Si u festua 87-vjetori i Kadaresë, flasin Helena dhe Ismaili! Shkrimtari kujton datëlindjet në Moskë e tregon mendimet që e brejnë: Një gjë të ndjek hap pas hapi!

29 Janar, 11:42 | Përditesimi i fundit: 2023-01-29 11:51:19

Në 87-vjetorin e lindjes të Ismail Kadaresë, Qendra e Librit e Akademia e Shkencave organizuan një mbrëmje poetike me muzikë e vargjet e shkrimtarit. Çifti Kadare rrëfen për Report tv, si i gjen ky përvjetor, festimet e datëlindjeve në shtëpinë e tyre e urimet e vajzave. Shkrimtari përgjigjet për mendimet në këtë përvjetor, e çfarë i mbetet një figure protagoniste si ai, ende si dëshirë e pakryer.

Kategori të tjera