se si të realizojnë uthull molle në kushte shtëpie.

   

 • Zahiretë e dimrit, speca me ajkë dhe turshi për 5 minuta nga zonja Albana

  Zahiretë e dimrit vijnë në versionin e tyre më të thjeshtë nga zonja Albana. Receta për të realizuar speca me ajkë dhe turshi:

  SPECA ME AJKË

  1 kg speca

  Kripë

  Qumësht

  Gjizë

  Ajkë qumështi schamand

   

  SPECA TË KUQ TURSHI 

  1 kg speca

  Uthull e bardhë

  Kripë

  Vaj ulliri

  Karrota

  hudhra

  Majdanoz

   

 • 'Vaj ulliri pa hile’, këta qytetarë kanë gjetur mënyrën më të mirë për ta siguruar atë

  Jemi në periudhën më të mirë për të realizuar vajin e ullirit. Sipas ekspertëve të fushës, periudha midis shtatorit dhe tetorit është momenti i duhur për vjeljen e ullinjve që do të përdoren për vaj. Shpesh herë qytetarët për shkak të mungesës së besueshmërisë për një vaj cilësorë në tregun shqiptarë kanë vendosur që të realizojnë vet përpunimin e tyre. Pasi sigurojnë ullinjtë, ata i drejtohen fabrikave të ndryshme ku kanë mundsinë që të shohin dhe të marrin pjesë vet në përpunimin e vajit.

 • Gatime nga zonja Albana, Pastiçe me mish të grirë dhe perime

  PASTIÇE ME MISH TË GRIRË DHE PERIME

  Përbërësit:

  500 gr makarona

  3-4 lgj djathë të grirë

  Për salcën:

  700 gr mish i grirë

  4 lgj vaj ulliri

  2 feta proshutë

  1 qepë

  3 thelpinj hudhër

  2 karrota

  1 lgj salcë domate

  1 lgj verë e kuqe

  ½ filxhan çaji ujë

  1 gjethe dafine

  1 shkop kanelle

  Kripë, piper

   

  Për beshamelin:

  250 ml qumësht

  6 lgj niseshte (125 gr)

  2 lgj gjalpë

  2 vezë

  Djathë i grirë

  Arrë moskat

  Kripë, piper

  Përgatitja:

  Vendosim vajin e ullirit në një tigan të madh dhe kaurdisim mishin e grirë derisa të pijë të gjitha lëngjet. Sa më shumë të kaurdiset mishi i grirë aq më e mirë do të dalë salca. Pasi mishi të jetë kokrrizuar shtojmë hudhrën, qepën e grirë imët dhe karrotat. Vazhdojmë kaurdisjen për 2-3 minuta dhe më pas e shuajmë me pak verë të kuqe.  Sapo të avullojë alkooli shtojmë pelten e domates dhe pak ujë të nxehtë dhe e lemë të ziejë për rreth 30 minuta. Në fund shtojmë shkopin e kanellës, kripën, piperin dhe 1 gjethe dafine.

  Ndërkohë paralelisht kemi vendosur makaronat të ziejnë në ujë të vluar me kripë dhe pak vaj ulliri. Makaronat mirë është që të jenë makarona tub dhe i lemë të zijenë 2 minuta më pak se përcaktimi në paketim.

  Përgatisim dhe beshamelin. Përziejmë niseshten me qumështin e ftohtë, më pas e vendosim në nxehtësi, shtojmë arrë moskat, gjalpë, kripë, piper. E lemë të marrë valë dhe në fund hedhim vezët dhe djathin e grirë në rende.

  Përziejmë makaronat me salcën me mish të grirë (shkopin e kanellës dhe gjethen e dafinës e kemi larguar) dhe me pak salcë beshamel. I trazojmë mirë dhe i zhvendosim në një tavë pjekjeje. Shtojmë sipër pjesën tjetër të beshamelit dhe e spërkasim të gjithë sipërfaqen me djathë kaçkavall të grirë. E vendosim pastiçen në furrë të parangrohur në temperaturën 180-200 gradë Celsius për 30 minuta në zgarën e mesit me ajër.

 • Gatime nga zonja Albana, Supë me perime

  SUPE ME PERIME

  1.5 litër lëng mishi

  2-3 patate

  3-4 karrota

  1 kungulleshkë

  1 degë selino

  ½ gotë bizele

  1 dorë mashurka

  1 filxhan kafeje yndyrë

  1 qepë të thatë

  2-3 domate ose 1 lugë salce

  ½ tufëz majdanoz

  1 gjethe dafine

  Kripë, piper

  Patatet, karrotat, kungulleshkën, selinonë i presim në kubikë mesatare.

  Në tenxhere me yndyrë kaurdisim fillimisht qepën dhe më pas shtojmë të gjitha perimet. Pasi të jenë kaurdisur mirë shtojmë domatet ose salcën e domates, e trazojmë për 2 minuta dhe më pas shtojmë lëngun e mishit ose ujë të vluar. Shtojmë në fund mashurkat dhe bizelet dhe e lemë supën të ziejë për rreth 15-20 minuta. Në fund rregullojmë shijen me kripë, piper, dafinë dhe majdanoz të grirë hollë.

  Në rast se bizelet dhe mashurkat nuk janë të njoma, i ziejmë më parë në ujë të vluar dhe më pas i shtojmë në supë.

   

 • 'Shtypi i Ditës dhe Ju' me Andi Kapxhiun, ja çfarë shkruajnë gazetat sot e martë 26 tetor 2021

  Titujt e gazetave për sot, nga zbardhet debati me dyer të mbyllura ku Alizoti flet për krizë në PD te sfidat e maturës e deri tek turbo Tirana e Partizani në krizë.

 • Vettingu që kërkon PD, inceneratorët dhe çmimet

   Emisionin "5 Pyetje nga Babaramo" me moderator Ilir Babaramon mund ta ndiqni çdo të hënë në orën 20:55 në ekranin e Report Tv Vettingu në politikë do të garantojë pastrimin e politikës nga krimi. Kështu beson deputeti i Partisë Demokratike Dashnor Sula, i cili foli më me detaje në emisionin ‘5 Pyetjet nga Babaramo’ në Report Tv, ku tha se periudha e pandëshkueshmërisë për politikanët do të ketë një fund. Sula tha se prokuroria ka mjaft materiale për politikanë të caktuar që kanë kontakte me banda kriminale dhe elementë kriminalë. Deputeti demokrat tha se mazhoranca është e nervozuar nga nisma e PD-së për vettingun në politikë. Madje për 3 amendamentet e dorëzuara në Kuvend për ndryshimet kushtetuese, Dash Sula tha se mazhoranca ka 0 reagim, ndërkohë që shtoi se për këtë i ka urdhëruar Rama që mos të flasin. Dashnor Sula, Silva Caka, Selami Xhepa te ftuar

 • Dash Sula në ‘5 Pyetje nga Babaramo’: Mazhoranca nervoze nga vettingun në politikë! 'Foltorja'? Gabim i madh i Berishës, ‘gjyshi’ po gjuan me gurë lidershipin e PD-së

  Vettingu në politikë do të garantojë pastrimin e politikës nga krimi. Kështu beson deputeti i Partisë Demokratike Dashnor Sula, i cili foli më me detaje në emisionin ‘5 Pyetjet nga Babaramo’ në Report Tv, ku tha se periudha e pandëshkueshmërisë për politikanët do të ketë një fund. Sula tha se prokuroria ka mjaft materiale për politikanë të caktuar që kanë kontakte me banda kriminale dhe elementë kriminalë.

  Deputeti demokrat tha se mazhoranca është e nervozuar nga nisma e PD-së për vettingun në politikë. Madje për 3 amendamentet e dorëzuara në Kuvend për ndryshimet kushtetuese, Dash Sula tha se mazhoranca ka 0 reagim, ndërkohë që shtoi se për këtë i ka urdhëruar Rama që mos të flasin.

 • Dy vite humbet kontaktet me prindërit, gruaja shfaqet në rrugët e Durrësit

  Në pritje të një fëmijë, kjo 33-vjeçare, që jeton në qytetin e Durrëst ka mbetur në udhëkryq, ditën kur bashkëjetuesi i saj përfundoi pas hekurave, në maj të këtij viti. Alma Qosja ishte dy muajshe shtatzënë kur i vetmi person, i cili ishte mbështetja e vetme për të, 37-vjeçari Mirjan Ashiku, u arrestua dhw shtw nw pritje tw dwnimit, pasi goditi për vdekje fqinjin e tij 53-vjeçarin Zef Krasniqi gjatë një sherri për motive të dobëta. Kjo ngjarje do t’i ndryshonte rrjedhën e jetës Almës, e cila nuk i mban dot lotët kur mendon se babai i fëmijës që ajo pret nuk do të mund të jetë prezent kur ai të vij në jetë. 33-vjecarja ka mësuar vetëm gjininë e bebit, një djalë të cilit nuk ka mundur dot t’i bëj qoftë një vizitë të vetme. Ajo përlotet vazhdimisht, teksa rrëfen se ka mbetur pa përkrahje, pasi është braktisur edhe nga prindërit e saj, ndërsa prej dy vitesh ka humbur çdo kontakt me ta. Alma na drejton për tek kjo banesë e braktisur, që zor të besohet se kjo 33-vjecare 7 muajshe shtatzënë kalon netët. Mbuluar me këtë jorgan të kuq, jeta e të dyve është në rrezik, në këtë godinë të papërfunduar, e cila ndodhet shumë pranë shtyllës se tensionit të lartë. Nuk e fsheh dot frikën e të qëndruarit vetëm në këtë vend, ndërsa ngre kokën lart nga qielli.Në sytë e saj ka vetëm trishtim, me hapat e një ecje të ngadaltë, në rrugën e qytetit bregdetar teksa na rrëfen këtë realitet të hidhur të saj. Na tregon se si është një nga të shumtat ditë të trishta, kur përshkon minuta në këmbë për të arritur tek vendi i quajtur Vollga, për të kërkuar lëmoshë tek kalimtarët për të mbajtur frymën gjallë. Ngushëllimin e gjen tek ky vend, ku Alma ulet çdo ditë me mendimet e trazuara dhe me shpresa të venitura. Ajo sheh horizontin përtej detit të pafund, njëlloj si dëshira e saj për t’i shpëtuar këtij realiteti të hidhur.

 • Dy vite pas u gjet, Ylli Elmadhi tregon ekskluzivisht arsyet pse humbi

  Dy vite nga gjetja e Ylli Elmadhit ne rikthehemi në familjen Elmadhi që jeton ende në fshatin Bago, 20 minuta larg qytetit të Kavajës. Tek porta e banesës njëkatëshe kanë dalë të gjithë anëtarët e familjes për të na pritur, mes tyre dallojmë fytyrën e qeshur të Ylli Elmadhit, për të cilin u kërkua gjatë. Na ftojnë të hyjmë brenda dhe na presin si zakonet që ka shqiptari. I pari që rrëfen përjetimet e ditës kur i biri u kthye në banesë, është babai i tij Hakiu i cili zemrën e ka të mbushur me gëzim pas kthimit të djalit në familje. Por gjithsesi nuk e mohon frikën që ka, për të birin.Emocionet e saja dite nuk i përmban as Irma, bashkëshortja e Yllit e cila kujton momentin kur babai i 2 fëmijëve u shfa në derë. Ajo tregon se gjendja e të shoqit nuk ishte e mirë, por me ndihmën e mjekimeve ai tashmë i është kthyer një jetë normale.Protagonisti kryesor i kësaj historie, 49-vjeçari Ylli Elmadhi ka vendosur të thyejë heshtjen për të rrëfyer për herë të parë pas gjetjes, arsyet që e çuan në marrjen e vendimit për të humbër gjurmët. Duke folur, për mënyrën si u largua, në sytë e tij duket qartë pendesa. Sipas tij shkak i humbjes së kontakteve të tij me familjarët ishte mospasja e një celulari. Sot kanë kaluar dy vite nga rikthimi i tij në fshatin Bago, nga ku Ylli i është kthyer normalitetit. Ai i kalon ditët me punët në bujqësi, duke u munduar të ndihmojë familjen, që mbahet me prodhimet që mbjellin në bahcen e tyre. Bashkimi me ta ka sjell lumturi në familjen Elmadhi, ndërsa babai sheh tek rriten dhe shkollohen djali dhe vajza e tij. Mesa duket e gjithë familja janë mundur që ta harrojnë ankthin e atyre muajve në pritje dhe sot u gëzohen përditshmërisë pranë njëri-tjetrit. ’Pa Gjurmë’ përshëndetet me ta, duke marr me vete sadisfaksionin e një misioni të kryer me sukses.

 • ‘Nëna më përzuri, burri ra në burg’/33-vjeçarja shtatzënë mes të katër rrugëve

  Në pritje të një fëmijë, kjo 33-vjeçare, që jeton në qytetin e Durrëst ka mbetur në udhëkryq, ditën kur bashkëjetuesi i saj përfundoi pas hekurave, në maj të këtij viti. Alma Qosja ishte dy muajshe shtatzënë kur i vetmi person, i cili ishte mbështetja e vetme për të, 37-vjeçari Mirjan Ashiku, u arrestua dhw shtw nw pritje tw dwnimit, pasi goditi për vdekje fqinjin e tij 53-vjeçarin Zef Krasniqi gjatë një sherri për motive të dobëta. Kjo ngjarje do t’i ndryshonte rrjedhën e jetës Almës, e cila nuk i mban dot lotët kur mendon se babai i fëmijës që ajo pret nuk do të mund të jetë prezent kur ai të vij në jetë. 33-vjecarja ka mësuar vetëm gjininë e bebit, një djalë të cilit nuk ka mundur dot t’i bëj qoftë një vizitë të vetme. Ajo përlotet vazhdimisht, teksa rrëfen se ka mbetur pa përkrahje, pasi është braktisur edhe nga prindërit e saj, ndërsa prej dy vitesh ka humbur çdo kontakt me ta. Alma na drejton për tek kjo banesë e braktisur, që zor të besohet se kjo 33-vjecare 7 muajshe shtatzënë kalon netët. Mbuluar me këtë jorgan të kuq, jeta e të dyve është në rrezik, në këtë godinë të papërfunduar, e cila ndodhet shumë pranë shtyllës se tensionit të lartë. Nuk e fsheh dot frikën e të qëndruarit vetëm në këtë vend, ndërsa ngre kokën lart nga qielli.Në sytë e saj ka vetëm trishtim, me hapat e një ecje të ngadaltë, në rrugën e qytetit bregdetar teksa na rrëfen këtë realitet të hidhur të saj. Na tregon se si është një nga të shumtat ditë të trishta, kur përshkon minuta në këmbë për të arritur tek vendi i quajtur Vollga, për të kërkuar lëmoshë tek kalimtarët për të mbajtur frymën gjallë. Ngushëllimin e gjen tek ky vend, ku Alma ulet çdo ditë me mendimet e trazuara dhe me shpresa të venitura. Ajo sheh horizontin përtej detit të pafund, njëlloj si dëshira e saj për t’i shpëtuar këtij realiteti të hidhur.

 • 12 fshatra të Novoselës hedhin plehrat në zonën e mbrojtur të lagunës Vjosë-Nartë, problematika prej 3 vitesh, banorët: Kanë ndotur edhe ujin, nuk e pimë dot

  Një problematikë që vijon prej 3 vitesh por që ende nuk po gjen zgjidhje ajo e hedhjes së mbetjeve në zonën e  mbrojtur të lagunës Vjosë-Nartë. Banorët e 12 fshatrave në njësinë administrative të Novoselës depozitojnë mbetjet në këtë vend, në mungesë të një vendepozitimi tjetër, duke shkaktuar ndotje të mëdha.

 • Ylli Merja: Mask me përbërës shtëpie kundër akneve

   Shega është edhe një përbërës shumë I mirë kundër akneve të fytyrës, më poshtë do të gjeni recetën e plotë sipas mjekut popullor Ylli Merja:

      Shtypni dy tre thelpinj hudhër shtojmë një lugë supe lëng shege, një lugë çaji me mjaltë. Vendoseni mbi fytyrë dhe puçra. Lere 20 min. Pas kësaj lyeni fytyrën në mënyrë rrethore me feta limoni. Lere dhe 10 min. Shplajeni me ujë të ftohtë.  Pasi thahet vendosni kremin me shegë për rrudha,ose atë të puçrave për puçrat në fytyrë.-

 • Ylli Merja: Mask me pak përbërës kundër rrudhave

   Në një filxhan përzieni tre lugë gjelle me lëng shege ,dy lugë qumësht gomarice dhe 5-6pika vaj rozmarine ose helikrisiumi. Vendoseni mbi lëkurë në mbrëmje. Lereni tërë natën. Në mëngjes shplajeni dhe vendosni kremin me shegë” tha mjeku popullor Ylli Merja.

