1 Prilli, ja si festohet Dita e Gënjeshtrave në shtete të ndryshme

1 Prilli, ja si festohet Dita e Gënjeshtrave në shtete të ndryshme

Dita e 1 prillit bie në ditën e parë të muajit të katërt të vitit. Nuk dihet se ku e ka origjinën dita e 1 prillit, por ajo festohet në të gjithë botën. Bashkëpunëtorët, miqtë dhe partnerët përfshihen në shaka të ndryshme në këtë ditë.

Idetë janë të pafundme, edhe me mesazhe me tekst. Disa prindër të guximshëm madje mund të zgjedhin të bëjnë shaka me fëmijët e tyre , për shembull, duke shërbyer pure patatesh nën maskën e akullores.

Ndonjëherë organet e medias hyjnë në argëtim. Panorama e BBC-së bëri shaka me mijëra persona duke pretenduar se fermerët zviceranë po korrnin spageti nga bimët në vitin 1957.

Ja se si vende të ndryshme e festojnë 1 Prillin:

Anglia

Shokët e zyrës angleze mund të konkurrojnë për atë se kush e përfundon mëngjesin me emërtimin "Gënjeshtari i Prillit".

Personi i parë me të cilin bëhet shaka gjatë gjithë ditës fiton titullin.

Këto shaka përfundojnë deri në mesditë.

Kushdo që përpiqet të bëjë një shaka të shpejtë tek bashkëmoshatarët e tij në orët e pasdites, quhet 'budalla'.

Irlanda

Shakatë e 1 prillit irlandez shpesh përfshijnë kalimin e një letre që thjesht lexon "dërgo 'budallain' më tej".

Marrësi i letrës pretendon se ajo përmban informacione shumë të rënda dhe i kërkon dikujt që t'ia kalojë atë 'budallait' tjetër.

Greqia

Tradita greke i shton një nxitje shakave.

Nëse mashtroni me sukses dikë, mund të keni fat deri në prillin e ardhshëm.

Polonia

Dita e 1 prillit njihet si Prima Aprilis në Poloni .

Njerëzit dihet se gënjejnë gjatë gjithë ditës. Thuhet se nuk duhet t'i besoni asgjë që një polak thotë më 1 prill.

Portugalia

Portugezët festojnë versionin e tyre duke hedhur miell mbi njerëzit.

Franca, Belgjika dhe Italia

Shakatarët francezë , belgë dhe italianë kanë të njëjtën shaka të preferuar më 1 prill.

Dita njihet si "Poisson d'Avril" në frëngjisht dhe "Pesce d'Aprile" në italisht, pra "Peshku i Prillit".

Të djallëzuarit në të dy vendet do t'i vendosin një fotografi të një peshku në kurrizin e një shoku shkolle ose kolegu.

Brazili

Brazilianët e quajnë 1 Prillin "Dita e Gënjeshtrës".

Ngjashëm me polakët, ata testojnë se sa të pavërteta mund të shpëtojnë gjatë gjithë ditës.

Edhe shakatë janë të shumta.

Irani

Dita e Gënjeprillit iranian mbahet 13 ditë pas vitit të ri persian.

Festa njihet si Sizdah Be-dar dhe mund të jetë festa më e vjetër e tillë në ekzistencë: thuhet se daton në shekullin e gjashtë para Krishtit.

Iranianët priren ta kalojnë ditën jashtë duke u argëtuar. Ata madje mund të përfshihen në disa kërcime.

A festohet dita e 1 prillit në SHBA?

Amerikanët nuk i ndalin festimet e 1 prillit në mesditë.

Ata i mbajnë shakatë gjatë gjithë ditës, nga shtëpia në shkollë ose në punë dhe kthehen përsëri.  

G.B./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot