Zbulohet fosili i dinozaurit ‘tank’ në Argjentinë, jetoi 100 mln vjet më parë

12 Gusht, 14:34

Shkencëtarët argjentinas kanë zbuluar për herë të parë një lloj dinasauri që ka jetuar 100 milionë vjet më parë në periudhën kretake. Ky është një dinosaur i blinduar ose ndryshe tank, i njohur për pllakat kockore të pasme dhe bishtin me gjemba. Jakapil ka një gjatësi rreth 1.5 metra dhe peshon 4-7 kg.

Kategori të tjera