Zjarr i fuqishëm në Bukëmirë të Mirditës, ndërhyn helikopteri! Rrezikohen banesat edhe në Fushë-Krujë, disa vatra zjarri! Në Elbasan në flaka kurora e ullishtës

7 Gusht, 22:50

Shumë vatra aktive zjarri në të gjithë vendin. Kjo është situta aktuale e përballjes me flakët, ndërkohë që në disa qyteteve situata është e rrezikshme. Një helikopter i Forcës Ajrore i është bashkuar aksionit për shuarjen e flakëve në fshatin Bukmirë të Mirditës, ku zjarri ka marrë përmasa të mëdha duke rrezikuar djegien e banesave.  Ndërsa vatra aktive zjarri ka edhe në Durrës, në Klos, në Kurbin dhe Shkodër, Krujë, vatrat më kritike janë në Mirditë e në Fushë-Krujë, ku flakët janë përhapur deri pranë banesave.  Një vatër tjetër zjarri është aktivizuar në lagjen Zezë të Niklës ku flakët po përpijnë sipërfaqe të mëdha me pyje e shkurre dhe flakët po favorizohen ndjeshëm nga era e fortë. Flakët rrezikojnë disa banesa të kësaj lagjeje. Për shuarjen e flakëve janë nisur reparti zjarrfikës i Krujës po i vjen në ndihmë dhe Kamza. Në Krujë vatrat e zjarreve dyshohet se janë të qëllimshme, ndërkohë që askush nuk është ndaluar nga autoritet. 

Kategori të tjera