 • Ylli Merja: Humbja e nuhatjes dhe shijes, si të rikthehet përmes bimëve mjekësore

  Mjeku popullor Ylli Merja në një intervistë në emisionin ‘Rreze Dielli” tregoi gjithcka që mund të tju ndihmojë për tju rikthyer nuhatjen dhe shijen. Përmes këtyre bimëve medicinale brenda 10 ditësh do të shihni përfitime të mëdha shëndetësore.

 • Ylli Merja: Lëngu i shegës, si t'a përdorim për dhimbjen e kyçeve dhe për maska fytyre

  Në një intervistë në emisionin ‘Rreze Dielli’ në Report Tv në rubrikën ‘ Bima dhe shëndeti’ mjeku popullor Ylli Merja tregoi benefitet që marrim nga lëngu i shegës. Ai është një ilaç çudibërës për dhimbjen e kyceve por edhe si një përbërës kryesor në maskat e fytyrës. Duke qenë se jemi në periudhën e shegëve, përpos shijes së mrekullueshme, me to mund të realizoni edhe disa kremra që do t’ju ndihmojnë si nga ana estetike ashtu edhe shëndetësore.

  Nëse do të marrim shegën, ta kompozojmë me dy tre përbërës të tjerë, mund ta përdorim me shumë sukes për eleminimin e dhimbjeve të kockave. Atëherë marrim afërisisht tre lugë gjelle nga lëngu I shegës, 1-2 lugë gjelle me qumësht gomarice, këto I përziejmë të dyja sëbashku, atëherë nëse kemi edhe vaj rozmarine mund të hedhim 4-5 pika edhe dafina është e mrekullueshme për qetësimin e dhimbjes së kockave dhe kyceve. këto vajrat esenciale sigurisht që do të qëndrojnë mbi vete  të pashpërndara por duek bërë një përzierje ajo hapet shumë hollë dhe fillojmë që tani të lyejmë nga fytyra, qafa, krahët shpatullat, shtyllën kurrizore deri tek këmbët. Kjo maskë që vendoset për eleminimin e dhimbjeve të kockave mund të lihet tërë natën” u shpreh mjeku alternative Ylli Merja. Në fytyrë eleminon trashjen e lëkurës, rrudhat, por njëkohësisht na eleminon edhe dhimbjet. Ka shumë njerëz që kanë dhimbje tek qafa, me 3-4 pika do të ndjehet më mirë.

  Si ta përdorni si maskë antirrudhë:

   Në një filxhan përzieni tre lugë gjelle me lëng shege ,dy lugë qumësht gomarice dhe 5-6pika vaj rozmarine ose helikrisiumi. Vendoseni mbi lëkurë në mbrëmje. Lereni tërë natën. Në mëngjes shplajeni dhe vendosni kremin me shegë” theksoi ndër të tjera ai.

   Shega është edhe një përbërës shumë I mirë kundër akneve të fytyrës, më poshtë do të gjeni recetën e plotë sipas mjekut popullor Ylli Merja:

      Shtypni dy tre thelpinj hudhër shtojmë një lugë supe lëng shege, një lugë çaji me mjaltë. Vendoseni mbi fytyrë dhe puçra. Lere 20 min. Pas kësaj lyeni fytyrën në mënyrë rrethore me feta limoni. Lere dhe 10 min. Shplajeni me ujë të ftohtë.  Pasi thahet vendosni kremin me shegë për rrudha,ose atë të puçrave për puçrat në fytyrë.-

 • Ekzekutimi i 57 vjecarit Demir Backa në Fier, hetimet zbulojnë se janë 3 të përfshirë, dyshohet për vrasës me pagesë! Lihen të lirë 23 të shoqëruar, shpallen në kërkim 2 persona

  Ende asnjë i dyshuar për ekzekutimin e 57 vjecarit Demir Backa. Aktualisht mësohet se janë lënë të lirë 23 personat e shoqëruar për deklarime. Policia ende asnjë prove drejt identifikimit te autoreve te dyshuar.  Burime për Report Tv bëjnë me dije se tre plumba ne zonën e qafës dhe kokës dhe rreth 15 të tjerë në kraharor i kanë marrë jetën 57 vjeçarit.

  •  
 • Gatime nga zonja Albana, Axhem pilaf dhe domate të mbushura

  AXHEM PILAF 

  Përbërësit:

  350 gr oriz

  1 limon (lëngu)

  1 qepë e prerë hollë

  1 filxhan kafe fidhe

  2 lgj vaj ulliri

  2 lgj gjalpë

  1 liter buljon perimesh/mishi/ujë

  Djathë i fortë i grirë

  Kripë, piper

  Përgatitja:

  Lajmë orizin mirë derisa uji të dalë i pastër dhe më pas i shtojmë lëngun e 1 limoni. Vendosim në sobë tenxheren me vaj ulliri dhe gjalpë. Sapo gjalpi të shkrijë hedhim fidhet dhe i kaurdisim derisa të marrin ngjyrë të njëtrajtshme të kuqerremtë. Shtojmë orizin dhe e përziejmë mirë derisa të zbardhet. Më pas vendosim qepën e grirë imët dhe e kaurdisim për 2-3 minuta. Shtojmë buljonin,  ulim nxehtësinë dhe e lemë orizin të ziejë me kapak gjysmë të hapur për 20 minuta. Shtojmë kripë dhe piper dhe sapo të krijohen gropëzat e vogla sipër orizit fikim sobën dhe i vemë sipër një pecetë të pastër, pasi kemi vendosur pak gjalpë. E shërbejmë me djathë të fortë kaçkavall. 

   

   

  DOMATE TË MBUSHURA 

  Përbërësit:

  6 domate

  100 gr djathë të bardhë ose gjizë

  100 gr ajkë kosi

  Spec djegës i bluar

  Bishta qepësh të njoma

  Majdanoz

  Kripë, piper i zi

  Përgatitja:

  Domateve u pritet kapaku, pastrohen brenda, i kriposim dhe i përmbysim. Përgatisim mbushjen me djathë të bardhë, ajkë kosi, majdanoz, pjesën jeshile të qepëve të njoma, spec djegës të bluar në mikser, kripë dhe piper të zi. Mbushim domatet dhe i kemi gati për t'i servirur.

   

 • Gatime nga zonja Albana, Biftek i mbushur në brumë

  Biftek i mbushur në brumë

  Përbërësit:

  1 kg mish biftek 

  150 gr proshutë

  200 gr kërpudha 

  1 lgj mustardë

  Djathë kaçkavall

  Kripë, piper

  Vaj

  Petë sfoljatë

  Vezë për lyerje 

  Përgatitja:

  Fillimisht spërkasim mishin me kripë dhe piper, më pas e lyejmë me pak vaj dhe mustardë. E presim mishin për së gjati në mes, por jo deri në fund. Kërpudhat dhe proshutën i presim në copëza të vogla, ndërsa djathin kaçkavall e grijmë në rende. Mbushim rolenë, e lidhim me spango kuzhine, e kaurdisim nga të gjitha anët në yndyrë të nxehtë dhe më pas e vendosim në furrë për 20 minuta. 

  E heqim mishin nga furra dhe e mbështjellim me petë sfoljatë. E lyejmë me vezë dhe e vendosim përsëri në furrë për 20-30 minuta.

 • REP-POP/ Dashuri ‘si në filma’, pesë çifte hollywood-iane që janë njohur gjatë xhirimeve

  Nuk ka rregulla për të jetuar ndjenjën më të bukur në botë, dashurinë! Madje nuk ekziston personi i duhur as vendi i duhur... gjithçka ndodh në mënyrë kaq magjike dhe të thjeshtë sa nuk është as nevoja të mundohemi.

 • 'Shtypi i Ditës dhe Ju' me Andi Kapxhiun, ja çfarë shkruajnë gazetat sot e hënë 25 tetor 2021

  Titujt e gazetave për sot, nga 45 milion USD për pensionet për kompensimin e dritave te zbulohet shkresa e "puçit" në PD e deri tek ekstra derbi.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv