• Pite që nuk thithin vaj nga zonja Albana

  PITE QE NUK THITHIN VAJ

  Përbërësit:

  500 gr miell

  ½ lugë kafe kripë

  ½ lugë kafe sheqer

  1 lugë gjelle vaj vegjetal

  ½ lugë kafe sodë buke

  ½ lugë kafe fryrës

  2 vezë

  Ujë të vakët

  Fara susami të pjekura

  Gjalpë për lyerjen e tiganit

  Për servirje:

  Bishta qepe të njomë

  Salcë e ëmbël speci

  Salcë spec i kuq

  Djathë / Reçel

  Përgatitja:

  Përziejmë miellin me ujë të vakët, hedhim vezën, sheqerin, kripën, sodën-fryrësin.

  E zëmë brumin dhe e lëmë të vij duke e mbuluar me një peceë 1 orë. Më pas e hapim në një trashësi më të hollë sa mesatarja. E lyejmë me vezë, duke e kthyer nga ana tjetër për tu skuqur. Skuqja bëhet në tigan me pak gjalp.

   

 • Oriz me ananas nga zonja Albana

  ORIZ ME ANANAS nga zonja Albana 

  Përbërësit:

  2 filxhanë çaji oriz kokërrgjatë

  ½ ananas në kubikë

  ½ lugë kafe hudhër e grirë

  1 lugë gjelle qepë e thatë e grirë

  2 lugë gjelle qepë e njomë e grirë

  2 lugë gjelle bizele të ngrira

  1 lugë gjelle rrush i thatë

  1 majë luge spec djegës

  6 karkaleca të qeruar

  1 omletë të prerë në rripa

  1 lugë gjelle koncentrat perimesh

  1 lugë gjelle salcë peshku

  ½ lugë kafe kerri 

  1 lugë gjelle fara susami

  Përgatitja

  Orizin e shplajmë 2-3 herë në ujë, e lëmë të kullojë, e ziejmë.

  Skuqim bashkë qepën, specin djegës, karkalecat për 2 minuta me zjarr të mesëm. Shtoni në tigan koncentratin e perimeve, salcën e peshkut, bizelet e ngrira, kasjus. Shtohet orizi deri sa të marrë ngjyrën në unifromë. Shtohet mishi I thatë dhe ananasi.

  E vendosim te zhgualli I anansit, pasi kemi hequr frutin e brendshëm. Vendosim bishtat e grirë të qepës së njomë, vezën në rripa dhe fara susami.

   

   

 • Pavlova sipas Sabit

  Pavlova

  Përbërësit për marengën

  4 te bardhat e vezeve

   250g sheqer te imet

  1 lugë gjelle leng limoni

   1 lugë gjelle niseshte misri

  1 lugë kafeje esence vanilje

  Për dekorimin:

  • 350 ml krem I fresket pana për ëmbëlsira

   500g fruta (boronica dhe mjedra)

  Përgatitja:

  Rrihni 4 të bardhat e vezëve me një mikser dore derisa shkuma te qendroj e ngrire, më pas përziejini me 250 g sheqer pak nga pak

  Përhapeni marengen ne forme rrethit, duke krijuar nje forme te rrumbullaket, por duke i bërë anët pak më të larta se mesi.

   Piqeni për 50-60 minuta me 100 grade, pastaj fikni nxehtësinë dhe lëreni qe Pavlova të ftohet.

   Rrihni 350 ml krem ​​dhe përhapeni mbi marengën e pjekur. Vendosni frutat siper kremit e i hidhni pak sheqer pluhur

   

 • Karkaleca në gjalp dhe hudhër sipas Sabit

  Karkaleca në gjalp dhe hudhër

  Përbërësit:

   8 lugë gjelle gjalp pa kripë, i ndarë në copëza

  700 gr karkaleca mesatar të qëruar

  Kripë dhe piper te zi të sapo bluar, për shije

  5 thelpinj hudhër, të copëzuar

   1/4 filxhan caji me lengun e kokave te karkalecave

  Lëngu i 1 kokërr limon, ose më shume, sipas shijes

  2 lugë gjelle majdanoz të prerë hollë

  Përgatitja:

   Shkrini 2 lugë gjalpë në një tigan. Shton karkalecat, kripe piper sipas shijes.  Gatuani, duke e trazuar herë pas here, rreth 2-3 minuta dhe i heqim nga tigani.

  Shtojme ne tigan hudhren, duke e trazuar shpesh,  rreth 1 minutë. Shtojme lengun e perfituar nga zierja e kokave te karkalecave dhe lengun e limonit. I leme te ziejne rreth 2 minuta. Shtojme 6 luget e mbetura te gjalpit, derisa te shkrihet .

  Shtojme brenda karkalecat duke e perzjer nga pak me kete si salce .

   I sherbejme menjehere, te zbukuruara me pak majdanoz sipas deshires

 • Spageti meksikane nga zonja Albana

  Spagetti meksikane

  Përbërësit:

  1 pako makarona spageti

  1 qepë e njomë

  1 thelpi hudhër

  1 spec i kuq djegës

  1 karrotë

  5 fleta lakër të bardhë

  ½ presh

  1 kungull

  Pak shafran

  Kripë, piper

  Përgatitja:

  Fillimisht vendosim makaronat në ujë me kripë dhe i lemë të ziejnë aldente duke respektuar minutazhin e shkruar në paketim.

  Ndërkohë nje një tigan të madh me bazë të gjerë kaurdisim perimet e prera për së gjati karrotë, qepë e njomë (vetëm bishta), preshin, specin e kuq, kungullin dhe lakrën e bardhë. Shtojmë pak ujë nga zierja e makaronave dhe kaurdisim perimet duke i lenë aldente për të përftuar vlerat dhe shijen më të mirë. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe pak shafran. Shtojmë makaronat në tiganin me perime, i trazojmë dhe i servirim menjëherë të ngrohta.

 • Fasule me perime nga zonja Albana

  Fasule me perime

  Përbërësit:

  ½ kg fasule

  1 qepë të thatë

  2 thelpinj hudhër

  1 karrotë

  1 spec i kuq

  1 kungull

  1 lgj salcë domate koncentrat

  Spec djegës

  Vaj ulliri

  Kripë, piper

  Turmerik

  1 tufë majdanoz

  Përgatitja:

  Fillimisht fasulet duhet të vendosen në ujë të bollshëm që në darkë.

  Shpëlajmë fasulet dhe i vendosim të ziejnë në tenxhere me ujë.

  Ndërkohë kaurdisim qepën dhe hudhrën të prerë  në fetëza. Më pas shtojmë karrotën dhe vazhdojmë kaurdisjen për 2-3 minuta. Marrim pak lëng nga zierja e fasuleve dhe e shtojmë në tigan. Sapo lëngu të fillojë të shterojë shtojmë kungullin të prerë në feta, specin e kuq dhe një lugë salcë domate.

  Pasi fasulet të kene zjerë hedhim perimet e kaurdisura, rregullojmë shijen me kripë, piper dhe bimë aromatike sipas preferencës. Fikim sobën dhe e lemë tenxheren me fasule për 10 minuta në nxehtësinë e sobes që të “ajkoset”.

 • Rafaelo sipas zonjës Albana

  Rafaelo sipas Albanës

  200 gr pluhur kokosi

  200 gr ricotta ose gjizë pa kripë

  100 gr lajthi  e bluar

  200 ml qumësht të kondensuar

  4 lgj sheqer pluhur

  1 lugë kafeje vanilje

  Lëkurë portokalli

  Përgatitja:

  Përziejmë së bashku 100 gr pluhur kokosi me gjizën pa kripë (ose ricotta), lajthitë e bluara, qumështin e kondensuar, sheqerin pluhur, vaniljen, kanellën dhe pak lëkurë portokalli të grirë imët. I trazojmë mirë dhe brumin e përgatitur e vendosim të qendrojë në frigorifer.

  Më pas realizojmë bonbone sa një kokërr arre dhe i pudrosim me pluhur kokosi dhe i kemi gati për t’i servirur.

 • Qepujka me mish pule nga zonja Albana

  Qepujka me mish pule

  Përbërësit:

  600 gr mish pule

  1 kg qepujka

  1-2 thelpinj hudhër

  1 domate

  400 gr salcë domate

  100 ml verë e kuqe

  Pak sheqer

  Kanellë

  Karafil

  Gjethe dafine

  Spec djegës

  Majdanoz

  Kripë, piper

  Përgatitja:

  Fillimisht pastrojmë qepujkat, por fundet nuk i presim. I vendosim në tenxhere dhe i kuardisim me pak vaj ulliri.

  Më pas vendosim racionet e mishit të pulës dhe vazhdojmë kaurdisjen për 3-4 minuta. E shuajmë mishin me vere të kuqe dhe sapo të avulloje alkooli shtojmë salcën e domates dhe ujë në masë të gatimit.

  Domates i bëjmë një prerje nga lartë dhe vendosim pak karafl për aromë. E vendosim domaten ashtu siç është në tenxhere, shtojmë kanellën, gjethen e dafinës, një spec djegës, kripë, piper. E lemë gatimin të marrë valë dhe më pas largojmë kokrrën e domates, shtojmë erëzat e freskëta dhe gatimin e kalojmë nga tenxherja në një tavë balte. E vendosim në furrë të piqet në temperaturën 180 gradë për 30-40 minuta.

   

   

 • Supë pashaqofte me oriz në lëng nga zonja Albana

  Supë pashaqofte me oriz në lëng

  Përbërësit për pashaqofte:

  500 gr mish të grirë

  1 vezë

  1 qepë e thatë mesatare

  1 karrotë e grirë

  ¼ filxhan çaji vaj ulliri

  ¼ filxhan çaji oriz

  Kopër

  Majdanoz

  Kripë

  Piper

  Përbërësit për supën:

  4 lugë vaj ulliri

  1 karrotë

  1 patate

  1 presh

  2 vezë

  2 limona

  1 lugë gjelle niseshte

  1-2 tufa kopër

  Piper i freskët

  Përgatitja:

  Fillimisht lajmë orizin, e kullojmë dhe e vendosim në një tas ku shtojmë mishin e grirë, një karrotë të grirë në rende, 1 qepë të grirë imët në mikser, erëzat majdanoz dhe kopër të prera hollë pa bishta, një kokërr vezë, pak vaj, kripë dhe piper. E trazojmë mirë brumin e pashaqofteve derisa përbërësit të lidhen me njëri tjetrin dhe e lëmë brumin të pushojë.

  Ndërkohë fillojmë me përgatitjen e supës. Në një tigan me bazë të gjerë kaurdisim preshin të prerë në feta të holla, karrotën dhe pataten të prere në kubikë. Pasi perimet ndryshojnë pak ngjyrë shtojmë rreth 1 litër – 1 litër e 200 ml ujë dhe i lemë të ziejnë në temperaturë mesatare.

  E punojmë dhe njëherë brumin e qofteve me duar dhe fillojmë realizojmë qofte të vogla rrumbullake sa një kokërr arrë. Për mbledhjen e qofteve nuk përdorim miell pasi kemi vendosur vezën për lidhje të brumit. Vendosim qoftet në tenxheren e supës. Shtrydhim lëngun e 2 limoneve dhe tresim 1 lugë niseshte. Ndajmë të verdhat e vezëve nga e bardha. Të bardhën e rrahim në marengë të lehtë dhe më pas shtojmë të verdhat dhe niseshten e tretur në lëngun e limonit. Marrrim pak lëng nga supa për të rregulluar temperaturën që vezët të mos priten dhe masën e përgatitur e shtojmë tek supa. Nuk e përziejmë me lugë, por luajmë tenxheren duke e kapur nga dorezat në mënyrë që të mos shpërbëhen pashaqoftet.

  E lemë supën të marrë valë në temperature mesatare derisa pashaqoftet të gatuhen plotësisht.

 • Spinaq sufle (au gratin) me bukë ne feta nga zonja Albana

  Spinaq sufle (au gratin) me bukë ne feta

  Përbërësit:

  10 feta bukë tosti ose bukë masive pa kore

  ½ filxhan çaji me qepë të njoma të grira imët

  ½ filxhan çaji margarinë

  ½ filxhan çaji panna

  1 kg spinaq

  1 tufë majdanoz

  1 tufë koper

  3 vezë

  Djath të grirë (lloji sipas dëshirës)

  Kripë

  Piper

  Përgatitja

  Fillimisht lyejmë me pak margarinë një tavë pireks ose tavë qelqi. Gjithashtu lyejmë me margarinë dhe fetat e bukës (pasi kemi larguar pjesët e koreve) dhe i vendosim në tavë.

  Kaurdisim me pak vaj ulliri qepët e njoma, më pas shtojmë spinaqin të prerë mesatarisht. E kaurdisim për 4-5 minuta dhe sapo të ulë vëllimin shtojmë kripën dhe erëzat. Sipas dëshirës mund të vendosim dhe një spec të vogël djegës ose fara speci për një shije pikante. Masën e përgatitur e hedhim në tavë mbi fetat e bukës. E nivelojmë mirë me një spatul kuzhine dhe të gjithë sipërfaqen e spërkasim me djathë të grirë.

  Rrahim vezët së bashku me panën dhe e hedhim mbi masën me spinaq. E vendosim tavën të piqet në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 35 -40 minuta.

  Koret që hoqëm nga fetat e bukës mund t’i presim në kubikë dhe t’i kaurdisim me pak vaj ulliri dhe erëza dhe mund të shoqërojmë një supë.

   

 • Kaneloni me mish të grirë dhe kërpudha nga zonja Albana

  Kaneloni me mish të grirë dhe kërpudha

  Përbërësit:

  Mbushja për 20 kaneloni:

  500 gr mish i grirë

  1 kokërr qepë

  3 thelpinj hudhër

  1 karrotë

  1 lgj salcë domate

  3 kërpudha të freskëta

  400 gr domate

  ¼ filxhan kafeje konjak

  1 gjethe dafine

  1 shkop kanelle

  Kripë, Piper

  Për salcën beshamel:

  1 litër qumësht

  4 lgj niseshte

  2 lgj gjalpë

  1 kokërr vezë

  Arrë moskat

  Kripë, Piper

  Djathë sipas dëshirës

  Për salcën e domates:

  3 lgj vaj ulliri

  4 thelpinj hudhër

  1 kokërr qepë

  800 gr pure domateje

  Majdanoz ose borzilok

  Kripë, piper

  Përgatitja:

  Fillimisht vendosim në një tenxhere vajin e ullirit dhe sapo të nxehet pak hedhim mishin e grirë, të cilin e kaurdisim mirë derisa të tretet. Më pas shtojmë qepën dhe hudhrat të grira imët së bashku  me kërpudhat e prera në fetëza. Ndihmojmë zbutjen duke shtuar pak vaj ulliri, kripë dhe piper.  Vendosim për arome 1 gjethe dafine dhe 1 shkop kanelle. E shuajmë me pak konjak dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë karrotën dhe domatet të prera në kubikë. E lemë mbushjen të gatuhet për pak minuta në temperaturë mesatare, në fund shtojmë pak djathë të grirë dhe e lemë të ftohet.

  Ndërkohë përgatisim salcën beshamel. Në një tenxhere të ftohtë hedhim qumështin, gjalpin dhe niseshten. E trazojmë mirë derisa përbërësit të homogjenizohen dhe më pas ndezim sobën. E lemë beshamelin të marrë valë (në temperaturë të ulët) duke e trazuar pa ndërprerje. Sipas dëshirës mund të shtojmë një vezë. Rregullojmë shijen me kripe, piper dhe arrë moskat.

  Paralelisht me beshamelin përgatisim dhe salcën e domates. Kaurdisim për pak minuta qepën së bashku me hudhrat. Më pas shtojmë purenë e domates, kripë, piper dhe borzilok dhe e lemë të marrë valë.

  Vendosim tavën në tryezën e punës. Bëjmë fillimisht një shtresë me pak salcë domateje dhe pak krem beshamel. Vendosim kanelonit duke i mbushur me masën e përgatitur me mish të grirë dhe kërpudha. Pasi I kemi rreshtuar kanelonit ne tave vendosim perseri salce domate dhe beshamel. Vendosim mbi tave nej leter furer ose alumini dhe e vendosim ne furre te parangrohur ne temepartruren 180-200 garde per 30 minuta. Largome letren e furres dhe e leme dhe per 10-15 minuta te tjera.

   

 • Kek me mollë dhe kanellë nga zonja Albana

  Kek me mollë dhe kanellë

  Përbërësit

  360 gr Miell farina

  1 luge kafeje fryrës për ëmbelsira

  300 ml qumësht

  120 gr sheqer

   2 kokrra vezë

   1 luge kafeje vanilje

   100 gr Vaj ose gjalp

  1 lugë gjelle uthull

  Për mollët

  3 mollë

  2 lugë gjelle sheqer

  1 luge supe kanellë

  Për karamelin

  Gjalp të shkrirë

  200 gr sheqer

  1 lugë kanellë

  Për ta mbuluar përsipër

  120 gr sheqer pluhur

  Pak qumësht

  Përgatitja:

  Marrim mollët dhe i presim 2 të mëdha ose 3 të vogla në kubikë  qërojmë mollët hedhim sheqerin dhe kanellën. I lëmë menjanë dhe fillojnë të lëshojnë lëngjet. Marrim miellin me fryrës, Sheqerin. Hedhim uthullën te qumeshti. Marrim 2 vezë të rrahura i hedhim në qumësht. Vendosim vaj ose gjalp. I përziejmë bashkë dhe me rradhën e saj vendosim vaj ulliri. As një min nuk merr perzjerja hedhim mollët tek masa e brumit i përziejmë bashkë. Në pireks vendosim letër guzhine dhe e shtrojmë mirë në tepsi.

  Marrim sheqerin gjalpin dhe kanellën. I perzjejmë mirë dhe lugë –lugë e hedhim përsipër.  

  Për  furrën duhet në  180 gradë në zgarën e mesit me ajër për 45 min.

  Bëjmë një shtresë të bardhë me sheqer pluhur dhe ujë.  I përziejmë sa e duam në masën të hollë apo më pak të trashë. Sic është e ngrohtë i hedhim përsipër shtresën e bardhë. Dhe pa shtresën mund ta beni.

  Ju bëftë mirë

 • Sfoljatë me kungull dhe mozzarela nga zonja Vjollca

  Sfoljatë me kungull dhe mozzarela

  1 pite sfoljate ( rrumbullaket)

  500 gr kungull te njome (3-4)

  300 gr mozzarela

  3 veze 3 lugë gjelle parmixhan

  1 thelpi hudher Kripe dhe piper I zi

  Vaj ulliri

  Lajmë, pastrojmë kungujt dhe i presim ato shumë hollë në feta të rrumbullakta. Në një tigan të thellë ngrohim 3 luge gjelle vaj ulliri , shtojmë në të 1 thelpi hudher dhe sa fillon hudhra të cingërojë shtojmë kungujt , kripe , piper të zi dhe i kaurdisim kungujt për 5 min deri sa të arrijn volumin e tyre. Në një tepsi me diameter 26 cm . Vendosim një letër pjekje e mbi të petën sfoljatë dhe pasi të kemi shpuar me pirun bazës e petës shtojmë në të ½ e kungujve e nivelojmë mirë dhe e mbulojmë me feta mozzarela , mbi djathë shtojmë kungujt e mbetur dhe përsëri i nivelojmë mire. Në një tas vendosim 2 vezë të plota dhe parmixhan të grirë i përziejm mire dhe shpëndajmë mbi sipërfaqen me kungull. E vendosim në furrë të parangrohur me temp 180 gradë për 45 min.

 • Sallatë me spinaq , domate dhe veze nga zonja Vjollca

  Sallatë me spinaq

  , domate dhe veze

  150 gr spinaq

  100 gr domate qershi

  2 veze

  125 gr djathe

  Vaj ullir

   Salca: 2 luge gjelle kosë dhe 1 luge kafe mustarde 2 luge gjelle vaj ulliri Kripe dhe piper I zi Nenexhik

  Lajmë spinaqin dhe e shpërndajmë në një pjatancë Rrahim vezet me pak kripë dhe formojmë në tigan duke i skuqur 3 omleta me të njëjtat madhësi Pasi i skuqim I lemë të ftohen pak. I vendosim njëra mbi tjetrën omletat I bëjm role dhe I presim në shirita me gjerësi 8 mm në trashësine e një makarone taljatele. Pasi i presim i shtojmë në pjatancë dhe i përziejm me spinaqin ose rukulën cilado që kemi zgjedhur për sallatën , vendosim në sallatë disa domate qershi dhe tek e tek kubika djathë . Në një enë të vogël përziejm përbërësit e salcës dhe spërkasim sallatën

 • Revani me sherbet portokalli nga zonja Vjollca

  Revani me sherbet portokalli

  8 kokrra vezë

  8 luge gjelle sheqer

  8 luge miell Sherbeti

  600 gr sheqer

  200 ml ujë

  200 ml lëng portokalli

  2 feta limoni

  Në një tas vendosim vezet e plota shtojmë në të 7 luge gjelle sheqer dhe fillojmë të rrahim vezet me sheqerin deri sa masa e tyre të dyfishohet . Shtojmë brumin në një tepsi dhe e vendosim për ta pjekur në furrën 170 grade per 35-40 min . Gjatë kohës që revania piqet në një tigan vendosim 600 gr sheqer , 250 ml uje ,200 ml lëng portokalli vendosim shërbetin për të zier e lëmë të vlojë vetëm 6-7 min , e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të bjeri temperature , sherbetosim revanin dhe pasi të ftohet e sherbejmë.

 • Makarona te vogla me qiqra nga zonja Vjollca

  Makarona te vogla me qiqra

  400 gr qiqra te ziera (200 gr qiqa te thatë)

  1 degë rozmarine

  ½ qepe

  ½ selino

  1 domate

  1 thelpi hudher

  1 spec djeges

  1 gjethe dafine

  200 gr makarona te vogla tub

  Kripe dhe piper te zi

  4 luge gjelle ulliri

  Në nje tigan të thellë vendosim vajn e uliirit të ngrohet shtojmë në të hudhrën pak rozmarinë dhe pak spec djegës . Shtojmë domaten të grirë hollë dhe gjysmën e qiqrave të ziera . Pjesën tjetër të qiqrave e kalojmë në blender dhe e kthejmë në pure më pas e shtojmë në tigan dhe e përziejm. Ndërkohe në një tigan kemi zier makaronat , i shtojmë në tenxhere tek qiqrat duke shtuar dhe pak ujë makaronash i lëmë për 3-4 min deri sa përbërsit të marrin shijet e njëra tjetrës dhe i largojmë duke shtuar pak vaj ulliri , piper të zi dhe një degëz rozmarinë . E servirim të ngrohtë .

 • Ëmbëlsirë me shije oreo nga Zonja Vjollca

  Ëmbëlsirë me shije oreo

  Përbërësit:

  16 biskota oreo

  3 lugë gjelle gjalp të shkrirë

  500 ml qumësht dhe 150 ml qumësht të nxehtë

  80 gr sheqer

  2.5 lugë gjelle niseshte

  200 gr çokollatë për gatim

  2 lugë gjelle çokollatë lot

  Përgatitja:

  Kjo ëmbëlsirë mund të përgatitet në një tavë xhami të vogël por sipas shtresave mund të përgaitet dhe në gotë.

  Fillimisht vendosim biskotat në një qese dhe I thërrmojmë ato në grimca të vogla vendosim ato në një tas me trajtën e njëmielli pothuajse dhe e përziejmë me gjalpin e tretur, përziejmë mirë përbërësit gjalp dhe biskotat e thërrmuara dhe I shtojmë si bazë në tepsinë apo në fundin e një gote si të dëshironi ju.

  Në një tenxhere vendosim 500 ml qumësht dhe 2 1/2 lugë gjelle niseshte, sheqerin e përziejmë dhe e vendosim në zjarr të marrë valë. Sa të valojë e shtojmë si shtresë të dytë mbi shtresën e biskotave me gjalp. Në një tas vendosim çokollatën e coptuar dhe 3/4 e gotës me qumësht të ngrohtë e përziejmë cokollatën deri sa cokollata të shkrijë qumështin e nxehtë. E shtojmë mbi shtresën e kremit në tepsi dhe e spërkatim em cokollatat lot e vëmë në frigorifer për 2 orë.

   

 • Speca të mbushur me salcë nga zonja Vjollca

  Speca të mbushur me salcë

  Pwrbwrwsit:

  1 kg speca për mbushje

  1 domate për mbulimin e pjesës së sipërme

  Mbushja

  2 qepë

  4 lugë gjelle vaj

  350 gr mish i grirë

  1 domate e madhe

  kripë, piper të zi, nenexhik të thatë

  1 lugë gjelle oriz për cdo spec

  1 filxhan caji ujë të valuar

  2 lugë gjelle majdanoz të grirë

  Për salcën

  1 lugë caj salcë domate

  kripë

  vaj ulliri

  Përgatitja:

  Në një tigan të thellë ngrohim vajin dhe kaurdisim qepën të prerë në kubikë të vegjël deri sa të zverdhet pak shtojmë mishin e grirë dhe e kaurdisim sa të ndryshojë ngjyra, kripë, piper të zi, piper të kuq, nenexhik, domaten në kubikë dhe vazhdojmë përzierjen shtojmë oirizin ( të shpëlar) dhe I përziejmë sëbashku dhe 1 filxhan caj ujë të valuar e lëmë të ziejë për 5 minuta, hedhim majdanozin. Kemi pastruar specat nga farat I mbushim me kimën e përgatitur. Presim domaten në copa dhe vendosim në pjesën e sipërme të specit 1 copë domate për të izoluar mbushjen. Vendosim specat në tepsinë e lyer me vaj. Në një tas tresim me 1 gotë ujë dhe 1 lugë gjelle salcë domate, 1 lugë gjelle salcë speci, kripë, piper, vaj ulliri spërkatim specat me vaj ulliri dhe vendosim tepsinë në furrë në temperaturë n200 gradë Celsius për 35-40 minuta.

   

 • Sallatë me qiqra dhe perime nga zonja Vjollca

  Sallatë me qiqra dhe perime

  200 gr qiqra të ziera

  1 kastravec

  1 domate

  1 qepë e kuqe

  1 karrotë

  1 tufë majdanoz

  Dresing

  3 lugë gjelle vaj ulliri

  2 lugë gjelle lëng limoni

  1 lugë gjelle uthull

  1 lugë kafe mjalt

  kripë dhe piper të zi

  Përgatitja:

  Shpëlajmë qiqrat presim perimet në kubikë të vegjël me brinjë 1 cm. Karrotën e grijmë në rende nga ana e trashë. I bashkojmë të gjitha perimet në një tas të vetëm.

  Përgatisim dresingun duke i përzjerer të gjithë përbërësit në një tas dhe pasi të kemi përzjerë shtojmë dressingun në tasin me perimet e prera. në fund shtojmë dhe qiqrat e kulluara, kripë, piper trazojmë mirë dhe gjithcka gati për ta shërbyer.

 • Qofte me kungull të njomë nga zonja Vjollca

  Qofte me kungull të njomë

  Përbërësit:

  4 kunguj të njomë

  3 lugë gjelle parmixhano

  2 lugë gjelle rikota

  2 lugë gjelle bukë të thekur të grirë

  1 vezë

  pak trumzë

  kripë dhe piper të zi

  Për skuqje

  Miell për pudrosje ( miell semola)

  vaj për skuqje

  kos për servirje dhe 1 thelpi hudhër

  Përgatitja:

  Pastrojmë kungujt dhe I grijmë ato në rende I spërkatim me pak kripë dhe e lëmë në tas të pushojë. Pas 10 minutave kullojmë ujin e nxjerrë dhe e shtrydhim me qëllim që të mos ketë ujë. Vendosim kungullin në tas dhe parmixhanon, rikotë, bukën e grirë, vezë, trumzë, kripë, piper punojmë brumin, formojmë qoftet sferike në madhësi të një tepsie ping pongu I pudrosim ato në miell ( mirë do të uishte të pudrosim me miell semola)Ngrohim vajin dhe skuqim qoftet sat ë zverdhen nga të gjitha anët.

  I servirim me një tas kos me pak hudhër dhe vaj ulliri.

 • Tortë me banane të karamelizuar nga zonja Vjollca

  Tortë me banane të karamelizuar

  Përbërësit:

  Për karamelin

  150 gr sheqer

  3 lugë gjelle ujë

  1 lugë çaji gjalp

  2-3 banane

  Për brumin

  3 vezë

  1/2 gotë vaj bimor

  120 gr sheqer ( 1/2 gotë)

  vanilje

  150 gr kos ( 1/2 gotë)

  300 gr miell

  1 pako pluhur pjekës

  1 filxhan kafeje qumësht

  Përgatitja:

  Fillimisht në një tigan vendosim 150 gr sheqer dhe 3 lugë gjelle ujë dhe e lëmë sheqerin të shkrijë dhe të karamelizohet deri sat ë kthehet në gjendje të lëngshme dhe të marrë ngjyrë karamel, shtojmë gjalpin dhe deri sa ai të shkrijë dhe të mpiks karamelin. Menjeherë e hedhim karamelin në tepsinë që ato të bëjnë ëmbëlsirën dhe e nivelojmë atë. Qërojmë bananet i presim horizontalisht për së gjati dhe i vendosim mbi karamel me prerjen nga lart deri sa mbulojmë sipërfaqen. Në një tas rrahim vezët me sheqerin, vajin, kos i përziejmë mirë sa sheqeri të shkrijë, miell, pluhur pjekës, qumësht përziejmë deri sa të na fromohet një brum kremoz. Mbulojmë brumin duke niveluar brumin në tepsi. vendosim tepsinë në një tepsi më të  madhe të mbushur me ujë të nxehtë. E pjekim në temperaturë 180 gradë Celsius për 30 minuta.

   

   

 • Sallatë me domate mozzarella dhe avocado nga zonja Vjollca

  Sallatë me domate mozzarella dhe avocado

  Përbërësit:

  2 domate

  2 toptha mozzarella

  1 avokado

  kripë

  pak vaj ulliri

  açeto balsamike

  2-3 gjethe borzilok

  Përgatitja:

  I presim në feta I vendosim sipas preferencave tona, në mënyrë dekorative në fund e marinojmë me kripë, aceto balsamike dhe vaj ulliri presim në shirita borzilokun dhe e shtojmë në sallatë. E servirim menjëherë.

   

 • Fileto pule me patate dhe krem nga zonja Vjollca

  Fileto pule me patate dhe krem

  Përbërësit:

  600 gr fileto pule ( në furrë)

  1 qepë

  800 gr patate

  2 vezë

  200 ml pana

  125 gr mozzarella

  1 domate

  kripë dhe piper të zi

  1 lugë kafe rigon dhe cerry

  3 lugë gjelle vaj ulliri

  Përgatitja:

  Fillimisht   lyejmë tavën me 1 lugë gjelle vaj ulliri. Presim qepën hollë në fije dhe e hapi në të gjithë sipërfaqen e tavës. Qërojmë patatet dhe I presim ato në feta rrumbullake me trashësi 0.4 cm. I vendosim si shtresë e dytë mbi qepën I spërkatim me pak kripë, rigon dhe pak vaj ulliri.

  Lajmë thajmë filetot e pulës dhe I presim ato në kubik të vegjël.Marinojmë copat e pulës me kripë, piper të zi dhe 1 lugë gjelle vaj ii përziejmë dhe I vendosim si shtresë e tretë mbi patate.Në një tas përziejmë 2 vezë të plota, panën, kripë, piper të zi, Kerry I përziejmë mirë mbulojmë komplet mishin e pulës e mbulojmë tepsinë me letër pjekje dhe alumin dhe vendosim tavën në furrë në temperaturë 190 gradë Celsius për 30 minuta më pas shtojmë djathin domate në feta dhe përësëri në furrë për 10 minuta pa e mbuluar.

 • Një sorbeto me fruta pylli/ si ta përgatisni fare thjeshtë

  Një mënyrë e thjeshtë dhe e shpejtë për të përgatitur një sorbeto për ditët e nxehta të verës.

 • Supë e ftohtë me kastravec dhe nenexhik nga zonja Vjolla

  Supë e ftohtë me kastravec dhe nenexhik

  Përbërësit:

  800 gr kastravec

  25 gr nenexhik të freskët

  2 qepë të njoma

  2 thelpi hudhër

  400 gr kos

    1/2 lugë gjelle lëng limoni

  Kripë dhe piper të zi

  Përgatitja:

  Qërojmë kastravecët I vendosim në një një blender ku shtojmë nenexhik, qepë, hydhër dhe 2 lugë gjelle kos, kalojmë në blender ku përftohet një masë e lëngshme e plotë I përziejmë sëbashku me kosin rregullojmë shijen me kripë, piper e vendosim në frigorifer 2-4 orë të ftohet. E shërbejmë duke e dekoruar në kubikë të vegjël kastraveci, pak nenexhik, pak lëng limoni. Është një supë e ftohtë që na pastron organizmin.

 • Lazanjë verore me perime nga zonja Vjollca

  Lazanjë verore me perime

  Përbërësit:

  12 peta lazanjë

  3 kunguj të njomë

  3 speca të kuq dhe të verdhë

  2 karrota

  250 gr mozzarella

  250 gr rikota

  2 lugë gjelle djath grana padana

  Beshamel

  40 ml vaj ulliri

  50 gr miell

  500 ml qumësht

  Kripë

  Arrëmoskat

  Përgatitja:

  Lajmë perimet dhe I presim ato në shirita. Vendosim në zjarr një tigan me 3 lugë gjelle vaj ulliri dhe 1 thelpi hudhër sa hudhra të filloj të flluskojë në vaj shtojmë perimet, kripë I kaurdisim ato për pak minuta deri sat ë ulin volumin. Ndërkohë kemi përgatitur dhe beshamelin. Në një tepsi me brinjë 25x25 cm shtojmë 2 lugë gjelle beshamel e hapim në të gjtihë sipërfaqen dhe vendosim një shtresë me peta lazanjë të lagura me ujë të ngrohtë përhapim përsëri 2 lugë gjelle beshamel dhe shtrojmë 1/3 e perimeve të cilat I mbulojmë me djath mozzarella të grirë po ashtu shpërndajmë dhe 1/3 e rikotës. I mbulojmë me petë dhe këtë process e përsërim në 3 ose 4 shtresa në fund nuk I mbulojmë përbërësit por shtojmë djath grana. E pjekim në temperaturë 180 gradë Celsius për 35 minuta.

 • Pilaf me patëllxhanë nga zonja Vjollca

  Pilaf me patëllxhanë

  Përbërësit:

  2-3 patëllxhanë

  1 gotë oriz

  vaj për skuqjen e patëllxhanëve

  1 qepë e madhe

  kripë dhe piper të zi

  ½ lugë çaji nenexhik

  1 domate në kubikë

  1 lugë kafe sheqer

  2 gota ujë të valuar

  kopër

  Përgatitja:

  Lajmë pastrojmë patëllxhanët dhe I presim ato në kubikë me brinjë 1.5 cm. I vendosim në ujë për 15 minuta I kullojmë dhe I thajmë dhe skuqim sat ë zverdhen pak. Në një tigan kaurdisim qepën në kubikë të vegjël kur qepa të zbutet shtojmë orizin të shpëlarë dhe vazhdojmë kaurdisjen sëbashku duke shtuar kripë, piper të zi, nenexhik, një majë kanellë dhe domten në kbuikë I përziejmë sëbashku shtojmë patëllxhanët e skuqur, ujin dhe lëmë orizin të ziejë për 15 minuta pasi të kalojë kjo kohë e mbulojmë orizin me një pecetë e më pas me kapak. Ju bëftë mirë.

   

 • Pulë me perime në porcione në furrë nga zonja Vjollca

  Pulë me perime në porcione në furrë

  Përbërësit:

  600 gr fileto pule

  1 qepë

  400 gr kërpudha 6-7 copë

  3 speca jeshil 

  1 spec I kuq

  3 patate mesatare

  kripë, piper I zi dhe piper I kuq

  2 domate të pjekura

  1 lugë gjelle gjalp

  3 lugë gjelle vaj ulliri

  djath që shkrin

  Përgatitja:

  Pastrojmë fileton e thajmë atë dhe e presim në kubikë mesatar. Në një tigan të thellë ngrohim vajin dhe shtojmë në të qepen të prerë në fijë. Presim kërpudhat në 1/4  specat në shirita të vegjël dhe patëllxhanët në kubikë të vegjël me brinjë 1 cm.

  Pasi qepa të ketë ulur volumin shtojmë mishin e pulës, kërpudhat, patatet dhe specat, gjalpin, kripë e piper të zi, piper të kuq ( nga 1 lugë kafe) e lugë çaji salcë dhe 1 filxhan çaji ujë  lëmë në zjarr deri sa uji të shterojë. Ndajnë gatimin në tasa personal qeramike. Vendosim mbi të nga një fetë djath që shkrin mbi djath nga një majë luge piper të kuq pikant, vendosim tavën në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 20-25 minuta.

 • Supë e ftohtë me avokado nga zonja Vjollca

  Supë e ftohtë me avokado

  Përbërësit:

  2 avokado

  2 degë selino

  1 lugë çaji lëkurë limoni

  1/2 lëng limoni

  2 qepë të njoma

  1 thelpi hudhër

  kripë dhe piper të zi 

  1 tas kos ose ujë

  Përgatitja:

  Shtojmë të gjithë përbërësit në një blender dhe I kthejmë ato në krem. E lëmë supën të qëndrojë për 1 0rë në frigorifer që të qetsohet më pas e servirim duke e dekoruar me pak vaj dhe 1 lugë copëza avokado.

 • Byrek role me kungull dhe djath nga zonja Vjollca

  Byrek role me kungull dhe djath

  Përbërësit:

  1 pako peta

  1 kg kungull të njomë

  1 1/2 lugë gjelle miell

  1 gotë qumësht

  4 vezë

  100 ml vaj

  200 gr djath

  kopër ose borzilok

 • Limonadë me limon nga zonja Vjollca

  Limonadë me limon ( Për 2 litra limonadë)    

  Përbërësit:

  1 kg limon

  200 gr sheqer ose 150 gr mjalt

  6 gota ujë

  Përgatitja:

  Lajmë mirë lemonadë dhe I thajmë ato, Grijmë në një rende të imët lëkurën e limonit. Nëse do të përdorim sheqerin vendosim në një tenxhere 1 1/2 gotë ujë, lëkurën e limonit dhe shqerin. Vendosim tenxhere në zjarr dhe e lëmë të ziejë për 10 minuta.Nëse do të përdorim mjalt, ziejmë vec lëkurën e limonit me ujë. Ndërkohë shtrydhim limonat dhe lëngun e tyre e kullojmë mirë me një sitë.

  Pasi lëkurat e limonit të kenë zjerë dhe të jenë ftohur. I kullojmë dhe në rastin kur do të përdorim mjaltin e shtojmë në këtë moment ku lëngu të jetë në temperaturë ambienti.

  Në ujin që kemi vendsour në një  kanë shtojmë lëngun e lëkurës së limonit të ëmbëlsuar e përziejmë mirë më pas shtojmë lëngune limonit vazhdojmë përzierjen. Nëse  keni mundësi të shtoni dhe gjethe mente të freskët.

  Vendosni kubikë akulli në gotë dhe e shërbejmë.

 • Çorbë me petka të çastit nga zonja Vjollca

  Çorbë me petka të çastit

  Përbërësit:

  400 gr tul viçi

  3 lugë gjelle vaj      

  2 thelpi hudhër

  1 qepë

  1 spec i kuq

  1 spec jeshil

  1 domate

  1 lugë gjelle salcë domate

  1 patate

  kripë dhe piper të zi

  majdanoz

  Për petkat

  150 gr miell

  kripë

  1 vezë

  2 lugë gjelle ujë të ftohtë

  Përgatitja:

  Në një tenxhere të thellë ngrohim vajin dhe kaurdisim mishin të prerë në kubikë të vegjël deri sa mishi të ndryshojë ngjyrë, shtojmë hudhrat të prera imët I përziejmë për 2 minuta e më pas shtojmë qepën të prerë në kubikë të vegjël, vazhdojmë përzierjen deri sa qepa të zbutet. Shtojmë specat të prera në kubikë shumë të vegjël, domaten në kubikë të qëruara nga lëkura, salcën dhe 1 lugë gjelle majdanoz të grirë hollë I trazojmë për -23 minuta, kripë, piper të zi, 1.5 litër ujë e lëmë mishin të ziejë ndërkohë. Në një tas shtojmë miellin, kripë, vezën dhe 2 lugë gjelle ujë I përziejmë deri sat ë na formohet një brumë i lidhur. E lëmë të pushojë për 10 minuta dhe më pas hapim një petë të trashë 2 mm ose 0.2 cm e presim në shirita me trashësi 0.5 cm e më pas në katorë me po këto gjatësi brinjësh 0.5 cm. I shtojmë në tenxhere dhe I lëmë të ziejnë 8 minuta deri sa fillojnë të ngjiten në sipërfaqe. Shtojmë përsëri 2 lugë gjelle majdanoz dhe e shërbejmë të ngrohtë.

 • Makarona me domate dhe ullinj nga zonja Vjollca

  Makarona me domate dhe ullinj

  Përbërësit:

  350 gr makarona ( fusilli)

  10-15 domate qershi

  80 gr ullinj të zi

  kripë dhe piper të zi

  1 lugë kafe rigon

  pak vaj ulliri  

  Përgatitja:

  Fillimisht vendosim në zjarr një tenxhere me ujë të valuar shtojmë kripë e më pas makaronat I lëmë të ziejnë për sa minuta shkruhet në etiketë. Në një tigan të thellë ngrohim vajin e ullirit duke shtuar në të domatet qershi të prera në 1/2 I përziejmë ato për 2-3 minuta të tjera duke shtuar më pas kripë e më pas ullinjtë, vazhdojmë përizerjen për 2 minuta të tjera dhe 1 lugë kafe rigon. Kullojmë makaronat dhe I shtojmë ato në tigan I përziejmë sëbashku me domatet dhe ullinjtë dhe I servirim në pjatë duke shtuar pak vaj ulliri nga shishja, piper të zi dhe gati për të vendosur në tryezë.

   

 • Role me kungull të mbushur me mish të grirë dhe oriz nga zonja Vjollca

  Role me kungull të mbushur me mish të grirë dhe oriz

  Përbërësit:

  2-3 kunguj të njomë

  1 qepë mesatare

  300 gr mish të grirë

  1/2 gotë oriz

  kripë dhe piper të zi

  1 lugë kafe spec i kuq pikant

  2 lugë gjelle krem kosi

  2 lugë gjelle salcë domate

  1 gotë ujë

  Përgatitja:

  Lajmë mirë kungujt dhe I presim at oën feta shumë të holla, fletat e plota I vendosim në një kullesë dhe I spërkatim me pak kripë dhe I lëmë mënjanë. Pjesët e vogla anësore I presim në shirita më pas në kubikë shumë të vegjël e I vendosim në një task u do të shtojmë dhe 1/2 gotë oriz dhe mishin e grirë, qepën të grirë hollë, kripë, piper të zi dhe spec pikant I përziejmë mirë.

  Thajmë fetat e kungullit nga uji që kanë nxjerrë. Vendosim nga 1 lugë gjelle mbushje e përgatitur në fillim të fetës së kungullit e mbledhur role dhe e vendosim në një tigan të lyer me pak vaj. Kështu vazhdojmë sat ë mbushet tigani. Në një tas vendosim 2 lugë gjelle salcë domate, 2 lugë gjelle salcë kosi I trazojmë, 1 gotë ujë, kripë, piper, 2 lugë gjelle vaj ulliri dhe mbulojmë kungujt e mbushur. I vendosim në zjarr mesatar për 30 minuta të mbuluar deri sat ë jetë përthithur nga kungujt e mushur I servirim të ngrohta.

 • Fërgesë me speca nga zonja Vjollca

  Fërgesë me speca

  Përbërësit:

  600-800 gr speca

  vaj për skuqje

  500 gr domate të pjekura

  5 thelpi hudhër

  1 lugë çaji sheqer

  kripë

  100 gr djath dhie

  2 vezë ( opsionale)

  pak vaj ulliri

  Përgatitja:

  Lajmë pastrojmë specat dhe mund ti piqni ose ti skuqni në tigan. I vendosim në një tas dhe I mbulojmë për 10 minuta e më pas I qërojmë lëkurën. Në një tigan me pak vaj ulliri shtojmë hudhrat, domatet e qëruara nga lëkura dhe të prera në kubikë. Shtojmë sheqer dhe e lëmë domaten të ziejë për 10-15 minuta. Shtojmë kripë deri sat ë shterojë lëngu. Shtojmë djathin të thërrmuar, specat e prera në copëza ose dhe të plota sit ë preferoni. RRahim 2 kokrra vezë dhe e shpërndajmë mbi fërgesë. Pas një minute e fikim sobën dhe e mbulojmë tiganin me qëllim që veza të mpikset.

 • Ëmbëlsirë e butë me kajsi nga zonja Vjollca

  Ëmbëlsirë e butë me kajsi

  Përbërësit:

  6 kajsi të freskët dhe 4 për dekor

  lëkura e 1 limonidhe 1 lugë gjelle lëng limoni

  125 gr kos

  3 vezë

  150 gr sheqer

  80 ml vaj vegjetal

  vanilje

  270 gr miell

  1 pako pluhur pjekës

  50 gr bajame feta

  50 gr reçel kajsie

  sheqer pluhur

  Përgatitja:

  Fillimisht 6 kajsi të pjekura I presim në kubikë dhe I vendosim në një blender shtojmë në të 1 lugë gjelle lëng limoni dhe lëkurën  1 limoni dhe 125 gr kos të gjitha këto I kalojmënë blender dhe formojnë një pure me kos dhe kasji. Në një tas rrahim vezët me sheqerin, vajin, vanilje dhe vazhdojmë përzierjen të gjtiha këto dhe fillojmë të shtojmë pak nga pak miellin të përzjerë me pluhur pjekës vazhdojmë përzierjen deri sa të na formohet një brumë homogjen ( por jo I trashë).

  Në një tepsi ku kemi shtuar letër pjekje me përmasa 22-24 cm nivelojmë brumin. 3-4 kajsi pak të mëdha I presim në feta me trashësi 1 cm dhe dekorojmë ëmbëlsirën në sipërfaqe. Opsionale është nëse kemi bajame feta I shpërndajmë në siperfaqe dhe tek tuk midis kajsive vendosim nga pak rcel kajsie. Vendosim tepsinë në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 305-40 minuta. Pasi të jetë përfunduar ëmbëlsirën mund ta pudrosim me sheqer pluhur.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv