Kufiri i çmimit të naftës ruse hyn në fuqi

5 Dhjetor 2022, 12:29

Një kufi çmimi për naftën detare ruse, i rënë dakord nga vendet e G7, hyn në fuqi sot pasi perëndimi synon të reduktojë të ardhurat e Kremlinit nga lëndët djegëse fosile, si dhe të kufizojë aftësinë e Moskës për të financuar luftën e saj në Ukrainë.

Britania, Japonia, Gjermania, Italia, Franca, Kanadaja dhe SHBA, si dhe vendet anëtare të BE-së dhe Australia arritën në një marrëveshje për të vendosur një kufi të çmimit prej 60 dollarë për fuçi për naftën ruse, pasi Polonia, e cila po rezistonte, i dha dritën jeshile për marrëveshjen. Rusia është eksportuesi i dytë më i madh i naftës në botë.

Marrëveshja lejon që nafta ruse të dërgohet në vendet e palëve të treta duke përdorur cisternat e G7 dhe BE-së, kompanitë e sigurimit dhe institucionet e kreditit, vetëm nëse ngarkesa blihet me ose nën kufirin 60 dollarë për fuçi, raportojnë mediat e huaja.

Kufiri i çmimit do të "prishë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Putinit", tha sekretarja amerikane e thesarit, Janet Yellen.

Por kritikët, përfshirë Ukrainën, thonë se kufiri i çmimit të naftës është mbi çmimin e çmimeve ekzistuese të naftës ruse prej rreth 52 dollarë për fuçi.

“Nuk do ta quani një vendim serioz për të vendosur një kufi të tillë për çmimet ruse, gjë që është mjaft komode për buxhetin e një shteti terrorist. Është vetëm çështje kohe përpara se gjithsesi të përdoren mjete më të forta. Është për të ardhur keq që kjo kohë do të humbasë”, tha Zelensky.

Autoritetet ruse hodhën poshtë kufirin e çmimit dhe të shtunën kërcënuan se do të ndalonin furnizimin me vendet që e miratuan atë.

Zëvendëskryeministri rus Alexander Novak tha të dielën se ishte një ndërhyrje e rëndë që binte në kundërshtim me rregullat e tregtisë së lirë.

“Ne po punojmë në mekanizma për të ndaluar përdorimin e instrumentit të kufirit të çmimit, pavarësisht nga niveli i caktuar, sepse një ndërhyrje e tillë mund të destabilizojë më tej tregun. Ne do të shesim naftë dhe produkte të naftës vetëm atyre vendeve që do të punojnë me ne në kushtet e tregut, edhe nëse duhet të reduktojmë pak prodhimin”, tha Novak, zyrtari i qeverisë ruse përgjegjës për naftën, gazin, energjinë atomike dhe qymyrit.

Kategori të tjera