Petulla me qumësht nga zonja Albana

15 Korrik, 11:23

Petulla me qumësht

Përbërësit:

  • 4 vezë
  • 1 lç sodë
  • 1 lç kripë
  • 1 lç sheqer
  • 2 pika lëng limoni
  • 200 ml qumësht
  • 1 gotë miell

Përgatitja:

Rrahim vezët duke shtuar pak vanilje lëng, pak kripë, sheqer dhe sodë buke. Shtojmë miellin në mënyrë graduale dhe më pas qumështin ku kemi shtuar dy pika lëng limoni. E trazojmë mirë brumin e petullave dhe i skuqim duke i dhënë forma në madhësi sipas preferencës. Petullat mund t’i servirkm me djathë, mjaltë apo reçel.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha