1 milion dollarë, shitet peceta e përdorur nga Barcelona për të nënshkruar me Lionel Messin

1 milion dollarë, shitet peceta e përdorur nga Barcelona për të nënshkruar me Lionel Messin

Kontrata e parë e Lionel Messit në moshën 13-vjeçare

LONDËR - Peceta në të cilën Barcelona premtoi të nënshkruante me Lionel Messin (36 vjeç) kur ai ishte 13-vjeçar është shitur për 762 mijë paund (969 mijë dollarë), tha të premten shtëpia e ankandeve 'Bonhams'.

Peceta u nënshkrua në dhjetor 2000 nga ish-drejtori sportiv i Barçës, Carles Rexach dhe këshilltari i transferimeve Josep Minguella së bashku me agjentin argjentinas Horacio Gaggioli gjatë drekës në një klub tenisi.

Messi u bë një nga lojtarët më të mëdhenj të Barcelonës, duke fituar mbi 30 trofe dhe duke e lënë klubin katalanas si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me 672 gola. Ai gjithashtu fitoi një rekord të tetë çmimeve të 'Topit të Artë' për lojtarin më të mirë në botë dhe udhëhoqi Argjentinën drejt kurorës së Kupës së Botës në 2022.

Lionel Messi tani luan për klubin amerikan Inter Miami në Major League Soccer. “Po, është një pecetë letre, por është peceta e famshme që ishte në fillimet e karrierës së Lionel Messit”, tha në një deklaratë Ian Ehling, kreu i librave dhe dorëshkrimeve në Bonhams.

"Kjo ndryshoi jetën e Messit, të ardhmen e FC Barcelonës ​​dhe ishte e rëndësishme në dhënien e disa prej momenteve më të lavdishme të futbollit për miliarda tifozë anembanë globit", thuhet nga organizatorët e ankandit. Blerësi mbetet anonim.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Pse nuk je treguar më i ashpër me Berishën? Përgjigjet Basha: Politika nuk është tifozeri! Ata që shprehen kështu janë tutkunë

Pse nuk je treguar më i ashpër me Berishën? Përgjigjet Basha: Politika nuk është tifozeri! Ata që shprehen kështu janë tutkunë