Lame i jep lejen e legalizimit xhamisë së Lushnjës: Hera parë një institucion paditet se bën punën

13 Maj, 13:57

Në këtë ditë të Fitër Bajramit, drejtori i Kadastrës Artan Lame, ka zgjedhur t'i  dorëzojë Myftinisë së Lushnjës certifikatën e legalizimit të xhamisë së qytetit. Xhamia kryesore e Lushnjës e ndërtuar në vitin 1938 dhe e rindërtuar në vitet 90, nuk ka pasur certifikatë pronësie dhe kjo është mundësuar vetëm së fundmi.

Në një prononcim për mediat e pranishme Lame foli për çështjen e denoncimeve të PD-së që ky institucion ka përdor lejet e legalizimeve në fushatë zgjedhore.

"Ne e kishim përgatitur që përpara zgjedhjeve por në atë batërdinë e atyre ditëve që u sulmuam nga këdo thamë më mirë e lëmë për më pas. Dhe ndaj zgjodhëm këtë ditë. Ne po sot i kemi dhënë lejen e legalizimit edhe një objekti kulti tjetër në Kavajë. Deri tani nga ana e PD të paktën mbi 20 raste janë të denoncimeve në prokurori për institucionin e Kadatrës për periudhën e fushatës zgjedhore. Duhet të jetë hera e para në histori që një institucion denoncohet se bën punën e tij", tha ai.

Kujtojmë se në përiudhën e fushatës elektorale një prej 'kuajve të betejës' së Partia Demokratike ishin edhe denoncimet për pretendimet e saj se lejet e legalizimeve po përdoreshin nga institucionet për të blerë vota. 

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha