Shpërthimi në Liban/ Liderët botëror samit online për mbledhjen e ndihmave

9 Gusht, 09:25 | Përditesimi i fundit: 2020-08-09 13:04:53

LIBAN- Liderët botërore do të zhvillojnë sot bisedime për të mbledhur një fond në ndihmë të Beirutit pas shpërthimit masiv që shkatërroi të martën kryeqytetin Libanes.

Konferenca virtuale e organizuar nga Franca dhe Kombet e Bashkuara do të zhvillohet sot rreth orës 14.00. Presidenti  i SHBA, Donald Trump është shprehur se ka në plan t'i bashkohet kësaj konference, ku janë ftuar të marrin pjesë përfaqësues nga shtete të BE, nga Kina, Rusia, Egjipti, Britania e Madhe etj.

Zyrtarët përllogarisin se shpërthimi i mbi 2 mijë ton nitrat amoni shkaktoi rreth 15 milion dollar dëme, 158 viktima, 5.000 të plagosur dhe 300 mijë njerëz u shkatërroi shtëpitë duke i lënë të pastrehë. Gjatë ditës së djeshme mijëra njerëz dolën në rrugë dhe u përleshën me policinë në përpjekje për të marrë godinat qeveritare veçanërisht ministrinë e jashtme. Ndërsa policia i shpërndau turmat me gaz lotsjellës.

Kategori të tjera