Mbyllet procesi i votimit në Gjermani, pjesëmarrje më e lartë se në 2017! Dalin Exit Poll-et e para! CDU/CSU dhe SPD 'kokë më kokë'

26 Shtator, 18:48

GJERMANI- Procesi i votimit në Gjermani kanë përfunduar dhe si rrallë herë Exit Poll-et e para kanë treguar një rezultat të paparashikuar. Blloku i qendrës së djathtë CDU/CSU dhe Social Demokratët janë kokë më kokë, të cilët kanë marrë  nga 25% të votave secila. Këto janë shifrat e sapo publikuara nga një sondazh i votuesve nga 560 vendvotime në të gjithë Gjermaninë. Ka 60,000 qendra votimi në të gjithë Gjermaninë dhe rreth 40% e votuesve të postuar në fletëvotimet e tyre. Pasi rezultati zyrtar të bëhet i publik, partitë politike do të hyjnë në bisedime për formimin e qeverisë së ardhshme të koalicionit, e që do të sjellë edhe zëvendësimin e Angela Merkel si kancelare.

Kategori të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha