Lufta në Ukrainë/ Zelensky dëshiron një samit botëror të paqes në Zvicër! Në Sllovaki, Pellegrini pro-rus fiton zgjedhjet presidenciale

7 Prill, 22:32

Një samit botëror në Zvicër. Kjo është shpresa e presidentit ukrainas Zelensky, i cili shpreson të jetë në gjendje të organizojë me Presidenten Viola Amherd "brenda pak ditësh e jo javësh". Ndërkohë, Peter Pellegrini, një aleat i kryeministrit nacionalist dhe pro-rus Robert Fico, fitoi zgjedhjet presidenciale në Sllovaki, duke mposhtur kandidatin e opozitës Ivan Korcok.