• Dosje

  Ngjarja e panjohur: Enver Hoxha, mori pjesë në testimin e bombës atomike të Bashkimit Sovjetik, ku prej rrezatimit ai u sëmur me…

  Enver Hoxha, ka qenë vëzhgues i një prove atomike sovjetike, që u përdor në një stërvitje ushtarake. Zbulohet për lexuesin shqiptar fakti i...

 • Opinion

  Shtetasi Salih Ramë Berisha dhe ‘Dosja Mitro(k)hin’! Padituri, shantazh apo bumerang

  Po ta njihte njeriu i padëshiruar në SHBA dosjen sovjetike, nuk do të fliste. Thjesht, Kadri Hazbiu figuron si spiun i shërbimit sekret...

 • Dosje

  1995, një ngjarje 'shqiptare' e Viktor Bu(o)t! Si u kap avioni rus i nisur nga Rinasi me municione Somario

  Më 3 gusht 1995 një avion gjuajtës i talebanëve kapi në qytetin e Kandaharit avionin transportues rus Il-76, me 1304 arka me fishekë kallashnikovi...

 • Dosje

  Fundi i Luftës së Ftohtë 1989, SHBA: Manovrat për reforma në Shqipëri

  Në prill të vitit 1989 radioja amerikane Evropa e Lirë / Liria ka konstatuar atë “që mund të quhet stil shqiptar i gllasnostit dhe perestrojkës”,...

 • Dosje

  Histori/ Tiranë, 15 mars 1997, kur evakuohej ambasada amerikane me helikopterë 'Sikorsky'

  Trazirat e vitit 1997, për shkak të falimentimit të firmave piramidale në Shqipëri, futën në historinë e marinës amerikane operacionin joluftarak...

 • Top 24

  A kanë garanci për sigurinë kombëtare vetë Presidenti Meta dhe ndihmësit e tij?

  Për Presidentin e Shqipërisë Ilir Meta “Gent Cakaj ka treguar mungesë të theksuar të përgjegjshmërisë gjatë ushtrimit të detyrës së...