• Alibeaj: Diaspora të jetë zonë zgjedhore me vete me përfaqësi në parlament! Jo votim me postë

  Kreu i grupit të PD-së, Enkelejd Alibeaj është shprehur se diaspora duhet të jetë një zonë zgjedhore më vete, me përfaqësi të tyre në parlament, teksa shtoi se ishte kundër votimit me postë.

  "Shumica e shqiptarëve nuk ndodhen në vend, janë larguar, Kushtetuta ua garanton shtetasve të drejtën e votës, qëndrimi ynë është i thjeshtë dhe i kuptueshëm, bazohet në 3 pi ka kryesore, po diaspora duhet të votojë, madje duhet të votojë duke pasur të drejtën e përfaqësimit drejtpërdrejtë të identifikuar, diaspora duhet të jetë një zonë zgjedhore e posaçme, përfaqësuesit e tyre duhet të jenë në parlament, votimi me postë për këdo mëndje të arsyeshme duke parë se ca ka ndodhur është i papranueshëm, standardi i garancisë së mbrojtjes së votës, si është për shqiptarët brenda vendit, duhet të jetë edhe me garancitë e votës së diasporës dhe emigrantëve, ky do të ishte elementi që do të çlironte çdo lloj frike, që me votën e diasporës, që është jo vetëm larg syve, por edhe larg zemrës të mos kishte lojëra politike. Një barrë e rëndë, që do ishte instrumenti i bie dhe KQZ, teknologjia ka ecur dhe ka avancuar dhe ka një eksperiencë të mirë ato element garantistë", tha Alibeaj.

 • Finalja e Conference League bën bashkë Veliajn dhe Dukën, pas përplasjeve për zgjedhjet në FSHF! Prezantojnë për publikun Kupën e finales në Sheshin ‘Skënderbej’

  Finalja e Conference League e cila do të zhvillohet nesër në Tiranë, ka bërë bashkë kryetarin e bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dhe kreun e FSHF-së, Armand Duka, pas përplasjes së tyre për zgjedhjet në FSHF. I pranishëm ishte edhe ish kapiteni i kombëtares shqiptare, Lorik Cana. Kupa do të qëndrojë për disa orë në shesh, për të gjithë dashamirësit e futbollit që duan të bëjnë një fotografi.

 • Në Panairin e Punës dhe Aftësive në Durrës ofrohen 1500 vende të lira pune, Rama thirrje të rinjve: Merrni pjesë, paga mesatare është rritur me 8%

  I pranishëm në këtë panari ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili vuri theksin tek nevoja e sektorëve të hotelerisë për punëtorë. Duke ju referuar qytetarëve që zgjedhin emigracionin për të shkuar për të punuar, Rama tha se ashtu siç janë edhe rrogat e larta, të tilla janë edhe shpenzime. Për kreun e qeverisë, pagat mesatare në vend janë rritur me 8% dhe bizneset po ashtu ofrojnë paga shumë konkurruese

 • Çështja e votës së emigrantëve, Kryemadhi: KQZ duhet të garantojë fshehtësinë e votuesve

  Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi në fjalën e tij në tryezën e organizuar nga KQZ për votën e emigrantëve u shpreh se ato si subjekt politik kanë ngritur tre çështje.

  ‘LSI ka qenë pro gjithmonë, do rriste lidhjen mes diasporës dhe vendit tonë. Është diskutuar edhe në këshillin politik i ndërtuar mes PS, PD dhe LSI. Ne si subjekt politik kemi 3 çështje kryesore, regjistrimi i shtetasve me banim të përhershëm jashtë Shqipërisë. Ai së pari duhet të jetë i regjistruar dhe të deklarojë vendbanimin. Sa i besueshëm është si proces? Si do të stimulojmë që shtetasit shqiptarë të regjistrohen?

  Çështja e dytë: mënyra e votimit. Vota e votuesve nga jashtë vendit duhet të garantohet fshehtësia nga KQZ. Kjo është edhe një nga garancitë për të pasur një proces zgjedhor të lirë dhe të ndershëm.

  Çështja e tretë: ku do ta japë efektin e saj vota e emigrantëve? Do të krijohet një zonë e re zgjedhore? Pra zona zgjedhore e diasporës apo do të llogaritet në zonë zgjedhore ku zgjedhësi jetonte para se të largohej?’- tha Kryemadhi.

 • Vota e emigrantëve, PS: Zgjidhjet ekzistojnë, është momenti të nisim punën për Reformën Zgjedhore

  Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri në fjalën e tij në tryezën e organizuar për votën e emigrantëve, u shpreh se zgjidhjet janë të mundshme. Gjiknuri bëri thirrje që të niset puna për Reformën Zgjedhore.

  ‘Ne arritëm që të sanksionojmë një të drejtë që nuk mendonim se do të arrihej, për shkak të paragjykimeve që kishim. KQZ është i pajisur me bazën ligjore për të eksploruar mënyrat sesi të arrihet vota e emigrantëve. Vullneti është shprehur aty, jam i bindur që të gjitha palët janë dakord që vota e diasporës të bëhet e mundur, kemi kohë deri në zgjedhjet parlamentare. Zgjidhjet ekzistojnë, janë të parashikuara sepse tashmë kemi një regjistër që regjistron edhe qytetarët që janë jashtë vendit, nuk do të jenë në listat e zgjedhësve që votojnë në Shqipëri po  në një listë të veçantë.

 • Ushtria ndërhyn për pastrimin e mbetjeve në bregdet, Rama nga Durrësi: Këtë vit presim një numër të madh turistësh

  Nga Durrës, kreu i qeverisë Edi Rama, ka paralajmëruar bashkitë që kanë bregdet se këtë vit do të përballen me numrin më të madh të turistëve. Sipas Ramës, si rrjedhojë, do të ketë të ardhura më të mëdha, por do të ketë edhe më shumë mbetje.

  Kryeministri Rama tha se ushtria ka ndërhyrë në këtë fazë të fundit për të pastruar mbetjet që janë krijuar nga prishja e ndërtimeve pa leje në bregdet dhe pas kësaj faze, duhet të jenë qytetarët ata që duhet ta mbajnë bregdetin e pastër.

  ‘Do jetë sezoni më i pastër edhe për shkak të punës së jashtëzkonshme që është bërë përditë, por edhe për shkak të instrumentit financiar që është vendosur për ti ardhur në ndihmë bashkive bregdetare që po jetojnë një sezon shumëfishimi të popullsisë. Nëse nga njëra anë ne dhe bashkitë jemi për të pastruar, të tjerët duhet të jenë për të mos ndotur. Ky është elementi i parë i abetares së patriotizmit, të mos ndotim shtëpinë tonë të përbashkët.’- u shpreh Rama.

  •  
 • Kim: Zgjedhjet e 25 prillit ishin të mira, por jo perfekte! Koha që të votojë diaspora

  Në fjalën e saj në Konferencën Kombëtare “Votimi nga jashtë, koha është tani”, ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Yuri ka deklaruar se SHBA do të vazhdojë të mbështesë reformat në Shqipëri. Ajo tha se zgjedhjet e 25 prillit ishin të mira por perfekte.

  “Jam shumë e kënaqur që jam sot këtu. Duke pasur parasysh kontributet e shqiptarëve është vërtet koha e duhur të merren hapat e nevojshëm në mënyrë që të ushtrohet kjo e drejtë. Mënyra të lira dhe të drejta për të zgjedhur udhëheqësit që na përfaqësojnë. Zgjedhjet parlamentari të 2021 ishin të rëndësishme. SHBA mirëpret mundësi si kjo e sotmja, përfshirë mungesën e deri më tani të drejtën e diasporës për të votuar. Ne nxisim fuqimisht këtë. Dua t’ju lë me mendimin se si të rindërtonin besimin. Kur zhvillojmë gjedhe të lira dhe të ndershme kur respektojmë institucionet tona ky është argumenti më i fuqishëm në favor të demokracisë. Sa më demokratik të bëhemi aq më të fortë jemi, SHBA do të mbështesin fuqishëm reformat qoftë ato zgjedhore dhe reformat ne drejtësi”, tha Kim.

 • 5 pyetjet nga Babaramo/ Gjyqi për kufirin me Greqinë. Shtresëzimet e konfliktit për Butrintin

  Deputetja demokrate Ina Zhupa, një ndër zërat më kritik të opozitës sa i përket marrëveshjes për menaxhimin e Butrintit, thotë se kjo marrëveshje nuk është në interes të publikut. E ftuar në emisionin ‘5 pyetjet nga Babaramo’ në Report Tv, Zhupa thotë se po shkelet Konventa e Parisit. Kryetari i PDIU-s, Shpëtim Idrizi në emisionin '5 pyetjet nga Babaramo' në Report Tv ka folur rreth vizitës së sotme të Kryediplomatit grek Nikos Dendias në Tiranë. Ai shprehet i zhgënjyer nga vizita, pasi sipas tij nuk kishte një rezultat konkret, madje nuk është e qartë se cila çështje do të çohet në Hagë.

 • Alibeaj i përgjigjet Ramës: Nuk duam një President tangoje, të jetë dikush që pranohet nga të dyja palët

  Kreu i grupit parlamentar demokrat, Enkelejd Alibeaj ka deklaruar se nuk kanë propozuar një emër për president, pasi sipas tij, mazhoranca nuk ka respektuat dakordësinë e arritur.

  "S'ka nevojë për 2 për tango, se s'duhet të jetë një president për tango nga të 2, duhet një president mbi palët, president i shqiptarëve. Ne propozojmë, këta përzgjedhin, jo si lojë tango, por që ai/ajo, ç'rëndësi ka, të marrë mbështetjen e politikës, që nesër të mos e konsiderojnë vetes të njërës palë. Mënyra më e mirë është një proces i përbashkët, dhe hapi i fundit është pasi të identifikohet një president i gjithë pranuar mbi palët, secila palë duhet ta bashkëpropozojë jo si lojë shahu, kjo është formula, unë e di, nuk mund të bëhet eksperiment me presidentin e republikës. Në mënyrën më serioze, ne besuam që proces, rregulla, pastaj emra, është procesi që do jepte një emër, sipas kritereve që ne besuam, por nuk kemi çfarë t'i bëjmë njerëzve që i hanë fjalët. Mjeti ynë i vetëm është që të qëndrojmë te parimet", tha Alibeaj.

 • Rama i përgjigjet Alibeajt: Sa për tim atë, ju përthyeni kërbishten kur shkoni atje! Enver Hoxha është gjallë përmes jush

  Kryeministtri Edi Rama i ka kthyer përgjigje Enkelejd Alibeaj, i cili i kujtoi të parët e tij, teksa tha se plagët e diktaturës janë të gjalla.

  Enkelejd Alibeaj: Nuk e di pse kur flitet për çështje kaq delikate fillon acarohesh, askush nuk thotë se duhet ët mabsh përgjegjësi se çfarë kanë bërë të parët e tu, por je kryeministër i vendit dhe vetëm për këtë arsye, për të qenë demokrat i besueshëm, të paktën një gjë duhej ta bëjë. Një shkrim nga 93’ Bedri Spahiu, i vetmi në atë kohë që pati një lloj... Ulu se skam mbaruar, ulu (ngrihet Rama) mirë rri në këmbë. Te di që ai gjithë jetën e vet e ka kaluar burgjeve. Do të lartësonte nëse realisht do ndjeje diçka. Askush nuk të thotë të mbash përgjegjësi se çfarë kanë bërë të parët e tua. Thjesht për simetri logjike dhe për të qenë i ndershëm do i shihni non grata e tu. Lexo njoftimin e DASH , kjo di të ishte fisnikëri politike , kjo do të tregonte ty pro perëndimorin. Ti dhe kushdo tjetër, edh ene për ata që s’kemi bërë, kemi një borxh ndaj atyre njerëzve, të parëve të atyre ikën, jo tua themi lart e poshtë që u kemi bërë nder, duhet të tregosh ndjesinë njerëzore për të mos e politikuzar. Ty të dalin me yll të kuq e ti nuk pipëtin.

  Edi Rama: Nëse e ke me tim at, ai është përpara e veprës së të cilit, ku të gjithë ju shkoni dhe përthyni kërbishten, ai është im atë. Nëse e ke me gjyshërit, merr lexo kush ishin dhe ashtu me stërgjyshit, unë në Bllok nuk kam jetuar kurrë, e kam pasur shpinë te rruga Muhamet Gjollesha pallati 18, kam pasur një shtëpi si të gjithë të tjera, ai nuk ka qenë anëtar i Komitetit Qendror, sic tha i që ka lëshuar me pëllumba e sorra që ka pasur, dhe nuk ka asnjë problem me atë që më thoni ju mua, përveç një gjëje, përveç faktit që jeni shembull i keq i ideologjisë së Enver Hoxhës, ai është gjallë vetëm përmes jush, mënyrën se si ju e sulmoni kundërshtarin me ndryshimin që ju nuk keni fuqinë që kishte ai  që në fund të fuste plumbin ose në burg, unë nuk pres respektin e asnjërit prej jush, se më mjafton dhe më tepron respekti që kam pasur nga ata që kur dolën nga burgu pas shumë e shumë vitesh, se tani kanë ndërruar jetë, ato ishin komplet e kundërta e juaj se ishin e kundërta e Enver Hoxhës. Ajo parti shumë prej jush ju bëri prej vetes, futi urrejtjen për tjetrin dhe kompleksin e inferioritetin dhe kjo nuk është koha e Enver Hoxhës dhe kundërshtari nuk përballet me këto argumente, se ju u rritët në vatrën e një sekretari të partisë së Hpxhës, që e mori PD pikërisht se ishte nxënës i Enver Hoxhës dhe gjithçka që bëri ishte rezultati faktit që ishte sekretar dhe iu mësoi juve si veten, që shani njësoj dhe nuk dalloni nga njëri tjetri, nuk dua falenderime nga ty, por nga asnjë rast nuk fola për ndere, e kam unë për nder, jo të ma dish ti, por e kam unë për nder që PS ka bërë ato gjëra në respekt të atyre njerëzve që ju nuk i bëtë kurrë, sepse jeni udhëhequr nga një bolshevik, nga dikush që është më i ziu i të zinjve, nuk ka njeri më të zi se komunisti anti-komunist, dhe ju nuk kishit cbënit tjetër përveç të imitonit atë dhe sepse përtej tij, ju nuk keni asnjë kuptim ardhmërie. Ju u demaskuat me ato konventa e Kuvende, të gjithë duke vjedhur vota, dhe aty te votat që ia vodhët njëri tjetrit sikur ishin kecat e Leskos që ia hedh eshtrat në lum, kemi bërë sa kemi mundur, dhe tani na lexoni gjithë ato emra dhe na thoni hajde t'i kujtojmë dhe prandaj u cova erdha u bashkova me ty për ata, por ndahem me ty që je hipokrit që nga njëra anë qan për të pëndjekut, naga ana tjetër ngren flamurin e 'Non Gratës'. Nuk jemi në tavolinë duke ngrënë kec, ulu uli se s'po pi raki me kërmë këtu. Sa i përket atyre që the që janë disa që dalin me ujë, po ca problemi ke me ata, ata janë një grup që jeton në antikitet, po ti e ke pasur në mes të oborrit të partisë tënde dhe i bëje temena, ato janë viktima që nuk më bëjnë përshtypje, po ju jeni vazhdimi i asaj mënyre për të bërë politik me kundërshtarin. Ju jeni njësoj sic do ju donte hasmi.

 • Palët asnjë propozim, dështon edhe raundi i dytë për zgjedhjen e presidentit të ri

  Dështon edhe raundi i dytë për zgjedhjen e presidentit të ri.

  •  
 • Miratohet marrëveshja për menaxhimin e Butrintit

  Kuvendi ka miratuar marrëveshjen për menaxhimin e parkut kombëtar të Butrintit, me 75 vota vota pro, 18 kundër dhe 1 abstenim.

  •  
 • Alibeaj-Ramës: Shiko non gratat e tu! Përgjigjet kryeministri: M’i trego ku janë

  Kreu i grupit parlamentar i PD-së, Enkelejd Alibeaj i ka thënë Edi Ramës të shohë non grata e Partisë Socialiste.

  “Thjesht për simetri logjike dhe për të qenë i ndershëm do i shihni non grata e tu. Lexo njoftimin e DASH, kjo di të ishte fisnikëri politike, kjo do të tregonte ty pro perëndimorin. Ti që parashikon shumë gjëra që ndodhin në të ardhme, e ke të shkruara në raportin e DASH. Pse s’të vjen mirë. Nuk ti përmenda me emër se e kam aq edukatë, vetëm për faktin që fatkeqësisht je ulur në atë vend, mund të jesh jo kaq hipokrit e i dhunshëm. Nuk e kam fjalën për nostalgjiket që s’të bëjnë asnjë lloj përshtypje plagët e diktaturës janë ende të gjalla, prandaj ka ardhur koha që mbeturinat e komunizmit të largohen nga salla, bashkë me to edhe ti, ti je monumenti më i lartë komunizmit në këtë vend”, u shpreh Alibeaj.

  Rama i kërkoi t’i tregojë ku janë.

  ”Ma trego në grupin paraletrar të PS kush është non grata. Sepse provove atë që të thash unë, njësoj siç mësonte shoku Enver dhe partia e non gratës tuaj, shko te djali kërko llogarinë për babanë, dil te nipi kërko llogari për dajën. Kë ke non grata. Do ta kujtoj unë se kë keni non grata në mes të sheshit”, tha Rama.

 • 'Duhen 2 për tango', Rama: S'kemi një emër për presidentin e ri, do presim deri në raundin e tretë dhe pastaj mbledhim grupin e PS

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas dështimit të seancës për presidentin e ri.

  "Duhen 2 për tango, kështu që nuk mund të bëjmë tango vetëm, s'kemi partner. Merren me profilin ata që nuk merren me zgjidhjen, zgjidhja është një njeri që duhet të përmbys detyrimet që ne kemi karshi shqiptarëve për ta çliruar atë zyrë nga kthetrat e së shkuarës. Nuk e kemi vendosur, se po ta kishim bërë do e kishim shpallur dhe do prisnim për ta votuar, kemi dëgjuar të gjithë dhe lloj lloj cudish. Politika është dialog, shah dhe në të gjithë atë që politika është "fjala nuk kam besim prandaj po ikim në drejtim të paditur", nuk është politik. Kur kemi qenë opozitë, kemi pasir 2 zgjedhje, një kur nuk kishim vota, por të mjaftueshme për t'u ulur në tryezë dhe një tjetër kur sistemi ka qenë si sot dhe ne u ulëm, diskutuam dhe nuk ranë dakord, ata votuan këtë donin, ne nuk humbëm në atë proces, humbi, opozita nuk është për të imponuar. Do presim edhe raundin e tretë dhe pastaj do mblidhem me kryesinë e PD, me grupin parlamentar dhe pastaj do e sjellim në kuvend", tha Rama.

 • Tomor Alizoti-Ramës: Po të mos ishte Partia e Punës ti dhe Olsi do shpërndanit çadra në Dhërmi, ndërsa ne fisnikët do drejtonim Shqipërinë! Përgjigjet kryeministri

  Deputeti i Partisë Demokratike, Tomor Alizoti kërkoi që PS të shkëputet nga krimet e komunizmit. Alizoti tha se PS duhet të kishte nderuar figurat e kryengritjes më të ashpër ndaj diktaturës, asaj të Qafë-Barit.

  Ai tha se kur vetë jetonte në kasolle i internuar, Rama ishte në mes të Tiranës, ndërsa u shpreh se Rama ka pasur privilegjet e Partisë së Punës, ndërsa mori duartrokitjet e deputetëve demokratë.

  “Kur unë jetoja në kasolle ju ishit në mes të Tiranës. Jo se kishit faj. Shqipëria duhet ti respektonte, Pal Sokolin…Po të mos ishte partia e punës ju dhe Olsi do shpërndanit çadra në Dhërmi dhe Vuno. Ju të paktën duhet për dy fisnikë që sfiduan diktaturën, ti nderonit. Sepse kjo parti e majtë është pronë kombëtare duhet të shkëputet nga krimet e komunizmit, por edhe arroganca juaj. Kjo arroganca juaj ndonjëherë ju bën edhe injorant. Refuzoj që t’ju dëgjoj, dhe do iki të pi një kafe për qefin tim.”, tha Alizoti.

  Kryeministri Edi Rama ka replikuar duke i thënë se një nga të këqijat më të mëdha që la komunizmi, është se sot edhe antikomunistët flasin njëlloj si komunistët. Rama theksoi se kur ai dhe Ardian Klosi kërkuan rishikimin e Enver Hoxhës dhe lirimin e të burgosurve politikë, Berisha tha ata që kërkojnë lirimin e burgosurve nuk meritojnë të jenë në PD, pasi kërkojnë lirimin e llumit të shoqërisë.

 • Leskaj përkujton të vrarët në revoltën e Spaçit dhe Qafë Barit, Rama: Dosjet e sigurimit të shtetit i hapëm ne! Laj gojën kur t’ju përmendësh emrat

  Deputeti demokrat Bujar Leskaj ka përkujtuar Revoltën e Qafë Barit dhe Revoltën e Spaçit.

  “Sot është një datë të cilën duhet ta përkujtojmë Dy janë ngjarjet që dëshmojnë se edhe në vitet e diktaturës kishte revolta dhe qëndrestarë. Kujtoj revoltën e Spaçit është 49 vjetori i saj dhe 38 vjetori i Revoltës së Qafë Barit. Ky përkujtim i imi ishte veracion për ta dhe besoj ju të gjithë jeni në një mendje”, tha ai.

  Kryeministri Edi Rama ka replikuar duke i thënë se fillimisht duhet të lajë gojën dhe më pas të flasë për ata që dhanë jetën.

 • ‘Rregullo cilësinë e diellit’: Xhaferaj-Ramës: Më përdor një lapsus të para 10 vitesh se nuk ke argumente

  Deputeti demokrat i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama pasi ky i fundit i përdori shprehjen ‘Do rregullojmë cilësinë e diellit’ që Ferdinand Xhaferaj e ka përdorur para disa vitesh në një fushatë elektorale.

  Xhaferaj i tha Ramës se përdor një lapusus të tij para 10 vitesh se nuk ka argumente. Sipas tij, Rama e quajti raportin e DASH ‘copy paste’ pasi i ka djegur, për shkak se thuhej qartë që qeveria me grupet kriminale ka kërcënuar gazetarët. Xhaferaj tha se Edi Rama me Emiljano Shullazin kanë kërcënuar gazetarët.

  “Të falënderoj se u bënë dy raste që më përmend një lapsus pas 10 viteve, i ka thënë sesi po e bëni Shqipërinë copë dhe t’i më kthehet me kundërargument me një lapusus para 10 vitesh. E mbylle ligjërimin tënde të gjatë me SHBA dhe shumë mirë bëre. Para një muaj ka dalë një raport i DASH dhe juve ngaqë ju kishte ndjekur shumë e quajtët ‘copy paste’. Aty ka pasur një shprehje që iu ka djegur, ‘qeveria shqiptare dhe grupet kriminale kanë kërcënuar shqiptarë. Pra, Edi Rama dhe Emilajno Shullazi kanë kërcënuar gazetarët ky jeni ju, jo sipas Xhaferrit po sipas dash.

  •  
 • Rama-opozitës: Shembeni PD si Teatrin dhe ngrini një të re se i latë demokratët rrugëve, po i shkojnë nga pas një lecke të damkosur nga SHBA

  Kryeministri Edi Rama ka pasur debate me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Kjo e fundit e ka akuzuar për faktin se përse qeveria nuk ka bërë Stadiumin 'Qemal Stafa' dhe Teatrin siç ishte për të mos humbur identitetin. Përgjigja e Ramës erdhi duke ia kujtuar situiatën e brendshme në PD.

  "Pse s'u rindërtua Teatri, stadiumi, siç ishte", tha Tabaku.

  "Thoni pse se bëtë stadiumin siç ishte, ku pas një ngrehine e një kohe X transformohet, ata që vijnë në kohën Y thonë ta bëjmë siç ishte. kjo nuk ekziston, përveç se në filma, pse se bënë anglezët Ëembly-n sic ishte, ju s'po bëni dot PD siç ishte, dhe s'keni për ta bërë dhe po se bëtë si me Teatrin që ta rrëzoni nga e para, s'do bëni dot. Dallimi me të shëmtuar dhe të bukurës është shumë i rëndësishëm dhe aty ndahen shumë gjëra, për të kuptuar se ça ndodh sot dhe dje. Shembeni PD si Teatrin, dhe ngrini një të re se është gjynah i latë demokratët rrugëve, nuk dinë kujt t'i shkojnë nga mbrapa, dhe turp t'i shkojnë dikujt që ka damkën për korrupsion nga SHBA, mëkat i madh.", tha Rama.

 • Rama-opozitës: I vetmi problem që kam me teatrin është që nuk e prisha dot më para, mori peng 20 vjet skenën kombëtare

  Kryeministri Edi Rama ka folur në Kuvend për Teatrin Kombëtar, duke iu drejtuar opozitës që duhet ta kishte prishur më para se ka marrë peng skenën kombëtare pasi asnjë trupë e huaj nuk pranonte të vinte të luante. Rama tha se pas ndërtimit në teatër do të organizohen evente ndërkombëtare.

  “I vetmi problem që kam unë me teatrin është që nuk e prisha dot më para, i deshën 20 vjet të humbura kot për një paçavure që nuk asnjë vlerë dhe që e mori peng 20 vjet skenën kombëtare, asnjë trupë e huaj nuk pranonte të vinte të luante. Edhe aty do ndodhë e njëjta gjë, në teatrin do ketë festival ndërkombëtare teatrosh, do ketë evenete ndërkombëtare që nuk mund të imagjinohet të ndodhin në atë karakatinën që mbroni ju çdo gjë mbroni ju duhet shkatërruar, mjaftonte dëgjosh juve dhe bëj të kundërtën e asaj që thoni ju, deri tani nuk iu kam parë ti dilni në mbrojtje një gjëje që duhet mbrojtur. Nuk tregoni dot se çfarë monumenti kulture mbrojtët, çfarë pjese të trashëgimisë kulturore shpëtuat.  

 • Rama: 'Qemal Stafa' ishte stadium 'Non Grata' nga UEFA, sot luhet një finale europiane! Kjo flet vetë

  Kryeministri Edi Rama nga "Foltorja" e Kuvendit ka folur edhe për stadiumin kombëtar. Teksa deputetja demokrate, Jorida Tabaku tha se me shembjen e stadiumit "Qemal Stafa" është shkatërruar identiteti i Tiranës, Rama iu përgjigj duke thënë se ai stadium ishte 'Non Grata' nga UEFA, sot në të luhet një finale Europiane.

  "Stadiumi "Qemal Stafa" ishte sheshi i përdhunimit të një ikone, ikona është aty, e gjithë tribuna qendrore që është e vetmja gjë e mbetur autentike nga projekti dhe e ndërtuar nga italianë, hiq relievet e përdhunimit mbi të që i mori buldozeri është aty, pjesa tjetër ishte shto ujë e shto miell në kohën e komunizmit dhe nuk kishte lidhje me arkitekturën origjinale dhe fakti që sot aty nga një vend i trishtuar i braktisur i ndodhur ku gjenin strehë makinat e vjetra që shkonin të ndërronin gomat dhe ato që laheshin, dhe stadiumi kombëtar ishte 'Non Grata' dhe tani luhet një finale europiane, flet vet", tha Ram

 • Rama i përgjigjet Berishës: T’ju rrojë flamuri me damkën në lule të ballit! Do ta votojmë siç është ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

  Kryeministri Edi Rama tha se projekti i ri i Butrintit e trashëgiminë tonë kulturore në një nivel tjetër, teksa tha se është mësuar me akuzat që bën opozita. Sipas Ramës të njëjtën gjë kanë bërë me stadiumin, të njëjtën dhe me Teatrin.

  "Kur dilni ju e flisni sesi fondi shqiptaro amerikan do u grabisë, është për të kërkuar ndjesë. Gjithë këtij plani ju thjesht i merrni të keqen ne do vazhdojmë të bëjmë gjënë  e duhur se e fut trashëgiminë tonë kulturor në një zonë tjetër komplet është me shumë rëndësi që AADf merr përsipër të hyjë në këtë punë, siç është me shumë rëndësi.

  Ju ishit që thonit të bëjmë të njëjtën gjë edhe për stadiumin, juve çuat kombëtaren në emigracion se shkohet stadium për të luajtur  kompeticionet ndërkombëtare, ju flisni akoma për zhvillim e korrupsion.

  Ju që e keni damkën në ulë të ballit nga SHBA për korrupsion e minim të demokracisë dhe damkën e keni bërë flamur. Pasnesër në stadium nesër s’duhet të shkeli po të kem një fije karakter, po ju s’keni. Do të jeni të mirëseardhur edhe kur të luhet Makbethi në Teatrin e Ri kombëtar, siç u bë stadiumi do të bëhet edhe Teatri, dhe të gjithë aleancat që krijoni ju mbajeni me shëndet se nuk i duhet dreqi, dhe rrotullohuni sa të doni dhe t'ju rrojë flamuri me lule të ballit që e keni tani se gjë tjetër nga ky vend nuk keni ca i merrni dhe ca i jepni, ne do të votojmë dhe do i bëjmë gjërat sic i bëjmë dhe ju nuk mund të merrni peng asgjë, koha e pengmarrjes ka marrë fund dhe jeni aty ku e keni merituar, jeni peng i vetëvetes, këtë keni dashur e keni arritur dhe të rroni vetë të gjithë bashkë", tha Rama.

 • 'Mos u bëni mashë për të kënaqur ambiciet e Ramës', Berisha-Margaritit: Je shumë e egër me punonjësit! Mund të jesh në Bord, por je ministre e Kulturës

  Kreu i PD Sali Berisha në fjalën e tij në Kuvend  ka reaguar me kritika dhe akuza ndaj Kryeministrit Edi Rama për çështjen e Parkut Kombëtar të Butrintit. Ai thot se në këtë zonë është parashikuar që të ndërtohen vila, duke thënë se po rrëmbehen toka për të bërë ndërtime.

   
 • “Bathoren e shpalli mrekullinë e 8 të botës”, Rama i ashpër me Berishën dhe opozitën: Dilni dhe flisni këtu për mbrojtjen kulturore?

  Gjatë fjalës së tij nga foltorja e Kuvendit, Rama nuk i kurseu ironitë për ish-kryeministrin Berisha si dhe për opozitën.

  “Isha lajmëruar për një seancë tjetër, dhe as nuk e imagjinoja që seanca për Butrintin do të zgjatej kaq shumë dhe që do të ishte kishte shumë admirues, mbrojtës, të flakët ndër ata që janë përgjegjësit e drejtpërdrejtë për dëmet që janë shkaktuar. Jo vetëm Butrintit, por dhe trashëgimisë kulturore dhe natyrore. Duke qenë se u përmenda pa reshtur nga parafolësi, dëshiroj të them pak fjalë. Së pari; parku i Butrintit është shpallur i tillë me nismën time si ministër i Kulturës. Butrinti është vënë në mbrojtje nga unë në atë kohë. Ndryshimi i kufijve të parkut ka ardhur si rezultat i hapjes së rrugës nga një valë ndërtimesh pa leje në zonën e Ksamilit. Rishikimi i kufijve të parkut është bërë me kërkesë të UNESCO në mënyrë që të hiqeshin nga zona e parkut të gjitha ato pjesë të kalbëzuar për shkak të ndërtimtarisë pa leje. Arkitektët dhe urbanistët dihen se kush janë. Ne kemi ende personazhe në Kuvend që Bathore është mrekullia e 8 e botës, i vetmi vend në botë që u ndërtua pa leje. Kjo ishte një vlerë e shtuar e mrekullive të botës, pavarësisht se njerëzit aty vuanin pasojat e një lumi të tillë ndërtimesh kuturu. Ju dilni dhe flisni për mbrojtjen e komunitetit të kulturës, është vërtetë të kesh dy; një mbash dhe një ta çash. As dy nuk ndalin”, tha ai.

 • Humbi garën për kreun e PD-së, Elezi në Report Tv: Procesi i votimit pati probleme! Vëzhguesit e mi kishin presion, 20 prej tyre u tërhoqën

   Një ditë pasi humbi garën përballë Sali Berishës për kreun e Partisë Demokratike, Ibsen Elezi ka folur në Report Tv për procesin e zgjedhjes të thirrur nga Komisioni i Rithemelimit. Elezi tha në se procesi ka patur probleme.

  Në ‘Studio Live’ me gazetarin Arbër Hitaj, Elezi tha se vëzhguesit e tij në qendrat e votimit kanë pasur presione dhe 20 prej tyre janë tërhequr për shkak të frikës që kishin se mos shpalleshin armiq brenda partisë së tyre. Ai shtoi se vetëm një ditë para zgjedhjeve është informuar për rritjen e numrit të qendrave të votimit.

 • Tabaku përplaset me ministren e Financave: Manipulon shifrat e INSTAT, harrove të lexosh fjalimin e Ekonomit dhe Spiropalit! Balluku: Thua gënjeshtra dhe pastaj ikën

  Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj ka debatuar me deputeten e PD, Jorida Tabaku për situatën ekonomike në vendin tone. Sipas ministres, Ibrahimaj tha se po fliste për gënjeshtra, jo për shifra që publikohen ndërsa i bëri me dije se nuk kuptohet asgjë nëse e krahasojnë buxhetin e shtetit me atë të detit.

  "Këtu është bërë zakon që flasin për cfarë duan dhe flasin për gënjeshtra. Nëse buxheti i shtetit duket si i detit, nuk i kuptojmë dhe shifrat. Juve nuk flisni për ekspertizën e punonjësve që punojnë, i cili përshëndetet nga Eurostad dhe është arsye pse ka shifra të njëjtat që publikohen. Për çfarë politikash fiskale mund të flisni kur të ardhurat ndaj GDP, dikur ishin 24.2%, ndërsa sot 28,7%. Pra performanca nuk mbahet me mendime, idera, supozime e gënjeshtra por me shifra. Rritja ekonomike që i referoheni një periudhe stagflacioni se nuk e di ku e keni mësuar, në 2013 ishte 1% ndërsa në 2021 ishte 8.5%. Parashikimet e FMN presin rritje, ndryshe nga ajo që thoni ju. Ju gënjeni për shifrat, për parashikimet, kur thoni që si kemi ardhur në ndihmë shtresave në nevojë", tha Ibrahimaj.

  Ndërsa Tabaku mori fjalën për replikë duke i thënë se harroi të lexojë të njëjtën gjë si Ekonomi dhe Spiropali dhe shtoi se duhet të kuptojë për shifrat  dhe për reformat në energji, jo të gënjejë.

  "Ministrja është personi që filloi të manipulonte e para shifrat e Instat. Duhet të kesh kurajo të madhe. Dhe ndonjë lapsus mund të bëhet kur flet. Në vend të shtetit mund të thuash detit por kështu sic është bërë tek ju, është bërë deti kos. Gabime mund të ketë bërë PD plot, por leje për të miratuar buxhetin e shtetit në oligark siç merr ti, nuk ka marrë kurrë. Gënjeshtra, manipulime me shifrat e buxhetit sic bën ti kur sjell buxhetin nuk ka bërë kurrë, asnjëherë. Unë nuk bie në parodinë tënde të krahasimit me 2013,  vetëm harrove të thuash fjalimin e Milvës, se e kishte Milva e mori Elisa, besoj të takonte ty radha për ta thënë, por krahasimet me 2013 besoj që mund t’ia lësh dikujt tjetër që ti bëj. Di më shumë se kaq për të gënjyer paturpësisht, di të lexosh deklaratën e Fondit Ndërkombëtar, siç flet kundra amnistisë fiskale dhe për reformat në energji, sektori që është bërë çorap. Duhet të kesh kurajo. Duhet të kuptosh, por nuk kupton", tha Tabaku.

  Pas debatit, mori fjalën ministrja e Energjisë, Belinda Balluku, sipas së cilës Tabaku thotë gënjeshtrat që i vijnë në mendje dhe largohet. Ndaj i bëri të qartë se nuk ka pasur në asnjë moment ndërprerje të energjisë dhe nuk është prekur çmimi pavarësisht krizës.

  "I kërkova fjalën ministres së financave për ti kthyer përgjigje Tabakut e cila ka një zakon të keq pasi thotë të gjitha gënjeshtrat që i vijnë në mendje merr çantën dhe ikën. Flet për energji në vitin më të rëndë botëror të fushës energjetike. Çmimi i gazit për shkak të konfliktit të Ukrainas ka kërcyer në limite historike të larta dhe si rrjedhojë ka një kosto më të lartë. Shqipëria po kalon një vit të thatë, Jorida dhe kushdo tjetër nuk mohon dot faktin se pavarësisht krizës dy gjëra kemi bërë ne që qeveria e Tabakut nuk i bëri:

  1, Nuk kemi prekur çmimin pavarësisht krizës

  2. Nuk ka pasur për asnjë moment ndërprerje të energjisë ashtu siç e kishim premtuar", tha Balluku.

 • Paloka merr në mbrojtje Berishën pas replikave me Spiropalin, ofendon në Kuvend ministren: Budallaqe, legenë! Felaj i kërkon të lërë sallën

  Spiropali akuzoi Berishën se për interesa personale djeg partinë si dhe Shqipërinë. Ndërsa Berisha e akuzoi Spiropalin se i ka dhënë tendera vëllait. Ndërkohë në krah të Berishës ka dalë edhe Paloka, i cili ka përdorur një fjalor ofendues nga Spiropalit

 • Balla në Kuvend: Familja e Berishës ka një televizion, e transmeton Saliun edhe në tualet! Pse heshtin SPAK e ‘Tatimet’? Bën pastrim parash

  Kryetari i grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, akuzoi sot në Kuvend se familja e Berishës ka një televizion në pronësi, Syri.net, tv i cili bën evazion fiskal. Balla ngriti pyetjen se pse nuk hetohet se ku i gjen financimet ky tv.

  “Sot 30 vite nga vrasja e Falcones. Shqipëria ka shumë nevojë për Falcone. Unë shpresoj që t’i kemi sepse as Sali Berisha dhe as nuk do t’i dërdëlliste shqiptarëve për luftë korrupsionit. I fundit që mund të sulmojë kundërshtarët e vet për korrupsion është Sali Berisha. Nuk ka në këtë sallë të shpallur ‘non grata’ për korrupsion të nivelit të lartë dhe minim të demokracisë. Prandaj kur Sali Berisha të ngrejë akuzën për korrupsion ndaj kujtdo në politikë ju lutem injorojeni derisa ai të sqarojë akuzat e SHBA-vë që janë bërë tani. E gjithë Shqipëria e di që Sali Berisha është pronari ‘de facto’ i një televizioni, që e transmeton live Saliun edhe kur del në tualet. Pse nuk hetohet kjo? Kush e financon atë televizion? E patë çfarë pagash kishte në atë televizion. Drejtuesi i atij televizioni merr 500 mijë lekë të vjetra? Nuk ka shanse. Ndërkohë që ky vjen këtu edhe bërtet ‘vëllai jot, motra jote’. Ky që ka ‘non grata’ edhe familjen. Pastrimi i parave dhe Tatimet të shkojnë të hetojnë. Ajo dosja e ‘boronicave’ është shumë e thjeshtë. Ky është SPAK, ndërkohë që Kompleksi Partizani është skema më e qartë e pastrimit të parave. Kompania që ka ngritur Kompleksin Partizani financon televizionin që po flas”, tha Taulant Balla.

 • Dendias në Tiranë: Nisim shpejt procedurat për abrogimin e ligjit të luftës! Të diskutojmë për çështje praktike, gjërat nuk janë siç paramendohen

  Kryediplomati i jashtëm grek, Nikos Dendias u shpreh se abrogimi i ligjit të luftës është diçka që palët duhet të shkëputen dhe për këtë duhet të nisin procedurat sa më shpejt. Ndërsa për pronat e çamëve në Greqi tha se kjo çështje nuk ekziston, por mund do të çojë në pasoja të shumëfishta.

  "Marrëdhëniet tona janë zhvilluar shumë mirë, madje abrogimi i ligjit të luftës është diçka që duhet të shkëputemi, e të bashkëpunojmë që pikat historike për abrogimin e tij të përmbyllen sa më shpejt të jetë e mundur.

  Ne duhet të diskutojmë për çështje praktike që kanë të bëjnë me palën greke dhe ne nuk mendojmë se gjërat janë fiks sic paramendohen. Kjo do na çojë në pasoja të niveleve të shumëfishta ku Greqia do të vendosë çështje të tjera që kanë të bëjnë itinerarin tuaj në Evropë.  Ne konsiderojmë se minoriteti grek në Shqipëri por edhe komuniteti shqiptar në Greqi përbën urë lidhëse mes vendeve, ndaj diskutuam për këto grupe dhe kuptoj mirë çështjen e pensioneve, me shumë njerëz që kanë kontribuar në ekonominë tonë.

  Takova dhe anëtarë të minirotitetit grek të Himarës që më dhanë zërin për problematikat e tyre. Kisha nderin të takoj dhe kryepeshkopin e Tiranës dhe Durrësit dhe në marrëdhëniet tona është e rëndësishme se iu referuam tregtisë dypalëshe, ekonomisë dhe si të thellojmë marrëdhëniet tona. Kjo do të thotë se ne duhet të diskutojmë mbi çështje praktike.  Diskutuam për çështje me energjetikën, për luftën në Ukrainë që Shqipëria po e menaxhon me Këshillin e Sigurisë. Doja të përgëzoja Shqipërinë si vend anëtar që të integrohet në BE, ka adoptuar vendimet e BE dhe mendoj se mund të jetë shembull dhe për vendet e tjera që nuk ndjekin taktikën shqiptare që të jetë e harmonizuar me pozicionet e familjes europiane. Falenderojmë Shqipërinë për kandidaturën që ka dhënë për periudhën 25-26. Për prespektivën europiane të Shqipërisë, Greqia e mbështet tërësisht nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut", tha Dendias.

 • Berisha para gazetarëve: Ne duhet të bëjmë aleancë për të bërë transparencë të vjedhjes së ministrave, i ka kapur tmerri

  Pas debatit me Elisa Spiropali, Sali Berisha është larguar nga Kuvendi dhe ka folur para gazetarëve jashtë duke përsëritur se ministrja i jep tendera vëllait. Ndër të tjera i bëri thirrje gazetarëve që të bëhen bashkë për të zbuluar vjedhjen e ministrave, të cilët thotë se i ka kapur frika dhe tmerri.

  "Situata në Parlament është e sëmurë. I ka detyruar Rama të bëjnë sikur raportojnë nga terreni. Kjo Spiropali, një e dy ngrihet. Shkoni lexoni tenderat e bashkëshortit të Spiropalit, ia jep vëllait të saj. Po ka vjedhje më të hapur se tenderi publik i jepet kunatit, i jepet vëllait të gruas. Kemi të bëjmë një grup njerëzish që kanë humbur çdo moral e ndjesi për qytetarët që i vjedhin e plaçkitin dhe është e tëra pse mediat janë në këtë gjendje. Ne duhet të bëjmë një aleancë ku secila palë respekton pavarësinë, por një aleancë për të bërë transparencë të plotë të vjedhjes së ministrave. Të vijojmë betejë për transparencë se ju garantoj që këta i kanë kohërat e shkurtra, i ka kapur frika dhe tmerri. A ju kujtohet Rama se kam vjedh në mandatin e parë, ai vjedh çdo ditë dhe çdo mandat", tha Berisha.

  I pyetur se si ndihet që nuk e ka uruar asnjë ndërkombëtar për fitoren në krye të PD, Berisha u përgjigj duke thënë: "Ku e di ti" dhe u largua duke qeshur. Ndonëse mund të ketë marrë mesazhe privatisht, asnjë mesazh publik i ndërkombëtarëve nuk ka shkuar në adresë të Berishës për fitoren përballë Ibsen Elezit.

 • Berisha thirrje gazetarëve: Denoncoj shkeljet, të bëjmë një aleancë të re për transparencë të plotë! AMA, institucion i censurës

  sh-kryeministri Sali Berisha foli në Kuvend për raportin e AMA-s duke thënë se Rama dhe 'peng Basha' emëruan njerëzit e tyre të besuar në krye të institucionit. Ndër të tjera e cilësoi AMA-n istitucion censure që duhet të jetë më i pavarur.

  "Sot debatohet për një institucion, i cili me të gjithë potencialin e tij dëshmoi se është i gatshëm të funksionojë si institucion i censurës. Si asnjëherë në ekzistencën e tij, Edi Rama dhe mjerisht peng Basha emëruan kryetar dhe zv.kryetar njerëzit më të besuar të tyre. Në vend që ai institucion të drejtohej nga përfaqësues relativisht të pavarur ose gjysmë të pavarur të mediave, është e kotë të diskutosh se kurrë ndonjëherë nuk ka patur këtë shkallë ekstreme politizimi, megjithë kërkesën, insistimet e mediave, e institucioneve ndërkombëtare që ky institucion të jetë i balancuar, të jetë më i pavarur, më i paanshëm, ndaj dhe nuk ia vlen t'i kushtosh as dhe një minutë më shumë institucionit të AMA, por do të ndalem në gjendjen dramatike për mediat dhe fjalën e lirë në Shqipëri", tha Berisha.

 • Berisha akuzon për korrupsion! Balla: Ka bërë pastrim parash në kompleksin 'Partizani' dhe me media! Pse nuk heton SPAK? Spiropali: Djali yt financon portale me paratë e të vdekurve në Gërdec

  Akuzat e Sali Berishës për korrupsion në drejtim të ministres së Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka shkaktuar debat në Kuvend, ku është përfshirë edhe kreu i grupit të PS-së, Taulant Balla. Berisha e akuzoi Spiropalin, se nëpërmjet bashkëshortit të saj i ka dhënë tendera vëllait të saj. 

  • Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias sot në Shqipëri! Takon ministren e Jashtme Xhaçka dhe kreun e Omonias

   Dendias pritet të takohet me homologen Olta Xhaçka dhe më pas në orën 12.00 pritet të kenë një konferencë të përbashkët për mediat.

  • Fëmijët vizitojnë Kopshtin e ri Zoologjik, Veliaj: 'Gati hapja më 1 qershor, do vijojmë transformimin me Kopshtin Botanik dhe pishinat te Diga'

   Pak ditë nga hapja, një grup fëmijësh dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inspektuan së bashku detajet e fundit para hapjes së Kopshtit të ri Zoologjik.

  • E njihni Berishën kryetar? Grida Duma bën kthesën '180 gradë': Duhet të respektojmë vullnetin e demokratëve

   Deputetja demokrate, Grida Duma duket se do ta njohë zgjedhjen e Sali Berishës në krye të Partisë Demokratike. Por ajo tha sot për media se ''Çështja e ‘non grata’ do të na jetë një ‘shpatë demokleu’ në rrugën drejt fitores, ai e di mirë këtë''.

  • Integrimi, Kuvendi rrëzon kërkesën e opozitës për mocion me debat! LSI: Mos kini frikë! PS: Shqipëria ka përmbushur 100% kushtet! Diskutohet sot në seancë projekti për menaxhimin e Butrintit

   Ditën e sotme në orën 10:00, seanca plenare nisi me shqyrtimin e mocionit për debat të kërkuar nga opozita për kryeministrin Edi Rama, pas intervistës së tij në Bruksel ku tha mbeten në pritje të presidencës franceze dhe theksoi se situata e ngërçit nuk do të qëndrojë gjatë pasi do të ndryshojnë kurs. Pas fjalës së opozitës dhe mazhorancës, kërkesa që u hodh në votim nuk u miratua.

   • Menaxhimi i Butrintit, Berisha: Akt i madh korruptiv, mbrojtja e tij e detyrueshme për çdo shqiptar

    Ish-kryeministri Sali Berisha e ka quajtur një prej akteve korruptive më të mëdha në vend projektin e 1menaxhimit të Parkut të Butrinti.

    “Shtratit nënujor i pasur me gjetje arkeologjike nga më të çmuarat. Pra mbrojtja e Butrintit është imperative për çdo shqiptar. E garantoj Edi Ramën se nuk do të mundet të sillet me Butrintin sikur të ishte plaçkë e Kolekajve apo pronë e tij. Ajo është një nga pasuritë më të çmuara të shqiptarëve. Ata që kanë parashikuar shpërbërjen e parkut ata kanë parashtruar programin e një akti korruptiv të pashembullt. Unë do të përdor të gjithë zërin tim kundër këtij projekti. Ky është projekt shkatërrimtar për një pasuri përrallore të kombit shqiptar”, tha Berisha.

    •  

   Për lajme të tjera kërkoni në arkiv