Supë me makarona dhe kos nga zonja Vjollca

11 Qershor, 10:54

Supë me makarona dhe kos

Përgatitja:

1 filxhan çaji makarona

2 lugë gjelle gjalp

1.5 litër lëng pule ose mishi

1 gotë kos

1 e verdhë veze

1 lugë gjelle miell

nenexhik

kripë dhe piper të zi

Përbërësit:

Shkrijmë gjalp dhe 1 lugë gjelle vaj ulliri kaurdisim makaronat për 2 minuta duke I përzjerë vazhdimisht sat ë zverdhen lehtë. Shtojmë lëngun e pulës dhe I lëmë makaronat të ziejnë për 12-15 minuta. Ndërkohë në një tas vendosim 1 lugë gjelle miell ( jo shumë plot) dhe 1 gotë kos I përziejmë mirë sëbashku shtojmë të verdhen e vezëve I përziejmë mirë shtojmë pak ujë të ftohtë e më pas e shtojmë nga pak në tenxhere duke e përzjerë me tel dore. Sapo të marr valë largojmë tenxheren. Shkrimë gjalpin e mbetur shtojmë në të nenexhik të thatë dhe 1 lugë kafe dhe përvëlojmë sëbashku. E shërbejmë të ngrohtë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha