Gatime nga zonja Albana, Speca të mbushura me djathë

12 Tetor, 10:32

SPECA TË MBUSHURA ME DJATHË

Përbërësit

6 speca të gjatë (jeshile dhe të kuqe)

1 domate e grirë në rende

1 thelpi hudhër

½ lugë kafeje rigon

1/3 filxhan çaji vaj ulliri

½ tufëz nenexhik

Kripë, piper

Për mbushjen:

400 gr djathë i bardhë

100 gr djathë kaçkavall

1 domate e grirë në rende

Spec i kuq pluhur

Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht lajmë dhe thajmë specat, më pas largojmë farëzat dhe membranën.

Përziejmë domaten e grirë në rende me hudhrën e shtypur, rigonin, nenexhikun, kripën dhe gjysmën e sasisë së vajit të ullirit. E vendosim këtë masë në një tavë duke e shpërndarë me lugë druri.

Në një tas përziejmë të gjithë përbërësit e mbushjes: djathin e bardhë të thërrmuar, djathin kaçkavall të grirë në rende, domaten gjithashtu të grirë në rende, kripën, piperin e zi dhe piperin e kuq. Me masën e përgatitur mbushim specat me një lugë të vogël dhe i vendosim në tavë ku kemi shtruar salcën e domates. I spërkasim me pjesën tjetër të vajit të ullirit dhe i vendosim të piqen në furrë në temperaturën 180 gradë për 30 minuta.

 

Programe të tjera

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha