Ndahet nga jeta piktori i njohur korçar Koço Ristani

9 Gusht, 20:31

Arti korçar dhe jo vetëm ka humbur sot një nga piktorët restaurator më të njohur Koço Ristanin i cili ka zënë një vend të veçantë në historinë e restaurimit të veprave të artit në Shqipëri. Ristani u shua pas një beteje të gjatë me sëmundjen ndërsa lajmi i hidhur është bërë i ditur nga familjarët e tij. Koço Ristani,vjen nga një familje e njohur nga zona e Vithkuqi, ai lindi në Korçë në 8 maj të vitit 1943.

Kategori të tjera