Gatime nga zonja Albana, Tartë e kripur me brokoli

1 Dhjetor 2021, 10:18 | Përditesimi i fundit: 2021-12-01 12:26:07

Tartë e kripur me brokoli / sekretet e përgatitjes së brumit brisé

Përbërësit:

300 gr brokoli

1 kuti e vogël pana

60 gr djathë kaçkavall

2 kokrra vezë

100 gr pançetë

1 lgj gjalpë

Arrë moskat

Kripë, piper

 

Për brumin brize (brisée):

100 gr miell

50 gr gjalpë

Ujë i ftohtë

Kripë

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim brumin brize duke përzier miellin me gjalpin e temperaturës së ambjentit. Shtojmë kripë dhe ujë të ftohtë dhe e punojmë brumin derisa të bëhet i fortë si për byrek. Hapim një petë me trashësi 0.5 cm, e shtrojmë në tavë të lyer me gjalpë, sipër i vendosim disa kokrra fasule të paziera (që brumi të mos ndryshojë formë gjatë pjekjes) dhe e pjekim.

Ndërkohë ziejmë brokolin e ndarë në lule të vogla dhe e vendosim bukur mbi brumin e pjekur. Presim pançetën në kubikë, e kaurdisim për 1-2 minuta dhe e shtojmë mbi brokolin.

Përziejmë panën me vezët, djathin kaçkavall të grirë, arrë moskat, kripë dhe piper. Këtë masë e hedhim mbi tartën me brokoli. E spërkasim në fund sipërfaqen me djathë kaçkavall dhe e vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius derisa tarta të marrë ngjyrë të kuqerremtë në sipërfaqe.

Programe të tjera

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha