Momenti kur droni izraelit sulmon palestinezët që po merrnin ushqime dhe ndihma

29 Shkurt, 22:51 | Përditesimi i fundit: 2024-02-29 22:52:41

Ushtria izraelite ka pranuar autorësinë e sulmit të rëndë të kryer ditën e sotme në Gaza, mbi një turme palestinezësh që po merrnin ushqime dhe ndihma të ndryshme.

Sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë, sulmi ka shkaktuar vdekjen e 104 personave, por ende nuk është e mundur të kemi një numër përfundimtar.

Të vdekurit dhe të plagosurit u dërguan në spitalin Al-Shifa.

Izraeli publikoi momentin e sulmit të filmuar nga dronët e ushtrisë duke thënë se një luftë shpërtheu rreth kamionëve në të cilët palestinezët plaçkitën furnizimet.

"Gjatë incidentit, dhjetëra Gazanë u plagosën në përplasje. Ne qëlluam",-thuhet në deklaratë.