Videoja e fundit në burgun famëkeq 'Ujku polar' e liderit të opozitës ruse Navalny

16 Shkurt, 14:54

Udhëheqësi i opozitës ruse i burgosur Alexei Navalny ka vdekur, ka thënë shërbimi i burgut.

Ai u pa për herë të fundit në një video-telefonatë në janar, duke bërë shaka për veshjen e tij të burgut në Siberi.

Duke folur me gazetarët në video-telefonatë, Navalny dukej se ishte në gjendje të mirë shpirtërore, duke bërë shaka se nuk kishte marrë ende ndonjë dhuratë për Krishtlindje, për shkak se ishte “shumë larg”.

Në dhjetor, ai u zhvendos në një burg, mijëra milje larg në veri-lindje të Moskës në Siberi.

Burgu IK-3, me nofkën "Ujku Polar", është në qytetin verior të Kharp, rreth 1,900 km (1,200 milje) në veri-lindje të Moskës. Është parë si një nga burgjet më të vështira në Rusi dhe shumica e të burgosurve të mbajtur atje janë dënuar për krime të rënda.

Navalny thotë se të burgosurit duhet të kenë të drejtën të kenë më shumë se një libër në qelitë e izolimit.