Gatime nga zonja Albana ,Lakër e mbushur me qofte, recetë për 10 minuta

15 Tetor, 12:42

LAKER E MBUSHUR ME QOFTE

Përbërësit:

1 lakër

450 gr mish i grirë

1 qepë

80 gr oriz

1-2 thelpinj hudhër

1 lgj kripë dhe piper

1 degë selino

Spec i kuq pluhur

Vaj ulliri

5 lgj salcë domate

Hudhër të shtypur

Kripë, piper

Përgatitja:

Marrim një lakër të ngjeshur dhe presim majën si kapak (më shumë se gjysma). E boshatisim brenda duke i bërë prerje rrethore me thikë dhe më pas diagonale.

Bashkojmë në një tas të madh mishin e grirë, qepën dhe selinonë e grirë imët, vajin e ullirit, orizin, hudhrën, kripën, piperin e zi dhe specin e kuq pluhur. E punojmë mirë brumin dhe realizojmë qofte rrumbullake në madhësi mesatare. I vendosim qoftet në brendësi të lakrës.

Ndërkohë përgatisim një salcë duke vendosur në zjarr 5 lugë salcë domate me hudhër të shtypur, kripë, piper dhe erëza aromatizuese sipas dëshirës. E shtojmë salcën tek lakra sipër qofteve dhe vendosim kapakun e lakrës.

E vendosim lakrën e mbushur në një tavë qelqi, e mbulojmë me letër pjekje të lagur dhe letër alumini dhe e vendosim në furrë në 200 gradë për 90 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha