PD premton anulimin e fiskalizimit, zëvendësministrja: Do dëmtonte buxhetin e rriste informalitetin, deri tani janë lëshuar 563 mijë fatura elektronike

16 Prill, 15:15

Procesi i fiskalizimit i cili ka nisur në janar të këtij viti fillimisht për subjektet që lëshojnë fatura për entet publike, për tu zgjeruar më pas tek kategoria biznes-biznes dhe biznes konsumator, pritet që të rris deri me 10 % të ardhurat.

Zëvendësministrja e Financave Vasilika Vjero tha për Report TV se rezultatet e dukshme reforma do ti japë brenda 5 vitesh, ku përpos të ardhurave do të ndikojë edhe në uljen e informalitetit.

“Duhet të kuptojmë që fiskalizimi nuk mund ti japi rezultatet në vitin e parë të fiskalizimit pasi bizneset po hyjnë në këtë proces me fasha dhe duhet kohë që të ambientohen dhe të deklarojnë në mënyrë të qartë edhe transaksionet e tyre. Po ashtu edhe administratës tatimore do ti duhet kohë për të marrë sinjale për të marrë sinjale se ku janë problematikat dhe për mënyrën se si mund të zgjidhen këto problematika po për një periudhë 5-vjeçare ne presim që të kemi një rritje të konsiderueshme të ardhurave nga procesi i fiskalizimit, që ne i kemi parashikuar në masën 10%”, sqaron zëvendësministrja.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha