Speca të mbushura me perime dhe mish të grirë nga zonja Albana

25 Janar, 11:43

 

Speca të mbushura me perime dhe mish të grirë

Përbërësit:

 • 8 speca
 • 250 gr mish i grirë
 • 1 qepë e thatë
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 1 kungull
 • 1 lgj salcë speci
 • 1 lgj salcë domate
 • 2 domate
 • 1 gotë oriz
 • Kripë, piper
 • Bimë aromatike
 • Ujë i nxehtë

Përgatitja:

Në një tenxhere me vaj të nxehtë kaurdisim specat të cilëve u kemi hequr kapakun dhe i kemi pastruar nga farat.

Qepën e grirë imët e kaurdisim në tenxhere, sapo qepa të bëhet transparente shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë kaurdisjen derisa mishi të përthithë të gjitha lëngjet. Më pas shtojmë specin e kuq dhe jeshil të prerë në kubikë, kungullin, domaten e grirë, salcat, orizin dhe pak ujë të ngrohtë. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe bimë aromatike. Me këtë masë mbushim specat dhe i vendosim në furrë  në temperaturën 180 gradë Celsius për 30 minuta.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha