1 orë debat në Kuvend, Baçi: Tallje! 3 marsi? Çdo vendim i Gjykatës kundër nesh është shantazh! Muça: Nëse vulën e merr Berisha, fiton Rama

Edhe pse pati 1 muaj kaos në Kuvend për të folur për çështjen e McGonigal, mjaftoi vetëm 1 orë që çdo gjë të ezaurohej nga kryeministri Rama. Kampet e opinioneve janë  të ndara në publikun e gjerë por edhe nga politika për këtë lëvizje të Ramës, por për deputetin e Rithemelimit, Luan Baçi seanca ishte qesharake. Duke folur në Studio Live në Report Tv me gazetarin Arbër Hitaj, Baçi tha se seanca ishte e turpshme.

“Për mua ishte seancë qesharake. Seancë që do të mbahet mend si njollë e zezë në histori. Opozita kishte 1 muaj që kërkonte fuqishëm, mocion me debat etj. Me shumë përpjekje u la në ditën e fundit të afatit të procedurës. I mblodhën bashkë pyetje, interpelancën dhe mocionin me debat, pyetje… Në mënyrë të qëllimtë kryeministri lexonte aktakuzën në anglisht, e përkthente edhe në shqip. Thoshte po, është e vërtetë, bënte komente sipas dëshirës së vetë. Normalisht s’dha asnjë përgjigje. Kolegët e mazhorancës kanë qenë sot të turpëruar. Sido që të ishte puna, këta deputetë duhet ta nisin pikërisht për këtë çështje. Por sa dilnin flisnin për Gërdecin, Non Grata-t, etj.”- tha Baçi.

Teksa i përgjigjej gazetarit Flogert Muça, Baçi i tha se nuk ishte seancë shteruese, madje sipas tij, Rama është i trembur.

“Boll më Flogert se nuk shkon kjo pune, nuk ishte shteruese. Ishte seancë e turpshme. Shkelje e rregullave. Tallje. Të vetët i ka në rresht të gjithë. Rama është i trembur, ju shmang mjeshtërisht. Do e quaja profesor për mashtrim.”- thotë Baçi.  

Sa i takon 3 marsit, ku pritet të merret vendimi i Gjykatës për vulën e PD-së, Baçi tha se çdo vendim që merret kundër Rithemelimit është shantazh të cilën e ka kundërshtuar Muça.

Pjesë nga debati:

Baçi: Çdo vendim tjetër është vendim që është në shantazh. Edhe shtyrje të bëjë, aq më tepër të legalizojë patericën e Ramës. S’është i pranueshëm.

Muça: Personi më i pa interesuar për PD është Sali Berisha. Sepse do ngelet pa argument për zgjedhjet e 14 majit. Sondazhet që tregojnë se është shumë dobët. Më i interesuar që ta marrë Berisha vulën është Rama. Duke trajtuar Berishën si gogol prandaj i fiton zgjedhjet.

Berisha po lutet që mos e marrë vulën.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Linda: 03/03/2023 10:52

    Po e mori vulen Berisha nuk do fitoj Rama po do largohet nga politikia Bardhi,ja uroj ta mari paversisht se eshte bere i rende ne sharje dhe shpifje keto kohet e fundit.Eshte politikan i pranueshem me te gjitha veprimet e tij dhe protestat sic i organizon ashtu i mban nen kontrroll. Pa protesta ska zhvillim aty degjohen problemet e popullit.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Biden dhe Trump përgatiten për debatin e parë elektoral

Biden dhe Trump përgatiten për debatin e parë elektoral