Gazetari shqiptar në Itali: Presidenti Mattarela nuk pranon dorëheqjen e kryeministrit Draghit

14 Korrik, 21:00

Gazetari shqiptar që punon për Corriere Della Sera, Leonard Berberi, në një lidhje live për Report Tv nga Italia, tha se presidenti Sergio Mattarela, ka refuzuar dorëheqjen e kryeministrit Mario Draghi.

‘Faktikisht është lajmi minutave të fundit. Presidenti i Republikës nuk e ka pranuar dorëheqjen. Dhe i ka kërkuar që të paraqitet të mërkurën në parlament. Lëvizja ‘5 yje’ nuk ka votuar një paketë kundër krizës ekonomike, për Mario Draghin ishte një sinjal. Do presim të mërkurën, parlamentin. Do ketë dhe shumë presione për të krijuar një qeveri të dytë. Qeveria lindi nën hijen e qeveris Konte. Në atë moment u krijua një qeveri e një koalicioni të zgjeruar. Kriza politike erdhi nga lëvizja ‘5 yje’. Nga përçarja e lëvizjes së ‘5 yjeve’. Kjo është një luftë për të mbijetuar e lëvizjes dhe për tu shkëputur nga koalicioni qeverisës. Takimi zyrtar mes Mario Drahgi dhe Sergio Mattarella ka përfunduar. Ka pasur një takim tjetër sot pasdite. Ka pasur presione për të qëndruar si kryeministër dhe në qeverinë italiane nuk është parë 20-30 vitet e fundit. Do të ketë presione dhe shumë debate. Ka dhe mundsi që Draghi do përqendrohet tek fakti se nuk do të krijoje një qeveri të dytë. Presidentit do i mbetet 2 rrugë. Të japë miratimin e zgjedhjeve dhe të zgjedhe një figurë të tretë që të drejtoje qeverinë deri në zgjedhjet e ardhshme. E sotshmja nuk është asgjë e re sepse Italia është mësuar. Kjo gjë ndodh në një moment të vështirë për Italinë dhe botën sepse kemi një luftë në Ukrainë, inflacion, rritje të karburantit. Komiteti shqiptar është aq i integruar sa nuk do të ketë ndikime. ‘ Fratelli d'Italia’ është favorizuese, dhe ka një mundësi që të krijohet një qeveri nga e djathta ekstreme. Do të kishte ndryshime në raporte me Rusinë dhe ndaj refugjatëve. Nëse votohet sipas sondazheve, e pozicionojnë në vend të parë.'- tha Berberi.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha